Читаєте зараз
Аеропорт «Одеса»: чим завершилося розслідування САП у гучній справі

Аеропорт «Одеса»: чим завершилося розслідування САП у гучній справі

Ilona Kivva
Автор:

Прокурор САП 17 травня 2024 року ухвалив рішення про завершення досудового розслідування у справі щодо заволодіння Міжнародним аеропортом «Одеса» та 2.5 млрд грн доходу від його діяльності. Фігурантами є:

  • колишній одеський міський голова Олексій Костусєв;
  • його заступник;
  • керівник одного з товариств з обмеженою відповідальністю;
  • двоє відомих в регіоні бізнесменів.

Ще у 2023 році фігурантам було повідомлено про підозру за частиною 5 статті 191 ККУ (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, якщо воно вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою). Санкції статті передбачають позбавлення волі від семи до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до трьох років та з конфіскацією майна. Костусєву додатково інкриміновано частину 2 ст. 366 КК України (службове підроблення — позбавлення волі від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади плюс штраф 4 250 до майже 13 000 гривень).

Однак 17 травня 2024 року бізнесменам та колишньому меру Одеси повідомили про нову підозру:

  • першим — у наданні Костусєєву хабара у вигляді двоповерхового пентхауса в центрі Одеси площею 700 квадратних метрів та вартістю близько 16 млн грн;
  • ексмеру — у отриманні цього хабаря.

«Установлено, що у 2011 році група осіб розробила та реалізувала злочинну схему. В результаті майновий комплекс міжнародного аеропорту перейшов з власності територіальної громади у спільну власність міста та так званих приватних інвесторів. Для цього бізнесмени зареєстрували ТОВ, яке мало заснувати спільне товариство з Одеською міською радою з розподілом часток 75% і 25% відповідно. Це робили для отримання у власність та подальшої приватизації майнового комплексу аеропорту вартістю близько 118 млн грн», — кажуть у САП.

Отримання згоди місцевих депутатів на створення товариства і забезпечив тодішній міський голова. Також посадовець вчинив службове підроблення, що надавало підконтрольному ТОВ право утворювати спільне з міськрадою товариство в обхід конкурсу.

У результаті місто повністю втратило будь-який контроль над об’єктом та не отримувало від його діяльності жодного прибутку. При цьому майно аеропорту взагалі не підлягало приватизації. Воно мало загальнодержавне значення і забезпечувало виконання функцій прикордонного й митного контролю. Для унеможливлення повернення аеропорту у власність міста усе майно заставили у банк для отримання кредиту, який не погашали.

Загалом місцевому бюджету завдано збитків на понад 2.5 млрд грн, з яких 118 млн грн — це вартість аеропорту. Інша частина — незаконно привласнений прибуток.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій