Читаєте зараз
Рашисти захопили дві АЕС: чи можна вживати йод через можливі аварії?

Рашисти захопили дві АЕС: чи можна вживати йод через можливі аварії?

Markiian Oliiarnyk
ЧАЕС
  • Російські окупанти захопили Чорнобильську та Запорізьку АЕС. 
  • На ЧАЕС підвищився рівень радіації, а в світових розвідках побоюються ядерних терактів.
  • У разі радіаційної аварії людям радять приймати йод, однак заздалегідь проводити йодопрофілактику шкідливо для здоров’я.

24 лютого 2022 року, у перший день нападу Росії на Україну, російські військові захопили Чорнобильську атомну електростанцію (ЧАЕС). Ввечері 3 березня окупанти обстріляли одну з найбільших атомних станцій в Європі, яка розташована в Енергодарі, що у Запорізькій області. Там сталося займання в навчально-тренувальному корпусі, яке вдалось загасити, однак контроль над Запорізькою АЕС перехопили російські військові.

Українці почали готуватись до найгірших сценаріїв, тому скуповують в аптеках йод, який зазвичай радять приймати при радіаційній аварії. Але медики застерігають, що заздалегідь проводити йодну профілактику шкідливо для здоров’я.

Заборона розповідає про те, як і коли варто починати приймати йод, щоб не зашкодити собі.


Коли слід проводити йодопрофілактику

У Центрі громадського здоров’я (ЦГЗ) України наголосили, що йодна профілактика здійснюється лише після офіційного оповіщення у разі радіаційної аварії і проводиться за умови впливу на людину радіоактивних ізотопів йоду. 

У разі виходу радіації йод вживають для того, щоб першочергово захистити щитоподібну залозу, яка є найбільш вразливою. Але це потрібно робити лише після офіційних повідомлень ЦГЗ чи місцевої влади.

Читати більше новин в Telegram

Завчасна йодопрофілактика шкідлива для вашого здоров’я!

«Звертаємо увагу, що нераціональне приймання препаратів йоду може призвести також до негативних наслідків. Примати лише у разі радіаційних аварій та одноразово і відповідно до чітких рекомендацій», — повідомили в ЦГЗ.

Зазвичай під час радіаційної аварії людям радять приймати калій йодид. За його відсутності можна використовувати спиртовий розчин йоду та розчин Люголя. Але потрібно пам’ятати, що це виняткова міра, а не рівноцінна заміна таблетованого калію йодиду. 

Кому і в яких дозах слід приймати калій йодид: 

  • діти до одного місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) — 16 мг; 
  • діти від одного місяця до трьох років — 32 мг; 
  • діти від трьох до 12 років — 62,5 мг;
  • підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми — 125 мг.

Калій йодид потрібно вживати після їжі, а дорослому населенню старше 40 років йодну профілактику не проводять.

Дозування спиртового розчину йоду:

  • 5% спиртовий розчин йоду призначається для дорослих і дітей старших 12 років по 1 мл на 1/2 склянки води;
  • дітям від двох до п’яти років можливе застосування 2,5 % розчину по 20-22 краплі однократно для нанесення на шкіру тампоном у вигляді смуг на передпліччях і гомілках, а дітям до двох років по 10-11 крапель;
  • дітям від п’яти років до 12 років можна давати 5% спиртовий розчин йоду по 20-22 краплі один раз або по 10-11 крапель два рази в один день на 1/2 склянки молока або води.

Дозування розчину Люголя:

  • це водний розчин, який містить 5% йоду та 10% йодиду калію;
  • для дорослих та дітей віком від 12 років його слід приймати по 22 краплі, або 1 мл розчину в 1/2 склянки молока або води;
  • дітям від п’яти до 12 років слід давати по 10-11 крапель один раз або по 5-6 крапель два рази в день на 1/2 склянки молока або води;
  • іншим віковим групам розчин не призначається.

Важливо: йодна профілактика здійснюється одноразово і лише у разі радіаційної аварії.

Раніше Заборона розповідала про базові правила надання першої домедичної допомоги пораненим та про те, чого взагалі робити не варто.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій