'
Читаєте зараз
Канабіс, членство України в ЄС та е-мобілі. Розбираємо на цікавинки програму нового уряду Німеччини

Канабіс, членство України в ЄС та е-мобілі. Розбираємо на цікавинки програму нового уряду Німеччини

Markiian Oliiarnyk
Олаф Шольц
  • Уряд світлофора призначив міністрів.
  • В коаліційній угоді прописані кліматична політика, міграційна та зовнішня.
  • Особливу увагу приділено вступу України до ЄС.

Коаліційна угода, представлена соціал-демократами, зеленими та вільними демократами, містить у собі програму нового уряду Німеччини та дозволяє приблизно прикинути, куди рухатиметься країна протягом найближчих років.

Заборона розповідає про формування уряду Німеччини та основні напрямки програми коаліції одного з головних гравців світової політики.


Коаліційна угода про формування уряду

Усі три політичні сили отримали у свої розпорядження ті міністерства, які є найбільш важливими для реалізації їхніх політичних програм. Текст угоди опублікувало видання Spiegel.

Зеленим дісталося новоутворене міністерство економіки, енергетики та клімату, яке очолить голова партії «Союз 90/Зелені» Роберт Габек. А його колега по партії Анналена Бербок стане міністеркою закордонних справ. Соціал-демократи у новому уряді займатимуться міністерствами охорони здоров’я, праці, будівництва, внутрішніх справ та оборони. Вільні демократи забрали собі міністерства фінансів, яке очолить голова партії Крістіан Лінднер, а також міністерства транспорту, юстиції та освіти.

Загалом обіцянок багато, однак найважливіші стосуються екології, економіки, міграційної політики та міжнародних відносин.

Читати більше новин в Telegram

Екологічна та економічна політика

У коаліційній угоді зазначається, що Німеччина відмовиться від використання вугілля, закривши свою останню вугільну електростанцію до 2030 року, на вісім років раніше, ніж обіцяла Меркель. Також країна відмовиться й від виробництва електроенергії на газі. Це планується до 2040 року, а заборону на встановлення газових котлів у нових будинках обіцяють реалізувати до 2030 року. Загалом новий уряд висловив намір, щоб через 10 років рівень використання відновлюваних джерел енергії зріс щонайменше до 80%.

Також уряд Шольца пропонує легалізувати продаж канабісу для рекреаційного використання дорослими. «Ми запровадимо контрольований обіг канабісу для дорослих для споживання в ліцензованих магазинах. Це дозволить нам забезпечити належну якість продуктів, запобігти переміщенню забруднених речовин і гарантувати захист неповнолітніх», — йдеться у коаліційній угоді.

За прогнозами Німецького економічного інституту в Кельні, легалізація медичної марихуани забезпечить додаткові надходження до державного бюджету на суму понад €2.5 млрд на рік. До того ж Німеччина має усі перспективи стати одним із найбільших ринків легального канабісу у світі.

Центральною передвиборчою обіцянкою нового канцлера Олафа Шольца є підвищення мінімальної заробітної плати до €12 за годину. Зазначається, що ця зміна вплине на економічне становище понад 10 млн осіб, особливо в районах північно-східних районах та Рурській долині, де відчутні фінансові проблеми населення. 

Також раніше повідомлялося, що СДПН і зелені хотіли запровадити податок на багатство, однак вільні демократи, захисники інтересів великого бізнесу, заблокували просування цієї ініціативи.

Щодо транспорту також пропонуються великі зміни. Зокрема новий «уряд світлофора» планує збільшити залізничний вантажообіг на 25%. А за ініціативою зелених ще й планується збільшення кількості електромобілів на німецьких дорогах до щонайменше 15 млн одиниць до 2030 року.

Зовнішня політика

Новий уряд визначив Великобританію як одного із ключових партнерів, з яким ФРН буде підтримувати тісні відносини. «Великобританія залишається одним із найближчих партнерів Німеччини за межами ЄС… Ми також хочемо співпрацювати у сфері зовнішньої політики та політики безпеки», — йдеться в коаліційній угоді.

Нова міністерка закордонних справ Анналена Бербок пообіцяла змінити зовнішньополітичний вектор відносин з Росією та Китаєм. Зазначається, що з ними буде встановлено більш жорсткий тон, а головний акцент робитиметься на захисті демократичних цінностей і прав людини. Зокрема жорсткий діалог з Китаєм буде стосуватися порушень прав людини в Сіньцзяні, де китайська влада влаштувала геноцид уйгурів. Також у програмі представники партій висловили готовність підтримувати участь демократичного Тайваню у міжнародних організаціях.

Щодо Білорусі новий уряд продовжить запроваджувати санкції проти Олександра Лукашенка та його прибічників і закликає до проведення нових виборів у країні. Зазначається, що єдиний вихід для Лукашенка уникнути санкцій — це змінити свій політичний курс.

Щодо питань регулювання відносин з Росією і проєкту «Північний потік-2» партії поки не домовилися і у програмі нічого з цього приводу не зазначили. Відомо лише, що СДПН підтримує запуск проєкту, а зелені виступають категорично проти.  

Втім, новий уряд висловив чітку позицію щодо України. У програмі зазначається, що Німеччина підтримуватиме ініціативу членства України в Європейському союзі та всіляко допомагатиме економічно у розвитку демократії та збереженні територіальної цілісності. «Ми продовжимо допомагати Україні у повному відновленні територіальної цілісності і суверенітету. Ми маємо намір поглибити енергетичне партнерство з Україною, маючи сильні амбіції у галузях відновлювальних джерел енергії, виробництва зеленого водню, енергетичної ефективності і скорочення викидів CO2», — йдеться у програмі уряду Шольца.

Міграційна політика 

Важливою частиною нової програми німецького уряду є розв’язання проблем нелегальної міграції та соціальної інтеграції переселенців. «Ми хочемо сформувати нову міграційну та інтеграційну політику, яка відповідатиме статусу сучасної країни для іммігрантів», — йдеться у програмі.

Серед основного обіцяють покращити фінансування програм добровільної репатріації, а також змінити підхід міграційної політики до процесу депортації. Зазначається, що уряд запровадить практику тимчасового припинення дії депортаційного режиму, якщо мігрантам у країні призначення загрожуватиме небезпека або переслідування. 

Також обіцяють полегшити процедуру надання політичного притулку для біженців та створити відповідні гуманітарні коридори. Зокрема йдеться про біженців з Афганістану, яку зазнають переслідувань з боку талібів, і щоб їх легше було доправити до Німеччини, будуть розроблені спеціальні гуманітарні програми.

Ще одним важливим кроком у надання правового статусу для іноземців, які протягом багатьох років слухняно проживали на території Німеччини. У програмі йдеться, що кожен, хто до 1 січня 2022 року прожив у Німеччині п’ять років і не вчинив жодних кримінальних правопорушень, може отримати дозвіл на проживання.на один випробувальний рік. Це рішення мігрантам, які уже живуть у ФРН легально працевлаштовуватися та отримувати офіційні юридичні документи.

Останнім важливим пунктом у програмі щодо міграційної політики нового уряду є полегшення процесу натуралізації та легалізація подвійного громадянства. Представники коаліції обіцяють підготувати законопроєкт, який даватиме можливість мігрантам отримувати громадянство через три роки перебування в країні зі збереженням попереднього.

Раніше Заборона опублікувала великий матеріал про міграційну кризу, яка вже кілька років існує в світі. Це велике й гостре питання політики або не помічають, або маніпулюють ним.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій