Відомий на весь світ. Хворий на рак професор Гарварду визнаний винним у шпигунстві на користь Китаю
- Всесвітньо відомого американського хіміка Чарльза Лібера визнали винним у приховуванні зв’язків з китайською урядовою програмою.
- З 2011 року Лібер таємно працював у Вуханьському технологічному університеті й отримував гроші від влади КНР.
- Гарвардському професору загрожує до 26 років ув’язнення і $1.2 млн штрафу.
Суд у США визнав винним в економічному шпигунстві на користь Китаю американського хіміка Чарльза Лібера. Він свідомо приховував свою участь у китайській рекрутинговій компанії, працював у Вуханьському університеті та отримував за це гроші, які не вказував у податковій декларації.
Заборона розповідає про сенсаційну справу про шпигунство, що була порушена проти одного з найавторитетніших хіміків сучасності.
Рішення суду у справі Чарльза Лібера
21 грудня 2021 року муніципальний суд Бостона визнав винним професора Гарвардського університету Чарльза Лібера в економічному шпигунстві на користь Китаю, пише BBC.
Учений роками приховував свою участь у китайській урядовій програмі «План тисячі талантів», мета якої полягає у залученні іноземних фахівців-дослідників до роботи в КНР. У США ця програма вважається частиною кампанії Китаю з економічного шпигунства, оскільки її куратори заохочують іноземних вчених розкривати конфіденційні дані щодо досліджень в інших країнах.
Чарльз Лібер приєднався до програми у 2011 році, коли обіймав посаду завідувача кафедри хімії та хімічної біології Гарвардського університету. Тоді він почав таємно працювати у Вуханьському технологічному університеті як науковець, не повідомивши про це керівництво Гарварду. За програмою Лібер отримував щомісячну зарплату розміром $50 000, а також компенсацію проживання на суму $158 000. Гроші перераховувалися йому на рахунок у китайському банку або видавалися готівкою. Також йому дали понад $1.5 мільйона на створення дослідницької лабораторії у Вуханьському університеті, де він мав подавати заявки на патенти та публікувати наукові дослідження від імені навчального закладу.
Читати більше новин в TelegramСама участь у програмі не є злочином, однак Лібер свідомо приховав свою причетність до неї, роботу у Вуханьському університеті, а також не задекларував доходи, отримані в Китаї, чим порушив свої прямі зобов’язання перед урядом США.
Річ у тім, що з 2008 року Чарльз Лібер отримував гранти на загальну суму $15 млн від Національного інституту охорони здоров’я та Міністерства оборони США. Це зобов’язувало його звітувати перед урядом про будь-які фінансові зв’язки з іншими державами.
За економічне шпигунство та ухиляння від сплати податків Ліберу загрожує до 26 років ув’язнення та штраф $1.2 мільйона. Водночас сам професор, у якого нещодавно діагностували рак, своєї провини не визнає.
Хто такий Чарльз Лібер
Чарльз Лібер — всесвітньо відомий американський хімік, вважається один із головних дослідників у галузі нанохімії та фізичної хімії, член багатьох авторитетних наукових організацій. З 1991-го й до свого арешту у 2020 році працював у Гарвардському університеті.
У його доробку понад 400 наукових робіт, опублікованих у рецензованих журналах та близько 30 наукових премій. За свою тридцятирічну кар’єру в Гарварді Лібер приніс університету близько 50 різних патентів та десятки мільйони доларів на грантах.
У 2011 році Лібер навіть потрапив до 20 найбільш цитованих хіміків сучасності за індексом Хірша. У тому ж році Thompon Reuters помістили Лібера на перше місце у рейтингу 100 найкращих хіміків десятиліття. А у подальшому його працями у сфері нанотехнологій надихався навіть Ілон Маск.
Раніше Заборона розповідала про плани Ілона Маска щодо випробування мікрочипів Neuralink на людях у 2022 році. Попередні випробування на приматах показали приголомшливі результати.
Читати більше новин в Telegram