Читаєте зараз
Скасування ПДВ, 2% від обороту і спрощений облік. В Україні стартувала податкова реформа

Скасування ПДВ, 2% від обороту і спрощений облік. В Україні стартувала податкова реформа

Markiian Oliiarnyk
Кав'ярня у Франківську
  • Володимир Зеленський анонсував початок податкової реформи в Україні в умовах війни.
  • Перший крок передбачає скасування ПДВ та податку на прибуток і запровадження єдиної ставки 2% від обороту.
  • Другий крок — скасування усіх перевірок для бізнесу.

В Україні запровадили податкову реформу, яка покликана забезпечити роботу економіки в умовах війни. Зокрема, замість податку на додану вартість (ПДВ) та податку на прибуток запрацює інша система — єдина ставка 2% від обороту. Далі уряд погодився скасувати усі перевірки для бізнесу за умови, що усі операції будуть відбуватися згідно з українським законодавством.

Заборона розповідає про перші кроки податкової реформи в Україні.


Податкова реформа під час війни: що передбачає

14 березня 2022 року президент України Володимир Зеленський анонсував початок податкової реформи в країні для підтримки бізнесів та національної економіки в умовах війни.

«Кабінет Міністрів розробив та узгодив пакет рішень для підтримки української економіки, щоб бізнес працював і люди мали роботу там, де безпека це дозволяє», — зазначив Зеленський.

Перший крок нової податкової реформи в Україні — це скасування ПДВ та податок на прибуток. Замість них буде діяти ставка 2% від обороту та спрощений облік. ФОПам першої та другої груп взагалі дозволили не сплачувати єдиний податок, зробивши його добровільним. «Тобто якщо можете — сплачуйте. Не можете — немає питань», — сказав очільник держави.

Читати більше новин в Telegram

Другим кроком, анонсованим президентом, стала максимальна дерегуляція бізнесу. Йдеться про скасування усіх перевірок, але за умови, що підприємець забезпечить нормальну стабільну роботу свого бізнесу у межах українського законодавства.

Президент України зазначив, що це лише початкові кроки податкової реформи. Решту уряд невдовзі погодить відповідно до законодавства та оголосить належним чином.

«Головна обставина, яка вимагає зовсім інших, принципових змін в податковій системі України — це  війна з Росією, яка суттєво збільшує ризики інвестування і ведення бізнесу в країні. Ліками проти додаткових ризиків є лише додаткові прибутки, на які можна розраховувати в Україні. Це стосується й іноземних,  і місцевих бізнесменів, а останні справедливо вимагають зменшення податкового і регуляторного тиску», — прокоментував початок податкової реформи професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.

Податкова реформа: рішення парламенту

15 березня Верховна Рада України ухвалила урядовий законопроєкт №7137-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану». Це перший документ, ухвалений в рамках податкової реформи в Україні в умовах війни.

Як і обіцяв Зеленський, закон передбачає низку послаблень податкових зобов’язань. Також наводяться уточнення деяких моментів, про які президент України у своєму зверненні не зазначив:

  • від податку на прибуток, ПДВ та інших платежів звільняються ФОПи та великий бізнес з обігом до 10 млрд грн (вони зможуть сплачувати 2% єдиного податку від обігу незалежно від виду діяльності);
  • ця пільга не стосується підприємств, які займаються продажем підакцизних товарів, організацією грального бізнесу, а також видобутком та реалізацією корисних копалин;
  • за порушення закону про касові апарати не штрафуватимуть до завершення воєнного стану;
  • ФОПи першої та другої груп сплачуватимуть єдиний податок добровільно;
  • ФОПи другої-третьої груп можуть не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників;
  • З 1 березня і до припинення воєнного стану ФОПи першої-третьої груп не сплачують ЄСВ за себе;
  • акциз на бензини, важкі дистиляти та скраплений газ встановлюється на рівні €0 за 1000 літрів. Ставку ПДВ для ввезення пального знизили з 20% до 7%;
  • клієнти банків звільняються від відповідальності за прострочення оплати споживчого кредиту;
  • благодійна допомога, надана учасникам бойових дій, а також нецільова благодійна допомога особам, що постраждали від військової агресії РФ, не оподатковуватиметься ПДФО;
  • З 24 лютого 2022 року і до кінця 2022 року власники звільняються від сплати податку за землю, розташовану на територіях, де йдуть бої;
  • зупинення дії права виселяти з іпотечного житла його мешканців.

Раніше Заборона розповідала про те, як розраховуватися українськими банківськими картками за кордоном, як не втратити гроші на курсі та чи потрібно знімати готівку.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій