Читаєте зараз
Коронавірус у Молдові: секрет успіху комуни Ставчени, де вакцинувалися 70% місцевих

Коронавірус у Молдові: секрет успіху комуни Ставчени, де вакцинувалися 70% місцевих

Ziarul de Gardă
Коронавірус у Молдові: секрет успіху комуни Ставчени, де вакцинувалися 70% місцевих

У Молдові, за даними МОЗ країни, рівень імунізації населення проти COVID-19 ледь перевищує 30%. Схожа статистика і в Україні, де обидві дози вакцини від коронавірусу отримали близько 33%. Однак поки по всій Молдові процес масової вакцинації проходить важко, у комуні Ставчени, що за 7 кілометрів від Кишинева, прищепилися близько 70% місцевих жителів. Як вийшло, що комуні на 9 тисяч людей вдалося досягти показника окремих міст Євросоюзу? У цьому вирішила розібратися журналістка молдавського видання Ziarul de Gardă (ZdG) Отилія Мейка.


Безпека чи «проїзний квиток»?

«Погляньте, що коїться на землі. Я порадився з дружиною, з дочкою та сином і вирішив вакцинуватися. Двома дозами, — каже мешканець Ставченів Микола, якого журналістка ZdG зустрічає на вулиці. — А зараз чекаю. Може, мене покличуть на третю, бустерну дозу».

Микола впевнений: вакцинація потрібна, адже пандемія зачепила весь світ. Крім того, на його рішення вплинуло оточення: «Усі потроху переконали мене: телебачення, радіо, сімейний лікар і родичі. І я думаю, що завдяки меру ми найщепленіші в країні».

Інша співрозмовниця ZdG Олена каже, що дбає про здоров’я — як своє, так і оточуючих, тому імунізувалася проти COVID-19. «Більшість людей [у Ставченах] зрозуміли, що потрібно вакцинуватися, тому що якщо ми не робимо щеплення, то самі наражаємо себе на небезпеку», — пояснює вона.

Не всі мешканці Ставченів, із якими поговорили журналісти, підтримують процес масової вакцинації в Молдові. Проте, за їхніми словами, вони щепилися, щоб вільно їздити в інші країни. Наприклад, Віталій називає вакцину «проїзним квитком», бо без нього нікуди не виїхати: «Я думаю, що у Ставченах стільки вакцинованих, оскільки тут [з одного боку] мешкає багато відповідальних людей [а з іншого — багато] і таких, як я, кому потрібен проїзний квиток».

«Хотіли до дітей поїхати, тому вакцинувалися, а так би ні», — зізнається інша перехожа поспіхом.

Аргументи проти фейків

То в чому ж секрет високого відсотка вакцинації в Ставченах? У мера комуни Олександра Ворніку є кілька думок щодо цього.

«По-перше, мерія швидко, наполегливо та з аргументами повідомила про цю потребу через всі можливі джерела інформації. Наші колеги з Центру здоров’я постійно дзвонили людям, які стоять на обліку, і спонукали їх щеплюватись», — розповідає він.

З іншого боку, за словами Ворніку, на користь масової вакцинації зіграло й географічне положення Ставченів.

«Ми — передмістя муніципія Кишинева. Спосіб життя людей — це важливий момент. Тут люди звикли отримувати інформацію лише з перевірених джерел, і вони ігнорують різноманітні маніпуляції та фальшиві новини», — пояснює мер.

Водночас Ворніку зазначає, що під час інформаційної кампанії були й свої труднощі. Так, спочатку місцеві жителі не дуже дослухалися. Про складнощі говорить і голова «Ставченського центру здоров’я» Людмила Павлова: «Ми мали переконувати людей, наводити найвагоміші аргументи. Поступово наше населення дослухалося. З іншого боку, у нас дуже хороше, обізнане та розумне населення, і ми мали з ними активне спілкування».

Переконати населення, що сумнівається, вдалося через розмови. З деким доводилося розмовляти по кілька разів.

«Лікарі ходили на різні семінари та тренінги, щоб у нас було більше аргументів на користь вакцинації. Є люди, які досі скептично ставляться до того, що відбувається, але все одно більшість звертаються [по щеплення] самі», — зазначає Павлова.

Вакцина — зброя в гібридній війні

«Одним із найважливіших чинників, що сприяли кампанії вакцинації, була довіра до місцевих органів влади та лікарів. Напевно, у Ставченах закладено міцніший фундамент довіри. Люди довіряють один одному, вони більш приязні в суспільстві, і це, по суті, позитивний приклад», — каже Алла Токарчук, міжнародна експертка у галузі охорони здоров’я.

На її думку, недовіра людей до вакцини здебільшого пов’язана з масовою дезінформацією.

«Ми стали своєрідним майданчиком для експериментів у міжнародній війні, у гібридній війні. І питання вакцинації було одним з інструментів цієї війни. Я думаю, що багато людей стали жертвами цієї дезінформації. Тому вони не щеплюються та не довіряють», — зазначає Токарчук.

Експертка вважає, що на тлі постійної мутації коронавірусу варто відкрито обговорювати все, що пов’язано з пандемією, і пояснювати, що впоратися з нею поки що не вдалося: «Є нові штами, які з’являються та поширюються дуже швидко. Через них збільшується кількість нових випадків. Вакцинація є одним із методів, інструментів або видів зброї, які допоможуть нам захиститися».

За підтримки Медіамережі

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій