'
Читаєте зараз
Врожай в Україні зросте, але люди збідніють. Світовий банк показав сценарії майбутнього

Врожай в Україні зросте, але люди збідніють. Світовий банк показав сценарії майбутнього

Markiian Oliiarnyk
Врожай
  • Світовий банк презентував результати свого дослідження впливу кліматичних змін на економіку України.
  • Дослідники дійшли висновку, що найбільше від зміни клімату постраждають п’ять областей України.
  • Світовий банк назвав найбільш вигідний товар для раціонального управління водними ресурсами.

У найближчі десятиріччя глобальні кліматичні зміни найбільше позначаться на сільському господарстві України. Так, може змінитися врожайність традиційних культур, що відгукнеться на рівні бідності в окремих регіонах.

Заборона розповідає про результати дослідження Світового банку щодо впливу клімату на Україну.


Клімат та погода в Україні: дослідження Світового банку

Внаслідок кліматичних змін до кінця століття в Україні найбільше постраждають Черкаська, Херсонська, Кіровоградська, Полтавська та Вінницька області, зазначається у звіті Світового банку «Оцінка впливу, можливостей та пріоритетів для України у зв’язку зі зміною клімату».

Це дослідження проводилося протягом двох років на замовлення Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. «Наслідки зміни клімату вже відчуваються в Україні — лише у 2020 році від посух, пожеж та затоплень обсяги економічних втрат сягнули 25 млрд гривень. Тому для України важливо вже зараз розпочати впроваджувати дієві адаптаційні заходи», — заявила заступниця міністра екології України Ірина Ставчук.

За прогнозами Світового банку, великі втрати доходів домогосподарств та сильне зниження вартості сільськогосподарського виробництва, що може призвести до зростання бідності та нерівності, очікується й в інших областях України, а саме у Харківській, Львівській, Луганській та Житомирській областях.

Читати більше новин в Telegram

Як зміна клімату вплине на сільське господарство в Україні

Дослідники вивчали два найбільш імовірні сценарії впливу кліматичних змін на економіку України — RCP 4.5 та RCP 8.5 (RCP — Representative Concentration Pathways). Сценарій RCP 4.5 передбачає глобальне підвищення температури на 2.4°C до 2100 року (якщо вживати заходів для боротьби з викидами вуглецю), а сценарій RCP 8.5 — на 4.3°C (якщо не вживати заходів для зменшення викидів вуглецю).

Якщо температура зросте на 4.3°C у 2030-2050 роках, може знизитися врожайність в Україні ячменю, кукурудзи та соняшнику на 10-30%, фактично до рівня 2010 року. Втім за таких умов у північних та північно-західних регіонах країни цілком можливе зростання врожайності озимої пшениці на 20-40% у порівнянні з базовим рівнем 2010 року.

Дослідники зазначають, що непередбачуваність моделей опадів, особливо після 2050 року за сценарієм RCP 8.5, потребує більш детального прогнозування змін на місцевому рівні. Однак запевняють, що покращити ситуацію в регіонах допоможе збалансована стратегія управління водними ресурсами. За їхніми розрахунками, вона допоможе підвищити загальну врожайність в Україні на 20-40%, зокрема до 80% для кукурудзи та до 40-80% для соняшника. 

Щорічну вигоду від підтримки оптимального водного балансу Світовий банк оцінює в $264-504 млн, а найбільш вигідним товаром для раціонального управління водними ресурсами вважає кукурудзу.

Раніше Заборона розповідала про звіт організації Christian Aid щодо збитків, завданих стихійними лихами у 2021 році. Найбільшої  шкоди, принаймні за даними страховиків, завдав ураган Іда, який обійшовся США у $65 мільярдів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій