«З божою поміччю». Українські політики хочуть створити помісну церкву. Детально
«У ці великодні свята кажуть, що небо відкрите для прагнень і побажань віруючих, і я маю велику надію на те, що ми маємо унікальний шанс, щоб здійснилася мрія поколінь українців», – такими словами Петро Порошенко почав зустріч із керівниками фракцій Верховної Ради 17 квітня.
«Мрія поколінь українців», на думку президента, – це Томос (указ, – ред.) Вселенського Патріарха Варфоломія І про автокефалію – помісну церкву для Української православної церкви. Президент запропонував об’єднати церкву через політичную волю.
В Україні існує три великих православних спільноти – Українська православна церква Московського та Київського патріархатів та Українська автокефальна православна церква. Дві останніх вважаються неканонічними, бо вони не визнані світовим православ’ям. Проте з 2014 року українська влада активно симпатизує їм через їхню публічну патріотичну позицію. Натомість канонічну УПЦ (МП) критикують за пряме підпорядкування Російській православній церкві, яка має тісні зв’язки з російською владою.
За даними видання BBC-Україна, УПЦ (МП) є найбільшою українською церквою за кількістю приходів – 12 тисяч проти п’яти тисяч у УПЦ (КП) та тисячі в УАПЦ, але близько 40% українських православних відносять себе до УПЦ КП, а до УПЦ Московського патріархату – тільки 20%.
Це вже не перша спроба української влади педалювати появу помісної церкви. Про необхідність її створення говорив ще президент Ющенко, але тогочасна політична кон’юнктура цьому не сприяла. З початком російсько-українського конфлікту тема помісної церкви знову активізувалася. 16 червня 2016 року Верховна Рада звернулася до Варфоломія І із аналогічним нинішньому проханням. Тоді його приурочили до Всеправославного Собору, який відбувався на острові Крит в червні того ж року. Врешті українське питання на Соборі не обговорювали.
«Цей довгоочікуваний Томос стане не лише торжеством православ’я, але й актом відновлення глибокої історичної справедливості, – сказав Порошенко на засіданні Ради 19 квітня. – Саме з Царгорода пролилося на нашу благословенну землю світло християнської віри. І вже потім ми поділилися з тим Заліссям, де давні київські князі дуже необачно заснували Москву».
За проект постанови № 8284 «Про підтримку звернення Президента України до Вселенського Патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію Православної Церкви в Україні» проголосували 268 народних депутатів із 334 зареєстрованих у сесійній залі. Тепер влада чекає на відповідь від Патріарха до 28 липня цього року – як раз до святкування 1030-річчя хрещення Русі.
Багатьох обурило те, що Порошенко під час виступу наголосив, що мова йде не лише про релігію, а й про геополітику.
«Для мене справа утвердження незалежної помісної Церкви – такої ж ваги, як вже здобуті безвіз та Угода про асоціацію з Євросоюзом. Як наша спільна з вам боротьба за членство в Євросоюзі та членство в НАТО, які ще попереду. Це – питання національної безпеки і нашої оборони у гібридній війні, бо Кремль розглядає РПЦ як один із ключових інструментів впливу на Україну», – сказав він.
Російська православна церква засудила ініціативу української влади. Голова відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату митрополит Волоколамський Іларіон сказав, що створення автокефальної церкви – це процес, який не може бути ініційований світською владою.
«Як відомо, Церква в сучасних державах відокремлена від держави, і держава не повинна маніпулювати нею, в тому числі, в передвиборній боротьбі або в будь-яких ще політичних цілях», – сказав Іларіон.
Його український колега – заступник глави відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ (МП) – протоієрей Миколай Данилевич назвав створення єдиної церкви «великим пшиком», бо на його думку «починати треба з УПЦ, а не з її сепаратних частин. Піджак до гудзика не пришивають, а навпаки, гудзик до піджака».
І президент, і інші представники влади протягом засідання Верховної Ради неодноразово повторювали, що дана ініціатива, на їхню думку, не суперечить тому факту, що в Україні держава відокремлена від церкви.
«Єдина православна помісна церква не стане державною. Усі віруючі мають і матимуть право вільно обирати собі як конкретний храм, так і церковну юрисдикцію, – сказав Порошенко. – Хто захоче залишитися в тій церкві, яка збереже єдність з РПЦ, теж зберігають за собою гарантоване право власного вибору»…
На підтримку президента депутат Березенко з «Самопомочі» процитував Шевченка: «У своїй хаті своя правда, і сила, і воля», Рибчинський з «Волі народу» згадав російського політика Жириновського, який нібито казав, що «якби українці були б католиками – ми б про них і не чули». А віце-прем’єр Павло Розенко на своїй сторінці у Facebook назвав критиків створення Єдиної помісної православної української церкви (ЄППУЦ) «промосковськими агентами».
«На це можна дивитися довго та із великим задоволенням!, – написав Розенко. – На те, як вибухає чергова партія прокремлівських консервів в Україні. На те, як бризкає слина з рота промосковських агентів та агентішок, які заволали єдиним хором і по єдиним темникам: «Україна – світська держава», «церква відділена від держави», «нас відволікають від важкої економічної та соціальної ситуації в країні» «краще би дорогами зайнялись» і т.д і т.п.».
В той же час, предстоятель Української автокефальної православної церкви Макарій закликав кожної неділі завершувати богослужіння молитвою за президента Петра Порошенка та всіх, хто сприяє рішенню про визнання Української автокефальної церкви.