Рада запровадила надзвичайний стан в Україні. Де саме та що це означає для кожного з нас
- Верховна Рада ухвалила введення надзвичайного стану з 24 лютого.
- Особливий режим почне діяти на всій території України.
- Також парламентарі виділили додаткові гроші на армію.
Верховна Рада 23 лютого 2022 запровадила надзвичайний стан на всій території України. Виключенням стали Донецька та Луганська області, у яких вже діє особливий правовий статус. Таке рішення пов’язано з даними української розвідки, яка повідомляє про провокації й скупчення на кордонах регулярної армії агресора.
Заборона розповідає про рішення Ради з приводу запровадження особливого стану в Україні.
Надзвичайний стан в Україні: що обмежать
23 лютого український парламент запровадив надзвичайний стан на території усієї України за виключенням Донецької та Луганської областей строком на 30 днів, тобто до 24 березня 2022 року. Так, рішення ухвалено 335 голосами.
Президент Володимир Зеленський направив у Раду указ «Про введення надзвичайного стану в Україні». Окрім основних норм, передбачених для режиму, Зеленський розпорядився утворити оперативні штаби на чолі з головами ОДА для координацій дій всіх органів влади.
Попередньо питання обговорили у Раді національної безпеки і оборони під час закритого засідання. Зазначимо, що за Конституцією, введення НС ухвалюється РНБО та президентом, а вже потім подається на голосування до ВРУ.
Читати більше новин в Telegram«Що стосується указу, це буде посилення охорони громадського порядку та об’єктів, які забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства, певне обмеження на рух транспорту, додатковий огляд, перевірка тих чи інших документів у фізичних осіб. Це питання, які є превентивними для того, щоб в країні зберігається спокій та працювала економіка. Посилення чи пом’якшення обмежень будуть прийматися у залежності від ситуації у регіонах. Надзвичайний стан не позначиться на житті українців, а забезпечить безпеку», — заявив під час брифінгу секретар РНБО Олексій Данілов.
Указ Зеленського передбачає:
- обмеження в’їзду та виїзду, пересування по території, де вводиться НС;
- обмеження руху транспорту;
- посилення охорони порядку;
- заборона проведення масових заходів;
- заборона страйків;
- тимчасова та безповоротна евакуація людей з міст, небезпечних для проживання, з обов’язковим наданням евакуйованим стаціонарних та тимчасових жилих приміщень;
- запровадження комендантської години,
- перевірка документів у громадян,
- заборона призовникам, військовозобов’язаним та резервістам змінювати місце проживання без відома відповідного територіального центру комплектування та соцпідтримки;
- особливі правила користування зв’язком та передачі інформації через комп’ютерні мережі;
- заборона виготовлення та розповсюдження інформаційних матеріалів, що можуть дестабілізувати ситуацію;
- заборона роботи аматорських радіопередавальних засобів та радіовипромінювальних пристроїв.
Указ президента «Про введення надзвичайного стану в Україні». Фото: Telegram/Железный нардеп
Що потрібно знати про НС
Згідно з Законом України «Про правовий режим надзвичайного стану», режим НС може вводитися тимчасово на території усієї України або ж окремої її частини при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, що можуть призвести до людських і матеріальних втрат, або при спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства.
Надзвичайний стан допускає тимчасове обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Строк введення — до 30 днів для усієї країни і до 60 діб — для окремих місцевостей. За потреби режим НС може бути продовжено, але знову не більше ніж на 30 днів.
Воєнний бюджет: на що підуть гроші
Рада проголосувала за ухвалення законопроекту №7100 про «Внесення змін у розділ 6 «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України». Рішення ухвалили 347 народних обранців. За словами депутата від фракції «Голос» Ярослава Железняка, мова йде про воєнний бюджет.
«По факту строком на три місяці усі воєнні витрати можуть перерозподілятися Кабміном за згоди президента без Ради», — написав у своєму Telegram-каналі народний депутат.
Голосування законопроекту ВРУ №7100 23.02.2022. Фото: скріншот з онлайнтрансляції.
Також народні депутати підтримали законопроєкт №7012 «Про внесення змін до ЗУ про Державний Бюджет України на 2022 рік» щодо збільшення видатків на оборонний сектор. Так, витрати та доходи держбюджету збільшуються на 26,5 млрд грн, з них майже 22,7 млрд — на збiльшення обороноздатності. Рішення підтримали 345 парламентарів.
Голосування законопроекту ВРУ №7012 23.02.2022. Фото: скріншот з онлайнтрансляції.
Раніше Заборона розповідала про ухвалення ВРУ заяви-звернення до світу із закликом ввести жорсткі санкції проти РФ через активізацію агресії та визнання окупованих територій «ЛДНР».
Читати більше новин в Telegram