Читаєте зараз
У Камбоджі влаштували королівський похорон щуру. Що він такого зробив?

У Камбоджі влаштували королівський похорон щуру. Що він такого зробив?

Iryna Troian
Автор:
АРОРО
  • У Камбоджі помер щур-довгожитель, який виявляв міни на полях країни.
  • Він знайшов понад 100 наземних вибухових пристроїв. 
  • При житті щур Магава отримав найвищу нагороду за хоробрість у порятунку людей.

У Камбоджі помер 8-річний щур Магава, який п’ять років займався пошуком вибухівок, що залишились після громадянської війни в країні. Завдяки цьому гризуну вдалось знешкодити понад 225 000 квадратних метрів мінних полів. Він став першим щуром, який отримав медаль за порятунок людських життів. 

Заборона розповідає про заслуги щура-сапера та як з’явилось стільки вибухівки на полях Камбоджі.


Щур отримав медаль за порятунок людей у Камбоджі

У віці восьми років у Камбоджі помер щур-сапер, який за життя за допомогою нюху виявив 100 вибухових пристроїв на полях країни, повідомила бельгійська організація APОPO. Організація виводить дресирувальних південних гігантських щурів, яких називають HeroRATs. Оскільки ці гризуни мають відмінний нюх і є легкими, вони знаходять вибухові пристрої і не детонують їх, що дозволяє рятувальникам правильно знешкодити залишки зброї. 

«Всі ми в APOPO переживаємо втрату Магави та вдячні за неймовірну роботу, яку він провів. За свою карʼєру Магава виявив понад 100 наземних мін та інших вибухових речовин, що зробило його найуспішнішим HeroRAT на сьогоднішній день. Його внесок дозволяє громадам у Камбоджі жити, працювати та розважатися — без страху втратити життя чи здоровʼя», — заявили в пресцентрі організації. 

Поле з розміром із тенісний корт Магава міг обшукати за 20 хвилини, в той час, як людині з металошукачем знадобилося б для цього від одного до чотирьох днів. За свою п’ятирічну кар’єру гризунові вдалося знешкодити понад 225 000 кв. м мінних полів.

Читати більше новин в Telegram

У вересні 2020 року щур отримав найвищу відзнаку серед тварин за хоробрість у порятунку людей — золоту медаль від британської благодійної організації «Народний медпункт для хворих тварин» (PDSA).

У червні 2021 року щура-сапера відправили на пенсію через його поважний вік. Вісім років вважається досить поважним терміном для цих гризунів, з огляду на те, що більшість їхніх порід живе в середньому до двох років, пише ВВС.

Магава відносився до гігантського виду африканського сумчастого щура і був виведений в Танзанії у 2013 році. Перш ніж потрапити до Камбоджі, він пройшов рік навчань. Важив щур 1.2 кг, а завдовжки був 70 сантиметри. Такі розміри набагато більші за інші породи щурів, але водночас гризун вважався досить легким, щоб не активовувати міни, коли він наступав на них. 

Вибухівка в Камбоджі: що відомо

Впродовж 1967-1975 років у Камбоджі тривала громадянська війна. Спочатку військовий конфлікт виник між комуністичними партизанами, за сприяння Північного В’єтнаму та В’єтконгу, та режимом глави держави Нородома Сіанука. Після встановлення проамериканського республіканського режиму у 1970 році конфлікт розгорнувся між урядом країни, який підтримували США та Північний В’єтнам, і Національним єдиним фронтом Кампучії від місцевих комуністів (СРСР). У підсумку війни в 1975 році відбулося падіння центрального уряду Камбоджі, а до влади прийшли червоні кхмери — маоїстсько-націоналістичний партизанський комуністичний рух у Камбоджі, відомий терором та геноцидом мирного населення). 

Після громадянської війни в країні залишилось понад 6 000 000 мін. Навіть через десятиліття місцеві жителі досі гинуть через вибухові речовини. Так, орієнтовна цифра складає 65 тисяч людей. Загалом через вибухи у близько 40 тисяч жителів ампутовані кінцівки, що є найбільшою кількістю поміж інших країн.

Раніше Заборона розповідала про метод лікування і реабілітації за допомогою каністерапії та як спеціально навчені собаки допомагають людям з інвалідністю.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій