В Україні стартувала друга хвиля мобілізації. Чи залучатимуть строковиків до бойових дій?
- В Україні почалася друга хвиля мобілізації, але деякі категорії військовозобов’язаних звільнили від призову.
- До бойових дій залучаються лише резервісти з відповідним досвідом (інші категорії спочатку відправляються на обов’язкову підготовку).
- Строковики проходитимуть службу в тилу і не братимуть участь у боях, якщо іншого не вимагатимуть обставини.
В Україні продовжується загальна мобілізація. До лав Збройних сил України (ЗСУ) почали призивати резервістів другої та третьої черг. Як правило, це громадяни, які вже проходили військову службу, але за потреби вони пройдуть попередню підготовку і вже потім вирушать до військових частин. Строковики можуть бути залучені до оборони держави проти агресора лише у разі крайньої необхідності, тобто якщо бої будуть вестися на мирних територіях. Окрім цього, деякі категорій військовозобов’язаних Верховна Рада України звільнила від мобілізації.
Заборона розповідає усе, що потрібно знати про другу хвилю мобілізації та участь строковиків у бойових діях проти окупантів.
Друга хвиля мобілізації: пояснення ЗСУ
В Україні розпочалася мобілізація військовозобов’язаних, які не входили до категорії резервістів першої черги (тобто військовослужбовців з досвідом ведення бойових дій).
«Майже 100% резервістів, які перебували на обліку в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, вже вирушили у свої бойові військові частини та виконують завдання з оборони. Тому зараз ми проводимо мобілізацію військовозобов’язаних, які не входили до резервістів першої черги, а інших категорій», — зазначив начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач.
Відповідно, до другої та третьої черги мобілізації належать такі категорії військовозобов’язаних:
Читати більше новин в Telegram- громадяни, які проходили військову службу раніше (вони можуть бути відправлені одразу до військових частин);
- громадяни, які раніше не проходили службу, але підлягають мобілізації (їх направлять спочатку у навчальні центри, а вже потім у військові частини).
Також Горбач зазначив, що під час війни жінки, що перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані у військові частини на службу, але наразі такої необхідності не виникає. В окремих випадках жінки можуть бути мобілізовані за найбільш дефіцитними спеціальностями: медицина, зв’язок, обчислювальна техніка, радіоелектроніка тощо.
ВАЖЛИВО! Наразі не існує жодних планів мобілізації по регіонах, однак чоловіки призовного віку, які стали внутрішніми переселенцями, зобов’язані стати на військовій облік у територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Відповідно до правил загальної мобілізації, вони можуть бути призвані до лав українського війська.
Участь строковиків у бойових діях проти окупантів
За словами Горбача, на період мобілізації в умовах воєнного стану строковики не звільняються від служби, але й новий призов за таких обставин не проводиться. В цілому, проходження строкової служби під час війни фактично не відрізняється від проходження у мирний час.
Утім, до бойових дій вони все ж можуть бути залучені, якщо бої точитимуться у мирних регіонах України. «Строковики, як правило, проходять військову службу в частинах забезпечення та тилових частинах. Проте можуть ускладнюватись обставини, коли й на ще вчора мирній території вже можуть бути проведені бойові дії. В такому разі ці військовослужбовці будуть залучені разом із усіма військовими для виконання завдань оборони нашої держави зі зброєю в руках», — сказав Горбач.
Кого звільнили від мобілізації
Від обов’язкової мобілізації на період війни в Україні звільнили деякі категорії громадян. 15 березня 2022 року Верховна Рада ухвала закон №7140-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо звільнення від військової служби осіб з інвалідністю та осіб, які доглядають за такими особами з інвалідністю і тяжкохворими дітьми».
Згідно з документом, не підлягають мобілізації військовозобов’язані громадяни, які:
- виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
- виховують дитину, хвору на:
- тяжкі перинатальні ураження нервової системи;
- тяжкі вроджені вади розвитку;
- рідкісні вроджені або набуті захворювання;
- онкологію;
- дитячий церебральний параліч;
- тяжкі психічні розлади;
- цукровий діабет I типу (інсулінозалежний);
- гострі або хронічні захворювання нирок;
- виховують дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа чи паліативної допомоги;
- зайняті постійним доглядом за хворою дружиною/чоловіком/дитиною/батьками одного з подружжя;
- мають дружину/чоловіка з інвалідністю, або своїх батьків чи батьків дружини/чоловіка з-поміж осіб з інвалідністю І чи II групи;
- зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи;
- зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка потребує постійного догляду.
Раніше Заборона розповідала про те, як новобранці та альтернативники армії окупантів їдуть воювати в Україну у ролі гарматного м’яса.
Читати більше новин в Telegram