Читаєте зараз
Акули опинилися на межі вимирання

Акули опинилися на межі вимирання

Ilona Kivva
Автор:
  • Масштабне дослідження показало, що за останні 50 років популяція рифових акул скоротилася на 60-73%.
  • Зникнення таких важливих хижаків повністю змінить харчові ланцюги підводного світу.
  • Надія на відновлення чисельності є: ще збереглися місця, де тварини перебувають у безпеці.

Безконтрольний вилов риби призводить до неминучого знищення хижаків. Акули вже не витримують конкуренції з рибалками, які масово забирають їхню здобич. У дослідження є й обнадійливий висновок: багато рифів без акул знаходяться поблизу інших, де їх повно. Тому є шанс, що при зменшенні надмірного вилову риби, здорові популяції могли б повторно колонізувати спорожнілі води.

Заборона розповідає про майбутнє, яке може чекати на рід.

Зникнення акул: як це вплине на підводний світ 

Група зі 150 дослідників по всьому світу дійшла висновків що рифові акули фактично зникають. Так, за останні півстоліття популяції п’яти ключових видів скоротилися на 60-73%.

«Скупчення акул зберігаються в багатих країнах із сильним управлінням і на добре охоронюваних територіях. Тоді як бідність, слабке управління та відсутність управління акулами пов’язані зі збіднілими скупченнями, які в основному складаються зі скатів. Без заходів для усунення цього дефіциту різноманітності втрата екологічної функції та екосистемних послуг дедалі більше впливатиме на людські спільноти», — йдеться в підсумковій статті вчених, опублікованій в журналі Science.

Перепис акул провели в ареалі від рифів в Індійському океані біля Східної Африки до Великого Бар’єрного рифу в Австралії та скупчень коралів у Карибському морі. Вчені скинули під воду камери GoPro разом із мішками з приманкою. Потім вони чекали, записавши понад 20 000 годин відеоматеріалу. За час експерименту було обстежено майже 400 коралових рифів. До списку піддослідних потрапили такі види: карибська рифова акула, акула-нянька, сіра рифова акула, чорнопера рифова акула та білопера рифова акула.

Читати більше новин в Telegram

Можливе зникнення хижаків сильно вплине не лише на харчові ланцюги в підводних екосистемах, а й на людей з прибережних територій. Акули є основною ланкою, яка підтримувала баланс підводних мешканців. І це може докорінно змінити чисельність й інших видів, зокрема, риби, яка є основою харчування жителів узбережжя.

Причиною скорочення кількості акул є надмірний вилов — як самих тварин, так і риби, на яку вони полюють. Наприклад, у більшій частині Азії суп з акулячого плавника — це дорогий делікатес, який подають на великі свята. Задля його приготування рибалки ловлять акул, відрубують їм плавники, а решту тіла просто викидають за борт. У 2022 році Сполучені Штати заборонили продавати акулячі плавники, але інші країни так і не підтримали це рішення і товар все ще має попит на деяких світових ринках.

Коста-Рика, Еквадор, Колумбія, Панама: де тварини у відносній безпеці

Найбезпечнішими регіонами для життя акул виявилися води біля узбережжя Коста-Рики, Еквадору, Колумбії та Панами. Ці країни у листопаді 2021 року об’єднали свої морські заповідники в один великий. Таким чином створено територію, де зберігається незаймане біорізноманіття океану.

А от біля узбережжя Ямайки акулам живеться найгірше. Місцеві рибалки виловлюють морського окуня та луціана, які є основним кормом для хижаків. Місцеве населення через упередження бачить акул лише як злісних істот.

Раніше Заборона розповідала про масове зникнення диких тварин у світі, їх кількість скоротилась на 94%.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій