Албанське село під Одесою? Так!

Подивіться знімки ірландського фотографа,
який відкриває для себе Україну

finalimage - <b>Албанське село під Одесою? Так!</b> Подивіться знімки ірландського фотографа, який відкриває для себе Україну - Заборона

Марія Бітова народилася в селі Жовтневе Болградського району Одеської області — унікальному місці, де живуть етнічні албанці. У 2016 році, після початку процесу декомунізації, село перейменували на Каракурт. Ірландський фотограф Бредлі Стаффорд з’їздив у Каракурт, щоб зустрітися з Марією та зняти життя цього мультикультурного села — і тепер розповідає про це на Забороні.

Каракурт — албанське село в українській Бессарабії, етнічно різноманітному регіоні на півдні України. Місцеві жителі дуже пишаються своєю албанською спадщиною. Крім албанців, тут живуть нащадки болгар, молдован і гагаузів, які оселилися в регіоні Великої Бессарабії ще під час російсько-тюркських воєн наприкінці XVIII століття.

Марія Бітова вивчала бібліотечну справу в Кишиневі, а після завершення повернулася в Каракурт і створила сім’ю. Вона сільська бібліотекарка і каже, що ця роль має велике значення для місцевого суспільства. Разом з її колегами та вчителями зі школи, яка неподалік, вони організовують заходи спеціально для юних учнів у селі, щоб ті могли дізнатися про минуле своїх предків і передавати традиції своїх родин. Марія також активно вивчає історію та робить усе можливе, щоб задокументувати життя і минуле села.

Перед Будинком культури в Каракурті стоїть пам’ятник албанському дворянинові й воєначальникові Георгу Кастріоті-Скандербеу, відомому як Скандербег. Це ікона Албанії, національне надбання балканської країни, яка майже 30 років відбивалася від наступу Османської імперії.

На стіні будинку в сусідньому місті Болград намальований болгарський прапор. Там проживає багато бессарабських болгар.

Я гуляю селом, щоб глибше відчути місцеве життя. Каракурт — оазис спокою і умиротворення. Життя тут тече повільно. Я обходжу село за годинниковою стрілкою, роблячи по дорозі кілька зупинок, перш ніж повернутися в Будинок культури.