Читаєте зараз
+12.7 C° в Антарктиді. Українці з «Вернадського» пояснили рекордну температуру

+12.7 C° в Антарктиді. Українці з «Вернадського» пояснили рекордну температуру

Markiian Oliiarnyk
Антарктида
  • На станції «Академік Вернадський» зареєстрували новий температурний рекорд —  +12.7 C°.
  • Попередній рекорд температури датований аж 1985 роком.
  • Різке потепління в Антарктиді пов’язують з появою атмосферних коридорів з високою концентрацією вологи, а також сильними гірськими вітрами.

У першій декаді лютого 2022 року в Антарктиді різко потеплішало, а на українській антарктичній станції «Академік Вернадський» навіть зафіксували рекорд — +12.7 C°. Це аж на цілий градус більше, ніж попередній найвищий показник, який був зареєстрований ще у 1985 році. Таке підвищення температури пов’язують з явищем атмосферної ріки, яке підсилюється сильними гірськими вітрами, що свідчить про стрімку зміну клімату.

Заборона розповідає про різке потепління в Антарктиді, та пояснює, з чим це пов’язано.


Температурний рекорд в Антарктиді в лютому-2022

У лютому 2022 року на українській станції «Академік Вернадський» зареєстрували новий температурний рекорд в Антарктиді — +12.7 С°. «Попередній рекорд був зафіксований 1985 року, і він становив +11.7 С°», — розповів метеоролог 26-ї української антарктичної експедиції Олександр Надточій.

Температурний рекорд, зафіксований на станції «Академік Вернадський» у лютому 2022 року. Фото: Національний антарктичний науковий центр/Facebook

Зазначається, що аномальні температури були зафіксовані науковцями й з інших станцій, зокрема на острові Кінг Джордж, що розташований на північ від «Академіка Вернадського».  

«Такі температурні рекорди насторожують, адже вони є одним зі свідчень зміни клімату. Нагадуємо, що в грудні на нашій станції був зафіксований інший рекорд — висота снігового покриву сягнула трьох метрів», — зазначають українські експедитори.

Читати більше новин в Telegram

Потепління в Антарктиді: пояснення науковців 

Таке різке потепління на найхолоднішому континенті нашої планети українські науковці пов’язують з явищем атмосферної річки, підсиленого ефектом гірського фену.

Явищем атмосферної річки називають утворення вузьких атмосферних смуг з високою концентрацією вологи. Такі атмосферні коридори здатні швидко переносять теплі маси повітря та вологи з тропіків до Антарктиди.

Явище атмосферної річки в Антарктиді. Фото: Національний антарктичний науковий центр/Facebook

Водночас гірський фен — це сильний теплий вітер, що дме з гір. Такий ефект виникає внаслідок частих опадів у горах, від чого гірське повітря втрачає вологу і нагрівається. «У той час, коли на нашій станції був зареєстрований температурний рекорд, сила вітру була досить висока — 27.9 м/c», — зазначають українські полярники.

Метеорологи з «Вернадського» застерігають, що внаслідок посилення глобального потепління очікується і збільшення кількості опадів в полярних районах. Це, вочевидь, призведе до посилення інтенсивності таких гірських фенів. 

За погодними змінами в районі розташування станції «Академік Вернадський» можна слідкувати в режимі онлайн за посиланням.

Раніше Заборона розповідала про нову 27-му українську експедицію, яка має вирушити до «Академіка Вернадського» у березні 2022 року, де вони займатимуться спостереженнями за озоном шаром та прогнозуванням атмосферних умов.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій