'
Читаєте зараз
Гітлер поруч не стояв. Топполітики світу готують спеціальний суд для Путіна

Гітлер поруч не стояв. Топполітики світу готують спеціальний суд для Путіна

Markiian Oliiarnyk
Путін
  • Політики та юристи з усього світу підтримують ідею створення міжнародного трибуналу для Володимира Путіна за зразком Нюрнберзького процесу.
  • Мета нового судового органу — закрити лазівку у міжнародному праві для Путіна і притягнути його до відповідальності за воєнні злочини проти України.
  • Міжнародний кримінальний суд уже веде своє розслідування проти агресора, але його можливості обмежені через право вето Росії в Радбезі ООН.

Світові топполітики, юристи та громадські діячі хочуть влаштувати президенту Росії Володимиру Путіну новий Нюрнберзький процес за його злочини проти України. До ініціативи долучилися навіть колишні прем’єр-міністри Великої Британії Гордон Браун (2007-2010) та сер Джон Мейджор (1990-1997). Новий спеціальний судовий орган має закрити для агресора усі лазівки в міжнародному праві та допомогти Міжнародному кримінальному суду притягнути президента РФ до відповідальності як воєнного злочинця.

Заборона розповідає про ініціативу створення нового спеціального міжнародного суду для Володимира Путіна та пояснює, чому його потрібно судити як воєнного злочинця. 


Міжнародний трибунал для Путіна

Колишні британські прем’єр-міністри Гордон Браун та Джон Мейджор виступили за створення нового міжнародного трибуналу за зразком Нюрнберзького процесу для розслідування воєнних злочинів Володимира Путіна проти України, пише BBC.

Відповідну петицію разом з ними підписали понад 140 вчених, юристів та політиків, серед яких:

  • голова МЗС України Дмитро Кулеба;
  • колишній голова Верховного суду Великої Британії леді Хейл;
  • професор міжнародного права Філіп Сендс;
  • колишній прокурор Нюрнберзького військового трибуналу Бенджамін Ференц;
  • колишній голова Європейського суду з прав людини сер Ніколас Братца.

Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі вже веде своє розслідування проти Путіна щодо воєнних злочинів проти України. Утім, його можливості є доволі обмеженими, адже для подальших кроків суду необхідна санкція від Ради безпеки ООН, а Росія має там право вето. 

Читати більше новин в Telegram

Передбачається, що новий трибунал буде діяти паралельно, доповнюючи поточні розслідування МКС. За словами Гордона Брауна, створення нового спеціального судового органу закриє лазівку у міжнародному праві, яку Путін може використати, щоб уникнути правосуддя.

«Ми маємо діяти швидко, щоб переконати народ України, що ми готові щось робити, а не просто говорити, і ми повинні прояснити путінським спільникам, що петля затягується. Якщо вони не дистанціюються від Путіна, їм загрожуватиме кримінальне переслідування та в’язниця… У Нюрнберзі ми притягнули нацистських воєнних злочинців до відповідальності. Вісім десятиліть потому ми повинні зробити все можливе, щоб для Путіна настав час розплати», — заявив Браун.

Станом на 21:00 19 березня, петиція про створення міжнародного трибуналу для Путіна на сайті міжнародної організації Avaaz зібрала понад 800 000 підписів з мільйона необхідних. 

Чому президента РФ треба судити як воєнного злочинця

За словами старшої викладачки кафедри міжнародного та європейського права «Києво-Могилянської академії» Марії Столбової, дії Володимира Путіна проти України варто кваліфікувати як воєнні злочини і він повинен понести індивідуальне покарання. «Немає сумнівів, що доказів, які збирають наші органи, буде достатньо для кваліфікації дій Путіна та вищого керівництва РФ щонайменше як воєнні злочини», — зазначила експертка.

Звісно ж, у скоєнні конкретних воєнних злочинів набагато легше звинуватити солдата, який його вчиняє, аніж керівництво, яке віддає йому такі накази. Утім Путіна все ж можна притягнути до відповідальності за агресивне ведення війни та геноцид українського народу.  

Серед доказів воєнних злочинів, що вчиняють російські окупанти на території України за наказом президента РФ, найпоширенішими є авіаційні та ракетні удари по мирному населенню, використання заборонених бомб і надпотужних снарядів, розстріли цивільних під час евакуації погодженими гуманітарними коридорами тощо. Одним із прикладів геноциду українців є безжальні обстріли заблокованого Маріуполя, де окупанти не просто наосліп гатять по житлових будинках, а цілеспрямовано знищують цивільні об’єкти, де переховуються виключно мирні громадяни.

Про те, що Володимир Путін є воєнним злочинцем, заговорив навіть президент США Джо Байден. Про це він вперше заявив 16 грудня 2022 року під час розмови з журналістами. Речниця Білого дому Джен Псакі зазначила, що це була реакція американського президента на «варварські дії жорстокого диктатора під час вторгнення його армії в іншу країну».

Прем’єр-міністр Великої Британії у 2007-2010 роках Гордон Браун також вважає Путіна воєнним злочинцем. «Війна [зі сторони Росії] супроводжується невибірковими бомбардуваннями цивільного населення, що суперечить міжнародному праву, а також порушеннями режиму припинення вогню під час евакуацій і застосуванням ядерного шантажу», — цитує Брауна британське видання BBC.

Раніше Заборона розповідала про рішення Міжнародного суду ООН у Гаазі, згідно з яким Російська Федерація має негайно припинити всі воєнні дії на території України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій