Коронавірус у Молдові: вакцинація, гібридна війна та боротьба з фейками - Заборона
Now Reading
Коронавірус у Молдові: секрет успіху комуни Ставчени, де вакцинувалися 70% місцевих

Коронавірус у Молдові: секрет успіху комуни Ставчени, де вакцинувалися 70% місцевих

Коронавірус у Молдові: секрет успіху комуни Ставчени, де вакцинувалися 70% місцевих

У Молдові, за даними МОЗ країни, рівень імунізації населення проти COVID-19 ледь перевищує 30%. Схожа статистика і в Україні, де обидві дози вакцини від коронавірусу отримали близько 33%. Однак поки по всій Молдові процес масової вакцинації проходить важко, у комуні Ставчени, що за 7 кілометрів від Кишинева, прищепилися близько 70% місцевих жителів. Як вийшло, що комуні на 9 тисяч людей вдалося досягти показника окремих міст Євросоюзу? У цьому вирішила розібратися журналістка молдавського видання Ziarul de Gardă (ZdG) Отилія Мейка.


Безпека чи «проїзний квиток»?

«Погляньте, що коїться на землі. Я порадився з дружиною, з дочкою та сином і вирішив вакцинуватися. Двома дозами, — каже мешканець Ставченів Микола, якого журналістка ZdG зустрічає на вулиці. — А зараз чекаю. Може, мене покличуть на третю, бустерну дозу».

Микола впевнений: вакцинація потрібна, адже пандемія зачепила весь світ. Крім того, на його рішення вплинуло оточення: «Усі потроху переконали мене: телебачення, радіо, сімейний лікар і родичі. І я думаю, що завдяки меру ми найщепленіші в країні».

Інша співрозмовниця ZdG Олена каже, що дбає про здоров’я — як своє, так і оточуючих, тому імунізувалася проти COVID-19. «Більшість людей [у Ставченах] зрозуміли, що потрібно вакцинуватися, тому що якщо ми не робимо щеплення, то самі наражаємо себе на небезпеку», — пояснює вона.

Не всі мешканці Ставченів, із якими поговорили журналісти, підтримують процес масової вакцинації в Молдові. Проте, за їхніми словами, вони щепилися, щоб вільно їздити в інші країни. Наприклад, Віталій називає вакцину «проїзним квитком», бо без нього нікуди не виїхати: «Я думаю, що у Ставченах стільки вакцинованих, оскільки тут [з одного боку] мешкає багато відповідальних людей [а з іншого — багато] і таких, як я, кому потрібен проїзний квиток».

«Хотіли до дітей поїхати, тому вакцинувалися, а так би ні», — зізнається інша перехожа поспіхом.

Аргументи проти фейків

То в чому ж секрет високого відсотка вакцинації в Ставченах? У мера комуни Олександра Ворніку є кілька думок щодо цього.

«По-перше, мерія швидко, наполегливо та з аргументами повідомила про цю потребу через всі можливі джерела інформації. Наші колеги з Центру здоров’я постійно дзвонили людям, які стоять на обліку, і спонукали їх щеплюватись», — розповідає він.

З іншого боку, за словами Ворніку, на користь масової вакцинації зіграло й географічне положення Ставченів.

«Ми — передмістя муніципія Кишинева. Спосіб життя людей — це важливий момент. Тут люди звикли отримувати інформацію лише з перевірених джерел, і вони ігнорують різноманітні маніпуляції та фальшиві новини», — пояснює мер.

Водночас Ворніку зазначає, що під час інформаційної кампанії були й свої труднощі. Так, спочатку місцеві жителі не дуже дослухалися. Про складнощі говорить і голова «Ставченського центру здоров’я» Людмила Павлова: «Ми мали переконувати людей, наводити найвагоміші аргументи. Поступово наше населення дослухалося. З іншого боку, у нас дуже хороше, обізнане та розумне населення, і ми мали з ними активне спілкування».

Переконати населення, що сумнівається, вдалося через розмови. З деким доводилося розмовляти по кілька разів.

«Лікарі ходили на різні семінари та тренінги, щоб у нас було більше аргументів на користь вакцинації. Є люди, які досі скептично ставляться до того, що відбувається, але все одно більшість звертаються [по щеплення] самі», — зазначає Павлова.

Вакцина — зброя в гібридній війні

«Одним із найважливіших чинників, що сприяли кампанії вакцинації, була довіра до місцевих органів влади та лікарів. Напевно, у Ставченах закладено міцніший фундамент довіри. Люди довіряють один одному, вони більш приязні в суспільстві, і це, по суті, позитивний приклад», — каже Алла Токарчук, міжнародна експертка у галузі охорони здоров’я.

На її думку, недовіра людей до вакцини здебільшого пов’язана з масовою дезінформацією.

«Ми стали своєрідним майданчиком для експериментів у міжнародній війні, у гібридній війні. І питання вакцинації було одним з інструментів цієї війни. Я думаю, що багато людей стали жертвами цієї дезінформації. Тому вони не щеплюються та не довіряють», — зазначає Токарчук.

Експертка вважає, що на тлі постійної мутації коронавірусу варто відкрито обговорювати все, що пов’язано з пандемією, і пояснювати, що впоратися з нею поки що не вдалося: «Є нові штами, які з’являються та поширюються дуже швидко. Через них збільшується кількість нових випадків. Вакцинація є одним із методів, інструментів або видів зброї, які допоможуть нам захиститися».

За підтримки Медіамережі

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Scroll To Top