Читаєте зараз
Україна відправить нову експедицію на станцію «Вернадський». Чим вона особлива

Україна відправить нову експедицію на станцію «Вернадський». Чим вона особлива

Iryna Troian
Автор:
Станція Академік Вернадський
  • В березні 2022 року на українську станцію «Академік Вернадський» відправиться нова зміна.
  • До нової української команди зимувального загону ввійшло більше науковців та жінок.
  • Основне завдання — розширити програму спостережень за озоновим шаром.

Національний антарктичний науковий центр (НАНЦ) визначив склад 27-ї української антарктичної експедиції. В новій команді ще більше українських науковців, три жінки та наймолодший учасник за всі роки. У березні вони вирушать на станцію «Академік Вернадський» і працюватимуть там понад рік.

Заборона розповідає про особливості чергової експедиції на «Вернадський» та про те, що варто знати про українську антарктичну станцію.


Українська експедиція на станцію «Вернадський»: відправлять ще більше науковців та жінок

В Україні Національний антарктичний науковий центр сформував новий склад зимувального загону 27 української антарктичної експедиції на станцію «Академік Вернадський». 

У березні 2022 року вони вирушать до української станції і працюватимуть там понад рік. До нового складу експедиції відібрали ще більше науковців, трьох жінок (дві метеорологині та одну біологиню), а також одного з наймолодших учасників за всі роки. 

«За час українських антарктичних експедицій кількість зимівників змінювалась від 10 до 15 людей, але останніми роками відбирали саме 12 — п’ятеро з команди життєзабезпечення станції та семеро науковців. Цього ж разу ми вирішили посилити наукову частину команди, тож у 27-й УАЕ буде 14 учасників: дев’ять вчених по три на кожен напрям — геофізика, метеорологія, біологія. Та традиційно будуть лікар, кухар, дизеліст, механік і сисадмін», — повідомив директор НАНЦ Євген Дикий.

Читати більше новин в Telegram

27-му українську антарктичну експедицію очолить геофізик Юрій Отруба, який є одним з найдосвідченіших українських полярників. Він вже шість разів зимував на станції «Академік Вернадський». Середній вік учасників експедиції 36 років: найстаршому виповнилося 50, а наймолодшому 21. 

Склад 27-ї української антарктичної експедиції. Фото: Національний антарктичний науковий центр

За останні роки на станції «Академік Вернадський» розширили можливості досліджень, наприклад, встановили нові прилади для метеорологічних та геокосмічних вимірювань. Отже збільшення кількості вчених дозволить продовжити наукову роботу.

Основні завдання зимувального загону 27 української експедиції:

  • учасники команди візьмуть участь у міжнародному проєкті «Рік полярного прогнозування». Антарктичні центри з різних країн мають об’єднатися, щоб покращити можливості прогнозування атмосферних умов у полярних регіонах та поза ними;
  • науковці розширять програму спостережень за озоновим шаром.

28 січня 2022 року до Антарктики у першу свою експедицію вирушив український криголам «Ноосфера», який буде проводити океанографічні дослідження.

«Академік Вернадський»: що відомо про антарктичну станцію

Українська антарктична станція «Академік Вернадський» розташована на острові Галіндез в архіпелазі Аргентинських островів. Вона належала Великій Британії і мала назву «Фарадей». З 1994 по 1996 роки тривав процес її передачі Україні як жест доброї волі уряду Великобританії. Отримали безкоштовно за умови, що працівники продовжать розпочаті Британією дослідження. Перша українська експедиція на «Вернадський» відбулася впродовж 1996-1997 років, в ній взяло участь 12 осіб.

Станцію назвали на честь видатного науковця, засновника вчення про біосферу та ноосферу, першого президента НАН України у 1918 році Володимира Вернадського.

Головним призначенням української станції є проведення наукових досліджень в Антарктиді. Загалом станція складається з 12 споруд. Серед них немагнітні павільйони геомагнітної обсерваторії, невелика капличка святого Володимира і навіть найпівденніший у світі бар «Фарадей». Останнім часом експедиції прикували увагу українського суспільства завдяки дуже крутому контенту, що створюють та розповсюджують учасники «Академіка Вернадського»
Раніше Заборона розповідала про ризик втрати унікальної системи Антарктики та про те, як до цього причетні кораблі та туристи.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій