Німеччина отримала нового канцлера. Чим цікавий Олаф Шольц Україні
- 8 грудня 2021 року 395 депутатів Бундестагу підтримали призначення Олафа Шольца канцлером Німеччини.
- Лідер СДПН земляк Ремарки і вступив до партії у 17 років.
- Каже, що не дасть копатися в підручниках історії для перенесення кордонів.
Лідера Соціал-демократичної партії Німеччини Олафа Шольца обрано канцлером Німеччини більшістю голосів депутатів Бундестагу. Він змінив на посаді Ангелу Меркель, яка була головою уряду чотири повні терміни.
Заборона розповідає про цікаві факти з біографії Олафа Шольца та про те, чим він цікавий для України.
Олаф Шольц – дев’ятий канцлер Німеччини
За кандидатуру Шольца 8 грудня 2021 року проголосували 395 депутатів із 736 при необхідному мінімумі у 369 голосів. Проти висловилися 303 особи, шість депутатів утрималися.
Олаф Шольц був міністром праці та міністром фінансів в урядах Меркель та змінив її на посаді шляхом демократичного голосування в однопалатному парламенті. Меркель керувала Німеччиною 16 років і могла б і далі, оскільки Конституція країни це дозволяє, але після чотирьох термінів канцлерка вирішила не висувати свою кандидатуру.
Олаф Шольц: біографія
Політик народився 1958 року в Оснабрюку, батьківщині Еріха Марії Ремарки. Він є вихідцем із робітничої сім’ї: його дід був залізничником, а батьки були зайняті у текстильній промисловості. Загалом у сім’ї троє дітей, у Шольца є молодші брати Єнс (лікар-анестезіолог) та Інго (успішний ІТ-бізнесмен).
Читати більше новин в TelegramВ юності він вивчав юриспруденцію, проходив альтернативну військову службу та працював адвокатом.
Коротко по кар’єрі:
- Олаф Шольц двічі був депутатом бундестагу — з 1998 до 2001 року і з 2002 до 2011 року;
- з 2007 до 2009 року він обіймав посаду міністра праці в уряді ФРН;
- з 2011 по 2018 рік був бургомістром Гамбурга: його пам’ятають як популярного мера, який запровадив безкоштовні дитячі садки та розпочав реалізацію масштабної програми будівництва житла;
- з березня 2018 року Шольц керував міністерством фінансів Німеччини та одночасно був віце-канцлером ФРН.
Політичні амбіції Шольца
Олаф Шольц вступив до Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) у 1975 році. Він був 17-річним учнем старшої школи, пише РБК. Вибір партії багато в чому був пов’язаний з думкою батьків — Шольц згадував, як захоплено вони відгукувалися про колишніх канцлерів соціал-демократів Віллі Брандта і Гельмут Шмідта.
В останні роки всередині партії багато хто рахує Шольца занадто центристського або навіть надто правого політика. Експерти вважають подібну критику несправедливою з огляду на те, що саме Шольц, будучи міністром фінансів, очолив зусилля щодо запровадження мінімального глобального податку у розмірі не менше 15% для великих компаній. Він також запровадив схеми забезпечення заробітної плати, що дозволили багатьом компаніям зберегти робочі місця під час пандемії COVID-19.
Канцлерські амбіції Олафа Шольца стали очевидними у 2018 році, коли він став віце-канцлером коаліційного уряду між соціал-демократами (СДПН) та Християнсько-демократичним союзом (ХДС). «Його обрали, тому що він дуже схожий на Ангелу Меркель — і в цьому був його розрахунок», — сказав Euronews Ларс Хайдер, головний редактор Hamburger Abendblatt та біограф Шольца.
Хайдер наголошує, що якщо новий канцлер і схожий на Меркель, це не означає, що він продовжить її політику. Меркель була лідером, що спирається на політичні та суспільні настрої. Шольц – набагато рішучіший. «У нього чіткі цілі, і завдання, які він ставить, спрямовані на їхнє досягнення […]. Якщо щось не працює, він каже: добре, наступного разу я зроблю краще», — зазначає публіцист.
Його особистий рейтинг прямо позначився на позиціях партії та допоміг соціал-демократам отримати на 10% голосів більше, ніж на попередніх виборах. 26 вересня 2021 року СДПН на чолі із Шольцем виграла парламентські вибори з результатом 25,7%. Блок ХДС/ХСС без Ангели Меркель став другим, показавши найгірший результат в історії – 24,1% голосів. Наступного дня Шольц заявив про намір створити коаліцію «світлофора» (за кольорами партій) із Вільною демократичною партією та зеленими.
Олаф Шольц та Україна
Шольца називають людиною справи, але без харизми: він чудовий професіонал, але поганий оратор. Проте вважається, що хоча він загалом і продовжить лінії Ангели Меркель, від нового канцлера варто очікувати більш рішучих дій.
Він вважає, що спільну безпеку в Європі мають забезпечувати ЄС та Росія. Але ЄС має «зрозуміло пояснити, що не зазнає насильницького переділу кордонів у Європі».
«Росія порушила це, анексувавши Крим, що стало дуже і дуже великою проблемою. У нас також, як і раніше, проблеми через складну ситуацію на сході України. Тому необхідно, щоб усі повернулися до верховенства права, а не до сильнішого права», — сказав Шольц в інтерв’ю DW.
Нещодавно Олаф Шольц коротко окреслив свою позицію щодо України: найближчим часом вона не стане членом ЄС та НАТО, він не готовий обговорювати питання військової підтримки.
У газових питаннях для нього тему NS-2 закрито, але «Україна має залишатися транзитною державою, щоб забезпечення деяких країн Східної Європи газом не було під загрозою з боку Росії», заявив лідер СДПН на пресконференції у вересні 2021 року.
«З 2014 року Німеччина сильно збільшила в Україні присутність щодо підтримки громадянського суспільства та гумдопомоги. Можна розраховувати на додаткову допомогу, якщо буде прогрес із реформами», — вважає політолог-міжнародник Віктор Савінок.
Щодо крайніх подій, то Шольц вже почав налагоджувати контакти з Адміністрацією президента США та озвучив спільну позицію ЄС напередодні дзвінка Байдена Путіну.
«Німеччина, Європейський Союз та США стривожені цією ситуацією і з усією визначеністю вважають неприйнятною можливу загрозу для України. Дуже важливо, щоб ніхто не копався в підручниках історії, намагаючись знайти можливість наново прокреслити кордони», — наголосив Шольц на спільній пресконференції з партнерами щодо майбутнього уряду ФРН після підписання коаліційного договору в Берліні у вівторок, 7 грудня.
Раніше Заборона детально розповідала про програму уряду Німеччини, де прописані пункти роботи з Україною.
Читати більше новин в Telegram