Читаєте зараз
IQOS та glo теж? В Україні заборонили куріння е-сигарет у громадських місцях

IQOS та glo теж? В Україні заборонили куріння е-сигарет у громадських місцях

Markiian Oliiarnyk
Сигарети
  • Парламент України ухвалив новий закон про захист населення від шкідливого впливу тютюну.
  • Він забороняє виробництво міцних та ароматизованих сигарет, а також куріння електронних сигарет у громадських місцях.
  • В Україні електронні сигарети курять 18.4% дітей віком 13-15 років, а звичайні сигарети — 14.9% дітей цієї вікової групи.

Верховна Рада України 16 грудня 2021 року ухвалила закон про тютюнові вироби, який вступить в дію не раніше середини 2023 року. Забороняється виробляти міцні та ароматизовані сигарети, рекламувати усі нікотиновмісні продукти та курити електронні сигарети у громадських місцях та приміщеннях. Також ним передбачені нові штрафи за порушення норм щодо продажу сигарет неповнолітнім. 

Заборона розповідає про новий закон, який нібито покликаний захистити населення України від шкідливого впливу тютюнопаління.


Новий закон про тютюнові вироби в Україні

16 грудня 2021 року Верховна Рада України прийняла закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну». «За» проголосувало 317 народних депутатів, «проти» — нуль, утрималися — 15.

Новий закон передбачає:

  • заборону реклами тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин для них;
  • встановлення нових вимог для виробництва тютюнової продукції, електронних сигарет щодо вмісту шкідливих речовин;
  • заборону виробництва міцних (містять понад 1 мг нікотину та 10 мг смол) та ароматизованих (містять вітаміни, кофеїн, таурин та інші добавки) сигарет;
  • штраф за продаж тютюнових виробів та електронних сигарет особам до 18 років у розмірі 1020 грн, а у разі повторного порушення — 10 200 грн;
  • збільшення площі медичних попереджень на пачках сигарет до 65% та на пачках виробів для електронних сигарет — до 30%;
  • заборону куріння усіх видів електронних сигарет у громадських місцях та приміщеннях.

Закон набуде чинності через 18 місяців після його публікації, окрім окремих положень, які запрацюють у регламентовані терміни.

Читати більше новин в Telegram

Що таке електронні сигарети? А що про IQOS та glo?

Згідно із законом, електронна сигарета — це виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин. Вони можуть бути як одноразовими, так і багаторазовими.

Окремим підкласом електронних сигарет вважаються пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згорання. До таких пристроїв належать системи нагрівання тютюну IQOS, glo та інші пристрої від менш відомих брендів. Згідно з новими положеннями, їх також буде заборонено курити у громадських місцях і приміщеннях, а також рекламувати.

Навіщо Україні новий закон про тютюнові вироби

Авторами законопроєкту виступили 14 народних депутатів від різних фракцій. У пояснювальній записці вони зазначили, що законопроєкт розроблений з метою захисту населення, особливо дітей та молоді, від шкідливого впливу тютюнових виробів.

«Згідно з Глобальним опитуванням молоді щодо вживання тютюну, в Україні 18.4% дітей 13-15 років є теперішніми споживачами електронних сигарет, а будь-коли пробували курити електронні сигарети 40% дітей цієї вікової групи. Окрім того, 14.9% дітей 13-15 років є теперішніми споживачами тютюну», — йдеться у записці.

Загалом в Україні фактично кожен п’ятий українець щодня курить звичайні або електронні сигарети, що становить близько 7.2 млн дорослого населення.

Автори зазначають, що вживання тютюнових виробів є однією з основних причин передчасної смертності та один з основних факторів ризику виникнення неінфекційних захворювань. До них належать серцево-судинні хвороби, цукровий діабет, рак, хронічні обструктивні захворювання легень і розлади психічного здоров’я, які призводять до майже 84% усіх смертей в Україні. За даними Міністерства охорони здоров’я України, щороку 85 тисяч українців помирають від хвороб, спричинених курінням.

Раніше Заборона розповідала про те, як Верховна Рада ухвалила скандальний податковий закон №5600, та про те, як він вплине на ціноутворення на алкоголь та тютюнові вироби.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій