Читаєте зараз
Рашисти захопили дві АЕС: чи можна вживати йод через можливі аварії?

Рашисти захопили дві АЕС: чи можна вживати йод через можливі аварії?

Markiian Oliiarnyk
ЧАЕС
 • Російські окупанти захопили Чорнобильську та Запорізьку АЕС. 
 • На ЧАЕС підвищився рівень радіації, а в світових розвідках побоюються ядерних терактів.
 • У разі радіаційної аварії людям радять приймати йод, однак заздалегідь проводити йодопрофілактику шкідливо для здоров’я.

24 лютого 2022 року, у перший день нападу Росії на Україну, російські військові захопили Чорнобильську атомну електростанцію (ЧАЕС). Ввечері 3 березня окупанти обстріляли одну з найбільших атомних станцій в Європі, яка розташована в Енергодарі, що у Запорізькій області. Там сталося займання в навчально-тренувальному корпусі, яке вдалось загасити, однак контроль над Запорізькою АЕС перехопили російські військові.

Українці почали готуватись до найгірших сценаріїв, тому скуповують в аптеках йод, який зазвичай радять приймати при радіаційній аварії. Але медики застерігають, що заздалегідь проводити йодну профілактику шкідливо для здоров’я.

Заборона розповідає про те, як і коли варто починати приймати йод, щоб не зашкодити собі.


Коли слід проводити йодопрофілактику

У Центрі громадського здоров’я (ЦГЗ) України наголосили, що йодна профілактика здійснюється лише після офіційного оповіщення у разі радіаційної аварії і проводиться за умови впливу на людину радіоактивних ізотопів йоду. 

У разі виходу радіації йод вживають для того, щоб першочергово захистити щитоподібну залозу, яка є найбільш вразливою. Але це потрібно робити лише після офіційних повідомлень ЦГЗ чи місцевої влади.

Завчасна йодопрофілактика шкідлива для вашого здоров’я!

«Звертаємо увагу, що нераціональне приймання препаратів йоду може призвести також до негативних наслідків. Примати лише у разі радіаційних аварій та одноразово і відповідно до чітких рекомендацій», — повідомили в ЦГЗ.

Зазвичай під час радіаційної аварії людям радять приймати калій йодид. За його відсутності можна використовувати спиртовий розчин йоду та розчин Люголя. Але потрібно пам’ятати, що це виняткова міра, а не рівноцінна заміна таблетованого калію йодиду. 

Кому і в яких дозах слід приймати калій йодид: 

 • діти до одного місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) — 16 мг; 
 • діти від одного місяця до трьох років — 32 мг; 
 • діти від трьох до 12 років — 62,5 мг;
 • підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми — 125 мг.

Калій йодид потрібно вживати після їжі, а дорослому населенню старше 40 років йодну профілактику не проводять.

Дозування спиртового розчину йоду:

 • 5% спиртовий розчин йоду призначається для дорослих і дітей старших 12 років по 1 мл на 1/2 склянки води;
 • дітям від двох до п’яти років можливе застосування 2,5 % розчину по 20-22 краплі однократно для нанесення на шкіру тампоном у вигляді смуг на передпліччях і гомілках, а дітям до двох років по 10-11 крапель;
 • дітям від п’яти років до 12 років можна давати 5% спиртовий розчин йоду по 20-22 краплі один раз або по 10-11 крапель два рази в один день на 1/2 склянки молока або води.

Дозування розчину Люголя:

 • це водний розчин, який містить 5% йоду та 10% йодиду калію;
 • для дорослих та дітей віком від 12 років його слід приймати по 22 краплі, або 1 мл розчину в 1/2 склянки молока або води;
 • дітям від п’яти до 12 років слід давати по 10-11 крапель один раз або по 5-6 крапель два рази в день на 1/2 склянки молока або води;
 • іншим віковим групам розчин не призначається.

Важливо: йодна профілактика здійснюється одноразово і лише у разі радіаційної аварії.

Раніше Заборона розповідала про базові правила надання першої домедичної допомоги пораненим та про те, чого взагалі робити не варто.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору