Албанське село під Одесою? Так!

Подивіться знімки ірландського фотографа,
який відкриває для себе Україну

Албанське село під Одесою? Так! Подивіться знімки ірландського фотографа, який відкриває для себе Україну

Марія Бітова народилася в селі Жовтневе Болградського району Одеської області — унікальному місці, де живуть етнічні албанці. У 2016 році, після початку процесу декомунізації, село перейменували на Каракурт. Ірландський фотограф Бредлі Стаффорд з’їздив у Каракурт, щоб зустрітися з Марією та зняти життя цього мультикультурного села — і тепер розповідає про це на Забороні.

Каракурт — албанське село в українській Бессарабії, етнічно різноманітному регіоні на півдні України. Місцеві жителі дуже пишаються своєю албанською спадщиною. Крім албанців, тут живуть нащадки болгар, молдован і гагаузів, які оселилися в регіоні Великої Бессарабії ще під час російсько-тюркських воєн наприкінці XVIII століття.

Марія Бітова вивчала бібліотечну справу в Кишиневі, а після завершення повернулася в Каракурт і створила сім’ю. Вона сільська бібліотекарка і каже, що ця роль має велике значення для місцевого суспільства. Разом з її колегами та вчителями зі школи, яка неподалік, вони організовують заходи спеціально для юних учнів у селі, щоб ті могли дізнатися про минуле своїх предків і передавати традиції своїх родин. Марія також активно вивчає історію та робить усе можливе, щоб задокументувати життя і минуле села.

Перед Будинком культури в Каракурті стоїть пам’ятник албанському дворянинові й воєначальникові Георгу Кастріоті-Скандербеу, відомому як Скандербег. Це ікона Албанії, національне надбання балканської країни, яка майже 30 років відбивалася від наступу Османської імперії.

На стіні будинку в сусідньому місті Болград намальований болгарський прапор. Там проживає багато бессарабських болгар.

Я гуляю селом, щоб глибше відчути місцеве життя. Каракурт — оазис спокою і умиротворення. Життя тут тече повільно. Я обходжу село за годинниковою стрілкою, роблячи по дорозі кілька зупинок, перш ніж повернутися в Будинок культури.