Читаєте зараз
Невідомі напали на табір медиків, які допомагають біженцям на польсько-білоруському кордоні. Ми дізналися подробиці з місця подій

Невідомі напали на табір медиків, які допомагають біженцям на польсько-білоруському кордоні. Ми дізналися подробиці з місця подій

Nastya Podorozhnya
Что происходит на польско-беларуской границе: напали на лагерь медиков

14 листопада лікарі з групи «Медики на кордоні» надавали допомогу великій групі сирійських біженців на околицях польсько-білоруського кордону. Діставшись на базу після виклику, медики побачили, що всі їхні автомобілі — і службові, і приватні, — серйозно пошкоджені. «Розбили приблизно 5 машин, — розповів Забороні голова Salam Lab Кароль Вільчинські. Ця організація також допомагає біженцям на кордоні. — Вікна вибили чимось схожим на молот, а на кузові видно слід від удару сокирою».


«Медики на кордоні» припинили роботу

Група «Медики на кордоні» самоорганізувалася 7 жовтня. Туди входили лікарі з усієї Польщі, які хотіли допомагати людям, що вмирають від обмороження та зневоднення на околицях польсько-білоруського кордону.

«Медики на кордоні» — важлива організація, оскільки телефонувати у звичайну швидку допомогу небезпечно для біженців. «Замість швидкої приїжджає прикордонна служба», — каже Кароль Вільчинські. Це підтверджували й інші співрозмовники Заборони, які працюють на кордоні: після приїзду швидкої чи навіть замість медичної допомоги мігрантів відвозять у бік білоруського кордону.

З білоруського кордону немає виходу ні до Мінська, ні додому — сирійські біженці, яким допомагали «Медики на кордоні» та Salam Lab перед погромом, розповідали, що білоруські прикордонники змушують їх повертатися до Польщі під загрозами тортур та із застосуванням сльозогінного газу. Біженці, яким допомагали перед погромом, казали, що їх перекидали з одного кордону на інший уже 14 разів. Про те, чому міжнародне право грубо порушують і білоруси, і поляки, Заборона розповідала тут.

Через кілька годин після нападу «Медики» заявили, що закривають організацію. Вони наважилися на це з огляду на поради експертів із безпеки. Окрім побоювань за безпеку лікарі фізично не могли надавати допомогу біженцям, оскільки їх допитувала поліція після погрому, а автомобілі були серйозно пошкоджені.

Читати більше новин в Telegram

З 16 листопада замість «Медиків» на чергування має заступити нова організація — PCPM. Це польська медична організація з досвідом допомоги в різних країнах. Лікарі, які входили до групи «Медики на кордоні», швидше за все, приєднаються до PCPM.

Це не перший напад

«Медикам на кордоні» заважали працювати й раніше. Нещодавно організація розповідала в себе в соцмережах, як лікарі застали польських військових поряд зі своєю машиною. У машини медиків, від якої віддалялися військові, були спущені колеса. «Члени нашої групи намагалися поговорити з військовими, але вони не відповіли на наше «добрий день». Вони не представилися, на їхніх обличчях були ледь помітні посмішки», — пишуть лікарі. «Не можна нічого стверджувати напевно, але військові були єдиними, хто був поблизу лісосмуги», — коментує Кароль Вільчинські.

Днем раніше невідомі побили та обікрали трьох біженців. Кароль Вільчинські вважає, що побиття — скоріше за все справа рук місцевих бандитів, а не простих мешканців чи польських спецслужб.

«Навіть ті місцеві жителі, які налаштовані скептично до біженців, усе одно їм допомагають. Вони можуть викликати прикордонників, але не відмовлять у теплому чаї чи їжі комусь голодному», — розповідає він. Поліція, яка приїхала на місце злочину, «була шокована і, здається, хотіла допомогти», — каже Вільчинські.

Хто напав на медиків?

Погром може бути справою рук місцевих злочинців, але Кароль Вільчинські не відкидає й білорусько-російське втручання.

«Медики, звичайно, залишили на видноті машину швидкої допомоги, а деякі місцеві ненавидять активістів… Але, з іншого боку, я не уявляю, щоб [звичайний місцевий мешканець] міг щось таке зробити. Не хочу поширювати теорію змови, але для мене неочевидно, що це зробили поляки», — ділиться Вільчинські.

Російські чи білоруські спецслужби, за словами Вільчинські, можуть хотіти «створити відчуття загрози та поляризації суспільства, щоби люди один одному не довіряли. Після таких погромів одні встають на бік активістів, а інші підтримують уряд. Це підкріплює загальну тривогу». Про те, яку роль Білорусь грає в гуманітарній кризі на кордоні, Забороні розповідав незалежний білоруський політолог Артем Шрайбман.

Що означає погром для активістів?

Події останніх днів вразили лікарів та волонтерів. «Активісти не були готові до боротьби з якимись нацистами чи агентами. Їм вистачає того, що вони бачать щодня, виїжджаючи на виклики. Але це не означає, що ми перестанемо надавати допомогу. «Медики на кордоні» працюватимуть з PCPM, ми працюватимемо в складі групи «Кордон» незалежно від того, як нам погрожуватимуть, палитимуть чи псуватимуть майно», — каже Кароль Вільчинські.

«Велике прохання до польських служб: навіть якщо ви не погоджуєтесь із тим, що ми несемо допомогу під час гуманітарної кризи — гарантуйте нам безпеку та затримайте злочинців», — додає Вільчинські. Він запевняє: волонтери допомагатимуть і надалі, що б не трапилося.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій