Абітурієнти з ТОТ можуть вступити до вишів без атестата: який алгоритм дій

Анастасія Могилевець
  • МОН України розробило алгоритм дій для вступників з тимчасово окупованих РФ територій, які втратили документ про повну загальну середню освіту.
  • Спочатку абітурієнт має подати заяву на вступ до українського університету через освітні центри «Крим-Україна» і «Донбас-Україна».
  • Наступний крок — скласти річне оцінювання, результати якого фактично замінять атестат.

Є випадки, коли абітурієнти з ТОТ не можуть скласти іспит очно через активні бойові дії та з інших причин. Є алгоритм і на такий випадок: замість тестування можна пройти індивідуальну співбесіду, після якої вже можна подаватися до вишу.

Заборона розповідає про вступ до університету для українців з ТОТ.

«Крим-Україна», «Донбас-Україна»: де шукати освітні центри

Абітурієнти із тимчасово окупованих територій або прифронтових регіонів не рідко втрачають документи про закінчення школи державного зразка через воєнні дії. Втім, вони можуть вступити до університету якщо нададуть результати річного оцінювання, повідомляє Міністерство освіти та науки України.

Насамперед абітурієнтам необхідно подати заяву на вступ до бажаного закладу вищої або фахової передвищої освіти через освітні центри «Крим-Україна» і «Донбас-Україна». Перелік центрів та їхні контакти доступні за посиланням.

Обраний університет чи коледж направить випускника до тієї школи, де від 1 червня до 27 вересня 2024 року можна скласти річне оцінювання. Це іспит, який фактично замінить втрачений атестат про закінчення школи під час вступу. 

Читати більше новин в Telegram

МОН передбачило також альтернативну онлайн-форму для абітурієнтів, які не можуть особисто прийти до шкіл та скласти екзамен. У такому випадку вони мають пройти індивідуальну співбесіду (з відеофіксацією). Перевірку знань проводитимуть із двох навчальних предметів: української мови та історії України.

Довідку про результати річного оцінювання можна буде отримати в одному зі згаданих освітніх центрів після того, як його автоматично сформує уповноважений школи, де проводили оцінювання.

Вступ для абітурієнтів з ТОТ: які документи і куди відправляти

У 2024 році документи на вступ до вишу можна подавати з 19 до 31 липня (для навчання за кошти держбюджету) та з 19 липня до 23 вересня (для зарахування на контрактну форму із можливістю переведення на бюджет). Отже, після складання абітурієнтом річного оцінювання він має направити до освітнього центру такі документи:

  • заяву на вступ;
  • сертифікат ЗНО 2021 року або результати НМТ (за бажанням);
  • довідку переселенця (за наявності);
  • паспорт або (якщо його втрачено) свідоцтво про народження;
  • чотири кольорові фотокартки вступника розміром 3×4 см;
  • довідку про успішне проходження річного оцінювання (якщо немає документів про освіту державного зразка та додатка до нього).

Через один освітній центр можна подати до 5 заяв. Після отримання рекомендації до зарахування вступник має прийти до освітнього закладу, щоб підтвердити свій вибір. Це також можна зробити, наклавши кваліфікований електронний підпис (КЕП), або надіславши на електронну пошту освітнього центру скан-копії документів, які підтверджують бажання навчатися у закладі.

Раніше Заборона розповідала про вступну кампанію до українських університетів у 2024 році. Вона триватиме з 19 до 31 липня 2024 року.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій