НБУ підвищив облікову ставку до 10%. Це спроба стримати ціни, але не вийде

Markiian Oliiarnyk
Банк
  • Нацбанк України підвищив облікову ставку з 9% до 10% річних.
  • Це орієнтир для банків, що кредитують населення та підприємців.
  • НБУ прогнозує чергове зростання комунальних тарифів через високі ціни на газ у світі в 2022 році.

Національний банк України (НБУ) вперше у 2022 році підвищив облікову ставку до 10% річних. Таким інструментом регулятор намагається втримати ціни в країні, хоча водночас заявляє, що в цьому році енергоносії не стануть дешевими. А це означає, що бізнесу доведеться або підвищувати ціни, або закриватися.

Заборона розповідає про звіт Національного банку України щодо прогнозів інфляції та пояснює, як впливає облікова ставка на кінцевого споживача. 


Підвищення облікової ставки у 2022 році

20 січня 2022 року правління Національного банку України підвищило облікову ставку з 9% до 10% річних, повідомила пресслужба НБУ. Нова ставка почала діяти з 21 січня. Це перше підвищення облікової ставки у 2022 році, але вже шосте від березня 2021-го, коли регулятор вперше за півроку підняв ставку з 6% до 6.5%.

Облікова ставка — це один з найголовніших монетарних інструментів НБУ для контролю за рівнем інфляції. Вона показує, скільки коштують гроші в економіці. Фактично це відсоток, під який Нацбанк видає кредити банкам. Отже це впливає і на відсотки за кредитами, які видаються бізнесам та людям вже самими банками. Очевидно, що банкам не вигідно кредитувати своїх клієнтів за відсотками, нижчими за облікову ставку, тому слід очікувати, що кредитні ставки стануть вищими, а ставки депозитів — нижчими. Якщо кредитна ставка банку нижча за облікову ставку НБУ, це є сигналом, що перед вами фінансова піраміда за зразком банку «Михайлівський».

Для економіки це виглядає приблизно так: облікова ставка підвищується, кредити стають дорожчими, що стимулює громадян більше заощаджувати, грошей в економіці стає менше, а отже й інфляція сповільнюється. 

Читати більше новин в Telegram

Так само воно працює й у зворотний бік: облікова ставка знижується, знижуються відсотки на кредити, банки починають активніше видавати гроші, люди починають більше витрачати. Це призводить до того, що грошей в економіці стає більше, отже інфляція пришвидшується, що своєю чергою призводить до знецінення гривні й курс долара росте.

Інфляційний прогноз Нацбанку на 2022 рік

Через посилення низки проінфляційних чинників Нацбанк погіршив прогноз інфляції на 2022 рік з 5% до 7.7%.

У державному органі зазначають, що завдяки рекордним врожаям і корекції окремих світових цін на продовольство наприкінці грудня 2021 року інфляція сповільнилася. Водночас були й такі фактори, які суттєво стримували сповільнення інфляції, зокрема:

  • зростання світових цін на енергоносії;
  • подорожчання товарів та послуг через тарифи на газ;
  • збільшення витрат бізнесу, зокрема й на оплату праці (підвищення мінімалки);
  • значний ціновий тиск з боку країн, які є торговельними партнерами України, в яких інфляція лише наближається до пікових значень (наприклад, Туреччина);
  • геополітичне напруження, що спричинило девальвацію гривні.

Усі ці чинники призвели до зростання базової інфляції до 7.9% на кінець року. 

У 2022 році НБУ прогнозує, що світові ціни на енергоносії залишатимуться вищими довший час, ніж очікувалося раніше. Це значно тиснутиме на виробничі витрати бізнесу, а також потребуватиме збільшення тарифів на житлово-комунальні послуги.

Інфляція, за прогнозами НБУ, сповільниться завдяки підвищенню облікової ставки, корекції світових цін на сировинні товари, рекордним торішнім врожаям. Також Нацбанк сподівається, що світова економіка оговтається від кризи, спричиненної пандемією. Це має суттєво відобразитися на корекції цін на сировину, продовольство та логістику.

Отже, прогноз такий: у 2022 році інфляція сповільниться до 7.7%, а до попередньо поставленої цілі в 5% дійде лише у 2023 році.

Раніше Заборона розповідала про прогнози Світового банку щодо впливу кліматичних змін на сектори економіки в Україні протягом найближчих десятиріч. Очікується, що найбільшої шкоди зазнає сільське господарство.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій