Чи страшний Омікрон? Що відомо про новий штам коронавірусу, виявлений в ПАР
- Варіант коронавірусу Omicron в листопаді 2021 року поширився з Африки на Європу.
- Наразі невідомо, чи страшніший варіант з ПАР за індійський штам Дельта.
- Виробники затверджених ВООЗ вакцин зважили ефективність своїх продуктів проти B.1.1.529.
Новий варіант коронавірусної хвороби Omicron, що було виявлено на півдні Африки, може бути більш заразним за Дельту, але менш важким для організму людини.
Заборона розповідає про те, що відомо про південноафриканський штам коронавірусної хвороби Омікрон, та про те, чи зможуть захистити людей наявні вакцини.
Штам Омікрон: коли та де з’явився
За даними Крістіана Андерсена, провідного інфекціоніста дослідницького центру Scripps Research, новий штам коронавірусу під кодовою назвою B.1.1.529 (він же — Омікрон, названий на честь літери грецького алфавіту) розвинувся в Африці приблизно наприкінці вересня або на початку жовтня 2021 року. І навіть у порівнянні з індійською Дельтою він поширюється неймовірно швидкими темпами.
Так, наприклад, дослідження вмісту стічних вод у Преторії (ПАР) показало, що всього за кілька тижнів вірусне навантаження нового штаму Омікрон досягло пікового значення навантаження від штаму Дельта.
За даними на 30 листопада 2021 року, підтверджені випадки зараження варіантом коронавірусу Omicron в таких країнах:
Читати більше новин в Telegram- Південна Африка;
- Ботсвана;
- Великобританія;
- Нідерланди;
- Німеччина;
- Гонконг;
- Італія;
- Бельгія;
- Ізраїль;
- Данія;
- Австрія;
- Чеська Республіка;
- Австралія;
- Канада;
- Португалія;
- Іспанія;
- Швеція;
- Японія.
Наразі в Україні поки ще не відомо про випадки зараження коронавірусом штаму Омікрон. Міністерство охорони здоров’я теж не може нічого стверджувати на 100%, тільки припускати. «Йдеться про підвищену передачу у порівнянні з іншими циркулюючими штамами. Наявні дані також не вказують на наявність специфічних симптомів, які б вирізняли перебіг захворювання саме на вказаний варіант коронавірусу», — кажуть в українському МОЗ.
Новий штам може мати близько 30 мутацій, з яких частина викликає серйозне занепокоєння через підвищену трансмісивність штаму та можливе зниження ефективності вакцинного захисту. Зокрема південноафриканські лікарі спостерігають також і збільшення частоти повторних інфекцій у людей, які вже перехворіли на COVID-19. Це свідчить про те, що штам Омікрон ймовірно здатен долати природний імунітет.
Вакцини і ліки проти Omicron
Лікарі погоджуються, що вакцинація, ймовірно, забезпечить великий захист від Omicron, і закликають людей робити щеплення, якщо вони ще не зробили.
Річ у тім, що лише 35% дорослих південноафриканців повністю вакциновані. До того ж у ПАР багато людей, інфікованих ВІЛ, а це пригнічує імунну систему, тому вони можуть бути більш вразливими до інфекції.
Ці фактори можуть вплинути на поширення цього варіанту в Південній Африці, на відміну від країн, де більше людей вакциновано і менше людей мають імунодефіцитні стани.
З усім тим, Центр контролю та профілактики захворювання в США (CDC, ЦКЗ) з 30 листопада посилив свої рекомендації щодо бустерних доз для осіб, яким виповнилося 18 років. Тепер кожен дорослий повинен пройти ревакцинацію через пів року після першого щеплення вакцинами Pfizer/BioNTech або Moderna або через два місяці після першого щеплення вакциною J&J.
«Нещодавня поява варіанту Omicron (B.1.1.529) ще більше підкреслює важливість вакцинації, ревакцинації та профілактичних заходів, необхідних для захисту від COVID-19. Ранні дані з Південної Африки свідчать про підвищену трансмісивність варіанту Omicron. Тому вчені зі Сполучених Штатів і з усього світу терміново вивчають ефективність вакцини, пов’язаної з цим варіантом», — заявили в ЦКЗ.
У ВООЗ кажуть, що ще зарано говорити про кількісні показники ефективності схвалених вакцин проти штаму Омікрон. Дослідження наразі тривають. Втім в організації продовжують наголошувати на тому, що вакцинація — це єдиний ефективний спосіб зменшення ризиків тяжкого перебігу захворювання чи смертності від різних штамів SARS-CoV-2, зокрема й від домінантного геному Дельта.
Як пише The New York Times, Moderna, Pfizer/BioNTech і Johnson&Johnson планують випробувати дію штучно створеної версії Omicron на свої вакцини. Зазначається, що у разі потреби Moderna зможе модернізувати поточну версію своєї вакцини. Це займе близько двох місяців, а клінічні дослідження будуть готові через три. Приблизно такі ж терміни озвучили у Pfizer — шість тижнів модернізації, а результати приблизно через 100 днів.
До того ж нещодавно генеральний директор Pfizer Альберт Бурла заявив, що нові ліки проти COVID-19 під назвою Paxlovid будуть ефективними проти Omicron, оскільки вони розроблялися з урахуванням мутацій вірусу у білкових шипах.
Раніше Заборона розповідала про ефективність вакцин проти індійського штаму Дельта.
Читати більше новин в Telegram