Читаєте зараз
Акцизи на пальне повертаються: чи зростуть ціни на заправках в Україні

Акцизи на пальне повертаються: чи зростуть ціни на заправках в Україні

Ilona Kivva
Автор:
  • Націнка для імпорті пального в Україну була скасована в березні для стабілізації цін. Це не допомогло стримати здорожчання, але прибрало дефіцит.
  • В вересні Верховна Рада повернула акциз, нібито щоб наповнити бюджет.
  • Мінекономрозвитку не очікує зростання цін, адже за п’ять місяців імпорт пального зріс у 12 разів.

У березні 2022 року Кабінет міністрів України узгодив скасування акцизу на пальне, щоб вартість бензину та інших видів палива була більш стабільною. Через півроку Верховна Рада ухвалила законопроєкт, яким фактично повернула націнки на пальне. В уряді ж запевняють, що українці не відчують наслідків цього рішення.

Заборона розповідає про акцизний податок на пальне та про те, чи зміняться цифри на табло українських заправок.


Націнка на бензин: хто матиме пільгу

Український парламент прийняв у другому читання законопроєкт №7668-д, який передбачає повернення акцизного податку на пальне. Відповідне рішення підтримали 255 депутатів. Кнопки «За» натиснули депутати від фракцій «Слуга народу», «Платформа за життя та мир», «За майбутнє», «Відновлення України» та 5 позафракційних. Від «Голосу» був лише один голос, а від «Європейської солідарності» та «Батьківщини» – жодного.

Якщо документ підпише президент, націнки при імпорті бензину, дизельного та біопалива становитимуть:

  • 100 євро за 1 000 літрів;
  • для газу – 52 євро за 1 000 літрів.

«В законі зроблена пільга для палива на потреби Міноборони. Для військових акциз буде 0€ / 1000 літрів. Ця пільга буде діяти виключно для Міноборони на період воєнного та надзвичайного стану», – уточнив народний депутат Ярослав Железняк (Голос).

Читати більше новин в Telegram

Податок на додану вартість (ПДВ) для пального залишиться на рівні 7%. Повернення акцизів варто очікувати наприкінці вересня, вони діятимуть до кінця воєнного стану, але не пізніше 1 липня 2023 року. 

Президент України 28 вересня 2022 року підписав документ. Він вступає у дію з наступного дня після опублікування.

Вартість пального: Україна подолала дефіцит

Ще до ухвалення закону в Міністерстві економіки України зазначили, що повернення акцизу на пальне має ‘важливе значення для наповнення бюджету та відновлення інфраструктури’. Водночас це рішення не повинне відобразитися на вартості пального для громадян завдяки достатній пропозиції пального на ринку.

«У березні Україна ввезла з-за кордону лише 58.8 тис. тонн палива, у травні – вже 308.8 тис. тонн, а в серпні – 709.5 тис. тонн. Тобто його імпорт зріс у 12 разів», – сказала міністерка економіки Юлія Свириденко.

Імпорт нафтопродуктів критично важливий для держави після російських ударів по паливній інфраструктурі України. Тому було посилені об’єми ввезення пального з-за кордону.

Варто зазначити, що ринок ніяк не відреагував на майбутні зміни.

Середня ціна пального на АЗС України 22 вересня (плюс зміни з 21.09.) за даними Консалтингової групи А-95. Фото: портал Мінфін

Раніше Заборона розповідала про зміни для українців, які більше шести місяців перебувають у країнах ЄС та отримують дохід в Україні, зобовʼязані платити податки одразу двом державам. Проте ЄС може скасувати цю норму для українців.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій