Читаєте зараз
Скоро свята, а у вас поганий настрій? Це передсвяткова хандра — і вона буває у багатьох. Ось що з цим робити

Скоро свята, а у вас поганий настрій? Це передсвяткова хандра — і вона буває у багатьох. Ось що з цим робити

Polina Vernyhor
Передсвяткова хандра: причини, симптоми, лікування

Зазвичай свята асоціюються зі щастям та моментами радості. Але у деяких людей період напередодні свят (особливо зимових) викликає неприємні роздуми, тривогу, занепокоєння та відчуття самотності. Це доволі масове явище, з яким стикаються люди у всьому світі. Тому не дивно, що для цього стану навіть придумали окремий термін holiday blues. Журналістка Заборони Поліна Вернигор також багато років поспіль відчувала щось подібне перед Новим роком, тому вирішила розібратися, що це за стан, чому виникає та що з цим робити.


Що таке holiday blues? 

Це вживана в усьому світі назва передсвяткової хандри. Чому блюз? Саме слово «блюз» пішло від англійської аксіоми «blue devils», що означає поганий настрій, туга та інші відтінки печалі. 

Передсвяткова хандра — це тимчасове відчуття тривоги чи суму, що виникає у багатьох людей перед святами. Її часто пов’язують із сезонним афективним розладом (САР) — діагнозом, пов’язаним із меншою кількістю сонця восени та взимку. Та все ж ці стани не пов’язані напряму. 

У людини, що відчуває передсвяткову хандру, може бути діагностований САР. Але у чистому вигляді передсвяткова хандра відрізняється симптомами — вони не настільки серйозні, як депресія, тривожний розлад тощо, та тривають до закінчення новорічних вихідних. Відповідно, і впоратися з цим станом можна набагато простіше. 

Найчастіше з такою хандрою стикаються дорослі, однак діти також не застраховані, на яких перед святами нерідко впливає низка чинників: зміна розпорядку дня, сімейні проблеми, загальна напруга навколо — все це може викликати стрес і поганий настрій.

Чому виникає такий стан?

Загалом причин цієї хандри може бути багато. Ось найрозповсюдженіші:

  • На людину навалюється забагато всього: закрити дедлайни на роботі, купити подарунки, запланувати корпоратив, подбати про наряд, їжу, напої у новорічну ніч тощо.
  • Поруч із сильною відповідальністю та великою кількістю завдань, що треба виконати за короткий час, можна виокремити і банальну втому. Щільний графік виснажує, і якщо не відпочивати, це може вплинути на настрій.
  • Самотність. Новий рік — свято сімейне, тому коли ви лишаєтеся у цей день вдалині від рідних, то ностальгія за новорічними святами і  сім’єю може перерости у тугу.
  • Люди на новорічні свята, як правило, їдять і вживають алкоголь більше, ніж зазвичай. Це може викликати тривожність щодо свого здоров’я або зовнішнього вигляду.
  • Невиправдані очікування. Перед новорічними святами ми часто підбиваємо підсумки, що ми зробили та чого не встигли за цей рік. Якщо нам не вдається втілити всі мільйон справ, які ми запланували собі першого січня минулого року, — очікувано, це може привести до не найприємніших думок та відчуттів.
  • Фінансове напруження. Підготовка до свят — завжди дуже витратна справа. Якщо не встановити собі певний ліміт, скільки можна витратити на подарунки й інші приготування перед Новим роком, є ймовірність опинитися в боргах, які, відповідно, часто викликають тривогу.

Як виявити, що у мене передсвяткова хандра?

Передусім пам’ятайте, що депресивні епізоди та загострення інших хвороб можуть також відбуватися перед Новим роком. Тому перш ніж визначатися із передсвятковою хандрою, відкиньте інші ймовірні причини вашого поганого стану. За даними Національного альянсу з психічних захворювань США, 64% людей із діагностованими ментальними захворюваннями повідомляли про те, що напередодні свят їм гіршає. 

Якщо ви точно розумієте, що цей стан пов’язаний конкретно з Новим роком або з якимись подіями чи роздумами, які стосуються свят або закінчення року, то ось вам розповсюджені симптоми передсвяткової хандри:

  • Втома, брак енергії або мотивації
  • Зміна апетиту та ваги
  • Поганий настрій
  • Труднощі з концентрацією
  • Напруга, тривожність
  • Розчарування, відчуття провини
  • Бажання більшість часу проводити наодинці
  • Відчуття, ніби ви щось втратили
  • Втрата втіхи від тих занять, що раніше приносили задоволення

Передсвяткова хандра офіційно не визнана окремим психічним захворюванням. Але це зовсім не значить, що вам не треба говорити зі своїм психотерапевтом чи психологом про ці симптоми. Під час прийому спеціаліст/ка поставить запитання, які допоможуть конкретно визначитися, чи дійсно у вас передсвяткова хандра або ж це щось серйозніше. Ну, і якщо свята минають, а ви все ще не відчуваєте полегшення, це привід серйозно зайнятися проблемою.

Як із цим справлятися?

Одразу кажемо: на жаль чи на щастя, проти цього немає ліків. Може допомогти психотерапія. Але якщо відчуваєте, що ще маєте сили впоратися самостійно, то от кілька порад. 

  1. Виділіть час для себе. По-перше, добряче виспіться та поїжте те, що могло б підняти вам настрій. Можна спробувати повсякденні практики для зменшення стресу: прийміть теплу ванну з піною, погладьте домашню тваринку, якщо є, або подивіться фільм/серіал. 
  2. Намагайтеся не ізолюватися від рідних та друзів. У розмовах з близькими часто щезає відчуття самотності. До того ж ви завжди можете поділитися своїми переживаннями з тими, хто вас зрозуміє. Але якщо чуєте щось на кшталт «просто візьми себе в руки» — біжіть.
  3. Спробуйте переосмислити свої очікування від свят. Соціальні мережі та попкультура змушують нас раз за разом почуватися ніяково від того, що з нами все відбувається не так яскраво та весело. Натомість реальність така, що навіть якщо ваша вечірка не пасує для ідеальних світлин в інстаграмі, головне — як ви почуваєтеся на ній. А це залежить повністю від вас. Буває й таке, що найкраще для вас буде уникнути святкувань, випити келих шампанського, поїсти олів’є та лягти спати — це також цілком нормально.
  4. Не сприймайте свята занадто серйозно. Навіть якщо ви чогось не встигнете до заповітного 31 грудня, трагедії не станеться. Найважливіше, для чого потрібні свята, — ділитися увагою та любов’ю з близькими. Усе інше — лише фон. Навіть якщо не встигнете нашинкувати той олів’є, ніхто від цього не помре і свято не зіпсується.
  5. Не бійтеся казати «ні». Якщо відчуваєте, що не встигаєте (або не хочете) на якусь з вечірок чи зустрічей, сміливо відмовляйте. Ми часто боїмося когось образити — перед святами це відчуття ще гостріше, бо до образ може теоретично додатися ще й зіпсований святковий настрій. Але ключове слово тут «теоретично». Та і ви в себе один/на, тому очевидно, чиї інтереси мають бути передусім.
  6. Пам’ятайте, що ваша хандра не вічна і це все колись закінчиться. Не бійтеся просити про допомогу, коли цього потребуєте.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій