'
Читаєте зараз
Антарктика ризикує втратити унікальну екосистему. В чому причина?

Антарктика ризикує втратити унікальну екосистему. В чому причина?

Iryna Troian
Автор:
Антарктика
  • Морській екосистемі Антарктики загрожують немісцеві види живих організмів.
  • Зокрема йдеться про туристів, мідії, краби та водорості.
  • Вчені закликали до покращення протоколів біобезпеки і заходів із захисту навколишнього середовища.

Туристи та місцеві живі організми, яких перевозять кораблі з усього світу, загрожують первісній морській системі Антарктики (Антарктида та прилеглі до неї частини океанів). Немісцеві види, як-от мідії, краби, водорості, можуть змінити екосистему південної полярної області Землі та ускладнити існування первісних видів.

Заборона розповідає про ризик втрати унікальної екосистеми Антарктики та про те, як до цього причетні кораблі та туристи.


Кораблі завозять до Антарктиди експансивні види живих організмів

Унікальній морській екосистемі Антарктики, до якої входить материк Антарктида та прилеглі до нього частини океанів, загрожують чужі живі організми, які перевозять кораблі, повідомляє Cambridge Independent

За словами дослідників Кембриджського університету та Британської антарктичної служби, з Антарктикою пов’язаний 1581 порт з усього світу. Кораблі із цих портів є джерелом доставки немісцевих живих організмів до південної полярної області Землі. Особливо небезпечними для морської екосистеми області є інвазивні (здатні до експансії) види організмів, які спричиняють загибель місцевих видів. 

Занепокоєння у науковців викликають мідії, краби, ракоподібні і водорості, які можуть обростати на корпусах кораблів і таким чином транспортуватися в різні частини світу. Мідії легко виживають в полярних широтах, а тому при потраплянні до Антарктики вони швидко поширяться. Мілководні краби можуть принести нову форму хижацтва у водах південної полярної області Землі. Поява таких організмів може створити абсолютно нове середовище існування, серед якого буде важче вижити унікальним антарктичним видам. 

Читати більше новин в Telegram

«Після цих відкриттів ми закликаємо до покращення протоколів біобезпеки і заходів із захисту навколишнього середовища антарктичних вод від немісцевих видів, особливо у зв’язку з тим, що температура океану продовжує зростати через зміну клімату», — розповів професор і дослідник Британської антарктичної служби Ллойд Пек.

Туристи шкодять екосистемі Антарктики

На туризм в Антарктиці припадає 67% відвідувань, лише після цього йдуть наукові дослідження — 21%, та рибальство — 7%, пише ВВС

Наприклад, у сезоні 2019-2020 років регіон Антарктики відвідали більше 70 тисяч людей. Натомість у 1950-х роках лише кілька сотень туристів з Чилі та Аргентини відвідали Південні Шетландські острови, що розміщені на північ від Антарктичного півострова. 

Велика кількість відвідувачів впливає на довкілля Антарктики через випадковий викид відходів, забруднення, надмірний шум, зіткнення з дикою природою. 

В цій південній полярній області Землі туристичні кораблі мають дотримуватися суворих протоколів біозахисту. Наприклад, потрібно очищувати корпуси кораблів, але це роблять лише на невеликій групі антарктичних портів-шлюзів. На думку науковців, варто частіше проводити огляд та очищення кораблів, щоб уникнути завезення чужих живих організмів.

Раніше Заборона розповідала про невтішні висновки із доповіді ООН про клімат та чи можна запобігти кліматичним змінам.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій