'
Читаєте зараз
«З божою поміччю». Українські політики хочуть створити помісну церкву. Детально

«З божою поміччю». Українські політики хочуть створити помісну церкву. Детально

Роман Губа
Автор:

«У ці великодні свята кажуть, що небо відкрите для прагнень і побажань віруючих, і я маю велику надію на те, що ми маємо унікальний шанс, щоб здійснилася мрія поколінь українців», – такими словами Петро Порошенко почав зустріч із керівниками фракцій Верховної Ради 17 квітня.

«Мрія поколінь українців», на думку президента, – це Томос (указ, – ред.) Вселенського Патріарха Варфоломія І про автокефалію – помісну церкву для Української православної церкви. Президент запропонував об’єднати церкву через політичную волю.

В Україні існує три великих православних спільноти – Українська православна церква Московського та Київського патріархатів та Українська автокефальна православна церква. Дві останніх вважаються неканонічними, бо вони не визнані світовим православ’ям. Проте з 2014 року українська влада активно симпатизує їм через їхню публічну патріотичну позицію. Натомість канонічну УПЦ (МП) критикують за пряме підпорядкування Російській православній церкві, яка має тісні зв’язки з російською владою.

За даними видання BBC-Україна, УПЦ (МП) є найбільшою українською церквою за кількістю приходів – 12 тисяч проти п’яти тисяч у УПЦ (КП) та тисячі в УАПЦ, але близько 40% українських православних відносять себе до УПЦ КП, а до УПЦ Московського патріархату – тільки 20%.

Це вже не перша спроба української влади педалювати появу помісної церкви. Про необхідність її створення говорив ще президент Ющенко, але тогочасна політична кон’юнктура цьому не сприяла. З початком російсько-українського конфлікту тема помісної церкви знову активізувалася. 16 червня 2016 року Верховна Рада звернулася до Варфоломія І із аналогічним нинішньому проханням. Тоді його приурочили до Всеправославного Собору, який відбувався на острові Крит в червні того ж року. Врешті українське питання на Соборі не обговорювали.

«Цей довгоочікуваний Томос стане не лише торжеством православ’я, але й актом відновлення глибокої історичної справедливості, – сказав Порошенко на засіданні Ради 19 квітня. – Саме з Царгорода пролилося на нашу благословенну землю світло християнської віри. І вже потім ми поділилися з тим Заліссям, де давні київські князі дуже необачно заснували Москву».

За проект постанови № 8284 «Про підтримку звернення Президента України до Вселенського Патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію Православної Церкви в Україні» проголосували 268 народних депутатів із 334 зареєстрованих у сесійній залі. Тепер влада чекає на відповідь від Патріарха до 28 липня цього року – як раз до святкування 1030-річчя хрещення Русі.

Багатьох обурило те, що Порошенко під час виступу наголосив, що мова йде не лише про релігію, а й про геополітику.

«Для мене справа утвердження незалежної помісної Церкви – такої ж ваги, як вже здобуті безвіз та Угода про асоціацію з Євросоюзом. Як наша спільна з вам боротьба за членство в Євросоюзі та членство в НАТО, які ще попереду. Це – питання національної безпеки і нашої оборони у гібридній війні, бо Кремль розглядає РПЦ як один із ключових інструментів впливу на Україну», – сказав він.

Російська православна церква засудила ініціативу української влади. Голова відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату митрополит Волоколамський Іларіон сказав, що створення автокефальної церкви – це процес, який не може бути ініційований світською владою.

«Як відомо, Церква в сучасних державах відокремлена від держави, і держава не повинна маніпулювати нею, в тому числі, в передвиборній боротьбі або в будь-яких ще політичних цілях», – сказав Іларіон.

Його український колега – заступник глави відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ (МП) – протоієрей Миколай Данилевич назвав створення єдиної церкви «великим пшиком», бо на його думку «починати треба з УПЦ, а не з її сепаратних частин. Піджак до гудзика не пришивають, а навпаки, гудзик до піджака».

І президент, і інші представники влади протягом засідання Верховної Ради неодноразово повторювали, що дана ініціатива, на їхню думку, не суперечить тому факту, що в Україні держава відокремлена від церкви.

«Єдина православна помісна церква не стане державною. Усі віруючі мають і матимуть право вільно обирати собі як конкретний храм, так і церковну юрисдикцію, – сказав Порошенко. – Хто захоче залишитися в тій церкві, яка збереже єдність з РПЦ, теж зберігають за собою гарантоване право власного вибору»…

На підтримку президента депутат Березенко з «Самопомочі» процитував Шевченка: «У своїй хаті своя правда, і сила, і воля», Рибчинський з «Волі народу» згадав російського політика Жириновського, який нібито казав, що «якби українці були б католиками – ми б про них і не чули». А віце-прем’єр Павло Розенко на своїй сторінці у Facebook назвав критиків створення Єдиної помісної православної української церкви (ЄППУЦ) «промосковськими агентами».

«На це можна дивитися довго та із великим задоволенням!, – написав Розенко. – На те, як вибухає чергова партія прокремлівських консервів в Україні. На те, як бризкає слина з рота промосковських агентів та агентішок, які заволали єдиним хором і по єдиним темникам: «Україна – світська держава», «церква відділена від держави», «нас відволікають від важкої економічної та соціальної ситуації в країні» «краще би дорогами зайнялись» і т.д і т.п.».

В той же час, предстоятель Української автокефальної православної церкви Макарій закликав кожної неділі завершувати богослужіння молитвою за президента Петра Порошенка та всіх, хто сприяє рішенню про визнання Української автокефальної церкви.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій