'
Читаєте зараз
Майже половина території Донбасу замінована. Пояснюємо, чому її складно розмінувати та коли це вдасться зробити (спойлер – дуже нескоро)

Майже половина території Донбасу замінована. Пояснюємо, чому її складно розмінувати та коли це вдасться зробити (спойлер – дуже нескоро)

Aliona Vyshnytska

За п’ять років в Україні на мінах підірвалося декілька тисяч людей наша країна є світовим лідером за кількістю жертв від мін поруч з Афганістаном і Лівією. Зона воєнних дій на Сході одна з найбільш замінованих територій у світі. Процес розмінування триватиме до пів століття, а точної кількості жертв не знає ніхто. Разом зі старшим інструктором спеціальної інженерної підготовки фонду «Повернись живим» Євгенієм Антипенком і головою представництва гуманітарної організації «Женевський заклик» Варварою Пахоменко пояснюємо, скільки коштуватиме розмінування, хто в Україні відповідає за розмінування територій та скільки часу знадобиться, щоби повністю очистити землю від боєприпасів.

Яка територія замінована?

ООН називає зону бойових дій на Сході України найбільш замінованою територією у світі. Українське міністерство оборони підрахувало, що на підконтрольній території заміновано приблизно 7 тисяч квадратних кілометрів, а на території так званих «республік» – удвічі більше. Але ці цифри не точні – їх зібрали з даних груп розмінування та міжнародних неурядових організацій. Поки триває війна, міни ще продовжують встановлювати, тому назвати їх точну кількість неможливо. Спрацьовує й людський чинник – військові розповідали, що не всі міни позначають на картах, тобто ті поля, які вважають чистими, можуть бути замінованими. Сучасні міни та снаряди можуть вибухати не одразу, а через декілька десятків років. Тому ця територія буде небезпечною й після війни.

А скільки мін уже знешкодили?

Міноборони каже, що з 2014 року очистили 350 квадратних кілометрів території та знешкодили приблизно 460 тисяч вибухонебезпечних предметів. На сайті відомства є інтерактивна карта замінованих територій, на якій позначено безпечні ділянки. Але це лише два відсотки від усієї території. Через обстріли деякі з розмінованих ділянок доводиться очищати повторно.

Хто цим займається?

Лише державні військові структури. Міністерство оборони розміновує ділянки на лінії розмежування, Державна служба з надзвичайних ситуацій – на мирній території, Державна служба транспорту та зв’язку – на транспортних комунікаціях. Інші організації можуть допомагати державним установам шукати міни. Після розмінування територію потрібно перевірити, щоби зрозуміти, чи можуть там безпечно жити люди. Це так зване «гуманітарне розмінування», в Україні ним займаються міжнародні організації Halo Trust, Швейцарський фонд протимінної діяльності й Danish Demining Group. Гуманітарні демінери можуть самостійно вилучати осколки, а для знищення повноцінних боєприпасів викликають державних саперів. Інформації, чи проводять чистку сепаратисти та російські військові – немає.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій