Суд може заборонити ОПЗЖ в Україні. Але депутати залишаться депутатами
- РНБО 20 березня 2022 року призупинила діяльність в Україні 11 політичних партій.
- Для забезпечення законності рішення й повної заборони партій Міністерство юстиції готує відповідні судові позови.
- Рішення в суді — єдиний законний спосіб вирішити питання.
Міністерство юстиції України подасть позови до суду щодо заборони діяльності 11 проросійських політичних партій. Саме рішення суду може поставити крапку в цьому питанні, адже Рада національної безпеки та оборони не має повноважень припинити роботу цих об’єднань. Втім, навіть повна заборона назв партій не вплине на існуючу ситуацію: мандатів обрані депутати рішенням суду позбавлені не будуть.
Заборона розповідає про правові процедури, які дозволять врегулювати питання.
Заборона проросійських партій в Україні: позов Мін’юста
Міністерство юстиції України готує судові позови, щоб заборонити діяльність низки проросійських політичних партій, повідомили у відомстві.
«Рада національної безпеки та оборони зупинила на час воєнного стану в Україні діяльність низки політичних партій. На Мін’юст було покладено обов’язок реалізувати це рішення РНБО в установленому порядку. Єдиний законний спосіб це зробити — подати позови до суду з проханням заборони діяльності цих партій», — пояснили у Мін’юсті.
Зазначимо, що 20 березня 2022 року президент Володимир Зеленський підписав указ про рішення РНБО щодо призупинення на час війни діяльності 11 партій:
Читати більше новин в Telegram- «Опозиційна платформа — За життя»;
- «Опозиційний блок»;
- «Партія Шарія»;
- «Держава»;
- «Ліва опозиція»;
- «Прогресивна соціалістична партія України»;
- «Соціалістична партія України»;
- «Соціалісти»;
- «Наші»;
- «Блок Володимира Сальдо».
Підставами для заборони назвали пропаганду війни, заклики до зміни конституційного ладу, загрози порушення суверенітету України, а також колабораціонізм.
«До кримінальної відповідальності буде притягнуто людей, щодо яких вже порушені кримінальні провадження, або в діях яких будуть встановлені ознаки злочинних діянь, спрямованих на підрив суверенітету України. Якщо ж людина лише була прихильником тієї чи іншої партії – логічно, що юридичної відповідальності за це вона нести не буде», — додали у Мін’юсті.
Заборона партій мандату не позбавить: пояснення експертки
Однак заборона діяльності партії не означає, що її члени припинять свою діяльність, пояснила голова правління громадської мережі «Опора» Ольга Айвазовська.
«За воєнного стану є право забороняти такі партії. Заборона партії жодних прямих наслідків для депутатів не має. Закон про статус народного депутата, про статус депутатів місцевих рад визначають перелік підстав для позбавлення мандату, бо його надав народ. Жодних колективних рішень про припинення мандату всіх депутатів цих партій немає. Щоб позбавити депутатів заборонених партій мандатів, потрібно вносити зміни до законодавства навіть у воєнний час», — зазначила експертка.
Однак, за словами Айвазовською, заборонені партії не зможуть брати участь виборах та висувати кандидатів. Але це не означає, що особи не можуть бути в інших партіях.
Раніше Заборона розповідала про ідею топполітиків та юристів світу створити для Путіна міжнародний трибунал за зразком Нюрнберзького процесу. Метою є закриття юридичних лазівок, щоб притягнути диктатора до відповідальності за воєнні злочини в Україні.
Читати більше новин в Telegram