'
Читаєте зараз
Ковідний прецедент: Кабмін придумав, як українцям не платити податки в Європі

Ковідний прецедент: Кабмін придумав, як українцям не платити податки в Європі

Ilona Kivva
Автор:
  • Біженці з України, що більше шести місяців перебувають у країнах ЄС та отримують дохід в Україні, зобовязані платити податки одразу двом державам.
  • Український уряд відправить країнам-членкиням Союзу листа з проханням не застосовувати цю норму до українців.
  • Також українським ФОПам можуть дозволити відкривати рахунки у закордонних банках.

Європейський Союз може застосувати так званий ковідний прецедент для українських переселенців. Після початку пандемії коронавірусу багато людей, що перебували за кордоном, не могли повернутися у свої країни через карантинні обмеження. За законами країн ЄС, вони мали сплачувати податки в обидві країни, але правило було скасовано у якості винятку.

Заборона розповідає про ідею українського уряду.


Що таке подвійне оподаткування

Якщо людина постійно проживає в одній з країн-членкинь ЄС понад 183 дні, але потягом цього часу продовжує отримувати дохід в рідній державі, вона стає податковим резидентом (tax resident). Цей статус передбачає сплату податків одразу у дві країни, пише Telegram-канал «Блог юриста».

Так, якщо біженець з України, наприклад, фізична особа-підприємець (ФОП), пів року перебуває у європейській державі, вона повинна додатково заплатити всі встановлені для підприємців податки. За приховування доходу передбачені серйозні штрафні санкції.

«Разом із проблемою подвійного оподаткування трудових доходів, отриманих від українських роботодавців, є ризик подвійної сплати соціальних внесків із заробітних плат працівників, які продовжують працювати за трудовими контрактами з українськими роботодавцями, але фізично перебувають за межами України», — зазначили у Європейській бізнес-асоціації.

Читати більше новин в Telegram

Кабмін попросить ЄС не стягувати податки з українців

Щоб українцям не довелося сплачувати податки два рази, Кабінет міністрів України відправить урядам ЄС офіційний лист з проханням зробити виняток у податкових правилах для біженців, розповів член економічного штабу при Мінекономіки Михайло Кухар.

З початком пандемії коронавірусу багато людей через карантини і скасування авіарейсів довгий час вимушено перебували в інших країнах. Тоді ЄС у якості винятку дозволив їм продовжувати сплачувати податки тільки у свою державу навіть після закінчення 183-денного періоду. На думку Міністерства економіки, українці знаходяться у аналогічній ситуації, адже не можуть повернутися додому через російську агресію.

«Також готуються зміни до відповідних інструкцій Нацбанку та Держподаткової служби, щоб дозволити українським фізособам-підприємцям відкривати рахунки у закордонних банках», — додав Михайло Кухар.

Уникнення подвійного оподаткування: для ФОП знайшли рішення

Фізичним особам-підприємцям, які перебувають у країнах Європейського Союзу, щоб уникнути сплати податків одразу двом державам, достатньо оформити онлайн-довідку про податкове резидентство, повідомили у Державній регуляторній службі України.

«Це стосується всіх суб’єктів господарювання, а насамперед галузі IT, яка продемонструвала свою стійкість в умовах воєнного стану. За минулий рік галузь принесла понад $6.8 млрд експортних надходжень в економіку України», — кажуть у службі.

Така довідка раніше видавалася тільки у паперовому вигляді, але тепер її можна оформити онлайн та навіть у версії англійською мовою за потреби. Щоправда, як саме це можна зробити, поки невідомо, але розпорядження про врегулювання питання отримало Міністерство цифрової трансформації.

Раніше Заборона розповідала про пропозицію Офісу президента змінити податкову систему в Україні. Всі ставки хочуть знизити до 10%, а сплату військового збору та єдиного соціального внеску скасувати.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій