'

Подорожчає алкоголь, заплатимо за землю та квартири. Як закон №5600 змінить життя українців

Markiian Oliiarnyk
Українські гривні
  • Верховна Рада ухвалила одіозний законопроєкт №5600.
  • Зокрема, документ посилює повноваження регуляторних органів.
  • Автори закону зазначають, що поточна економічна ситуація вимагає перегляду підходів до справляння окремих податків.

Верховна Рада України 30 листопада 2021 року схвалила невеликою більшістю законопроєкт №5600. Розроблений Міністерством фінансів, він кілька місяців не знаходив потрібної кількості голосів у парламенті. Документ має стягнути до Державного бюджету-2022 близько 50 млрд гривень: левову долю сплатить великий бізнес, щоправда, українці теж відчують на собі його дію.

Заборона розповідає про головні норми закону, що було прийнято 30 листопада 2021 року.


Законопроєкт №5600 підтримали 255 народних депутатів

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» №5600 було прийнято 30 листопада 2021 року. Ініціатором законопроєкту виступив Кабінет міністрів України (пропозиції подані й зібрані профільним Міністерством фінансів). Норми закону наберуть чинності в різний термін.

За прийняття документу у другому читанні та в цілому проголосували 255 народних депутатів (69 проти, 23 утрималися, стільки ж не голосували). Зранку електронна система голосування «Рада» зареєструвала 216 народних депутатів.

Результати голосування за прийняття закону №5600 в цілому, 30 листопада 2021 року, Київ, Україна. Скріншот: Заборона

Ухвалення законопроєкту №5600 наприкінці листопада грубо порушує норми Податкового кодексу України, зазначає Економічна правда. Зокрема, у кодексі прописано, що одним з ключових принципів податкового законодавства України є його стабільність. 

Читати більше новин в Telegram

У ст. 4 Податкового кодексу України зазначається: «Зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніше як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки». Ця норма має дозволити платникам податків завчасно вивчити зміни до податкового законодавства та підготуватися до їхнього запровадження.

Нерухомість та земля

Законом запроваджується податок на дохід фізичних осіб розміром 18% за продаж третього та наступних об’єктів нерухомості за підзвітний податковий рік.

Згідно з чинним законодавством, дохід від продажу одного об’єкта нерухомості на рік не оподатковується. На продаж другого і наступних об’єктів нерухомості діє ставка 5%.

Раніше народні депутати хотіли запровадити ще й ПДВ на операції з продажу нерухомості на вторинному ринку. Однак згодом усіі відмовилися від цієї ініціативи.

Українські гривні, американські долари та макет будинку. Фото: sinenkiy/Depositphotos

Окрім цього, закон передбачає запровадження земельного податку на земельні ділянки, на які не оформлені права власності, однак які активно використовуються у господарських цілях. Земельним податком не обкладаються лише ті ділянки, які використовуються на правах оренди. 

Продаж земельних паїв буде оподатковуватися так само, як і нерухомість. обто також буде встановлено ПДФО 5% на продажу другої, а 18% — на продаж третьої земельної ділянки. 

Також буде зменшено мінімальну площу землі для фермерських господарств. 

Акцизи на алкоголь та сигарети

Можна очікувати подорожчання усього алкоголю вже у 2022 році, адже закон підвищує ставки податку на алкогольні напої (не переглядалися з 2019 року):

  • алкогольні напої, фактична міцність яких вища за 22% об’ємних одиниць етилового спирту — 133.31 грн\літр стовідсоткового спирту (було 126.96);
  • сидр і перрі — 1.11 грн\літр (1.06);
  • вина ігристі та вина газовані, зброджені напої, вина (напої) ароматизовані ігристі (газовані), фактична міцність яких вища за 1,2% об’ємних одиниць етилового спирту, але не вища за 15% об’ємних одиниць етилового спирту, за умови що етиловий спирт, який міститься у готовому продукті, має повністю ферментне (ендогенне) походження, які розливаються у пляшки, закорковані спеціальними пробками для таких напоїв типу «гриб», що утримуються на місці за допомогою стяжок або застібок, та/або мають надмірний тиск, спричинений наявністю діоксиду вуглецю у розчині на рівні не менше 1 бар при температурі 20 °C — 12.23 грн\л (було 11.65);
  • Вина та інші зброджені напої (зокрема суміші зі зброджених напоїв та суміші на основі зброджених напоїв), фактична міцність яких вища за 1.2% об’ємних одиниць етилового спирту, але не вища за  22% об’ємних одиниць етилового спирту — 8.42 грн\л (8.02)
Тематична композиція з бульдогами, які начебто п’ють алкоголь. Фото: willeecole/Depositphotos

Також пропонується змінити правила встановлення акцизу на солодове пиво. Тепер ставка визначатиметься не за 1 л пива, а за 1 л стовідсоткового спирту, з урахуванням середнього значення міцності пива 4.88 об’ємних одиниць та індексу споживчих цін за 2020 рік — 5%.

П’ятивідсотковий акцизний податок на роздрібний продаж тютюнових виробів, який наразі сплачують самі продавці, буде сплачуватися виробниками та імпортерами цих виробів. Натомість не буде підвищення вартості ліцензій на оптову торгівлю тютюновими виробами та рідинами для електронних сигарет. Раніше пропонувалося підвищення з 0.5 до 1.5 млн гривень для тютюнових виробів, та з 780 до 50 000 гривень для рідин.

Так само в законі не йдеться про підвищення самих тютюнових акцизів, втім, у Податковому кодексі прописані дані по податкових ставках на 2021-2024 року:

  • сигарети без фільтра, цигарки (грн\1 000 шт.) — 1088.64 (2021 рік) | 1306.37 (2022)| 1567.64 (2023) | 1881.17 (2024 рік);
  • сигарети з фільтром (грн\1 000 шт.) — 1088.64 | 1306.37 | 1567.64 | 1881.17;
  • тютюн та замінники тютюну, інші, промислового виробництва; тютюн гомогенізований або відновлений; тютюнові екстракти та есенції (грн\1 кг) — 1367.71 | 164126 | 1969,51 | 2363,40;
  • тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням (грн\1 000 шт.) — 1456.33 | 1747.60 | 2097.12 | 2516.54.
Порожні пачка сигарет та пляшка пива у листі. Фото: vikabest88@gmail.com/Depositphotos

Сільське господарство

Закон передбачає впровадження нової системи оподаткування сільськогосподарських підприємств. Зокрема йдеться про загальне мінімальне податкове зобов’язання для платників єдиного податку. На практиці це нововведення означає, що власники сільських господарств повинні сплачувати податки на суму, яка буде не меншою за мінімальне податкове зобов’язання і обчислюється в залежності від розмірів земельної ділянки (1 400 грн за 1 га землі на рік).

Якщо сума усіх сплачених податків (на землю, на прибуток, рентної плати за воду, єдиного податку тощо) буде меншою за загальне мінімальне податкове зобов’язання, то підприємець повинен буде додати різницю до суми єдиного податку і сплати її.

Також законом була знижена ставка єдиного податку для підприємств, що займаються розведенням свійської птиці з 0.95% до 0.5%. Однак фактично для птахофабрик це положення, як і  норма про мінімальне податкове зобов’язання, не буде застосовуватися. Це пов’язано з тим, що у цьому ж законі птахівництво взагалі було вилучене із системи спрощеного оподаткування. Відповідно, підприємці цього напрямку більше не зможуть платити єдиний податок 4 групи.

Кури на птахофермі. Фото: nirutdps/Depositphotos

Окрім цього, закон змінює умови оподаткування доходів фізичних осіб, отриманих від продажу сільськогосподарської продукції, виготовленої на власних земельних ділянках. Відтепер, якщо ви реалізовуєте сільськогосподарську продукцію, вирощену на угіддях, сукупний розмір яких більший 0.5 га (раніше було 2 га), то ви зобов’язані сплатити за це ПДФО 18%.

Нові дозволи для податкової

Мінфін запропонував, а окремі народні депутати підтримали такі нововведення:

  • надати право регуляторним органам стягувати податковий борг, який виник у результаті несплати самостійно визначеного платником грошового зобов’язання у податковій декларації або уточнювальному розрахунку, за рахунок готівки та/або коштів з рахунків у банках такого боржника за рішенням регуляторного органу без звернення до суду;
  • встановити забезпечення податковою заставою донарахованих за результатами контрольно-ревізійної роботи сум грошових зобов’язань, на час адміністративного або судового оскарження;
  • встановити тимчасове обмеження (за рішенням суду) у праві виїзду керівника юридичної особи – боржника за кордон до повного погашення податкового боргу;
  • надати право податковим органам отримувати на запит інформацію (пояснення) від платника не лише по факту виявленого правопорушення, а й з інших питань, пов’язаних з оподаткуванням, можливих порушеннях у господарській діяльності платника, здійснених операціях.

Раніше Заборона розповідала про те, як у Верховній Раді група депутатів зареєструвала законопроєкт, який пропонує впровадження штрафів за пропаганду гомосексуалізму.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій