Американці розгорнули додаткові сили у Тихому океані: чим він важливий

Ilona Kivva
Автор:
  • Москва і Пекін орієнтовно 5-6 серпня 2023 року вивели до берегів Аляски 11 військових кораблів. 
  • У відповідь США розгорнули для спостереження у регіоні додаткові літаки та кораблі.
  • Тихоокеанський флот США є найбільшим у світі. Китай свій реальний арсенал приховує, а от РФ має доволі застарілі кораблі, які неефективні та беззахисні проти сучасних військових суден та літаків.

Через Тихий океан проходять кілька найбільш завантажених у світі морських торговельних шляхів, які мають вирішальне значення для світової економіки. Також тут видобувається велика кількість нафти та природного газу. Для Китаю та США — це найшвидший доступ до Тайваню

Заборона розповідає про нарощення військових потужностей у регіоні.


Кораблі КНР і РФ біля берегів США у серпні-2023

Москва і Пекін на початку серпня-2023 (орієнтовно 5-6 серпня) вивели до берегів Аляски 11 військових кораблів. Судна проходили вздовж діяли поблизу Алеутських островів — це велика острівна група, яка тягнеться на 1 740 км в напрямку Камчатки. Це найбільший флот такого типу, який коли-небудь наближався до США.

«Відповідно до річного плану співпраці між китайськими та російськими військовими, кораблі двох країн провели спільне морське патрулювання у відповідних водах у західній і північній частині Тихого океану. Ця дія не спрямована проти будь-якої третьої сторони і не має нічого спільного з поточною міжнародною та регіональною ситуацією», — заявив речник посольства Китаю у США Лю Пенгю.

Алеутські острови на карті. Скріншот: Google Maps

Читати більше новин в Telegram

У Штатах заявили, що це була демонстрація сили, яка не становила загрози для країни. Однак так званий патруль зустріли чотири есмінці (багатоцільові бойові кораблі, призначені для знищення підводних човнів і надводних кораблів). Також, за даними CNN, Пентагон розгорнув у регіоні додаткові літаки та кораблі для спостереження, адже російські китайські кораблі залишилися у міжнародних водах.

Китайські та російські судна вже підходили до берегів США влітку-2022, але у меншій кількості. Тоді Міноборони країни відреагувало тільки заявою.

«Я був радий побачити, що це останнє вторгнення зустріли чотирма есмінцями. Це посилає сильний сигнал Сі Цзіньпіню та Владіміру Путіну про те, що Сполучені Штати без вагань захистять свої життєво важливі національні інтереси на Алясці», — сказав сенатор США від штату Аляска Ден Салліван.

Патрулювання, найімовірніше, є частиною посилення оборонного та економічного партнерства Росії та Китаю.

Тихоокеанські флоти: різниця потужностей

США та Китай є лідерами по військових потужностях у Тихому океані. Прагнення обох держав зміцнити вплив у регіоні пояснюється тим, що це найшвидший доступ до Тайваню. США — країна-союзниця острівної держави, а КНР претендує на територію. 

Також через зону проходять кілька найбільш завантажених у світі морських торговельних шляхів, які мають вирішальне значення для світової економіки. На додаток у регіоні видобувається велика кількість природних ресурсів, зокрема нафта і природний газ.

Тайвань на карті. Скріншот: Google Maps

Тихоокеанський флот США — найбільший у світі. Він охоплює 100 мільйонів квадратних миль (258 998 811 кв. км) — це майже половина поверхні Землі. ВМС Штатів розташовані на базах від Антарктиди до Полярного кола та від західного узбережжя США до Індійського океану. До складу флоту входять: 

  • близько 200 кораблів;
  • 1 500 літаків;
  • 150 000 військових (плюс цивільний персонал).

Китай свій арсенал не розголошує, але відомо, що за останні десятиліття країна активно нарощувала військові потужності в Індійському та Тихому океанах. Так, у 2022 році КНР і Соломонові Острови підписали угоду про безпеку. Це викликало міжнародне занепокоєння щодо можливості будівництва Пекіном своєї першої військової бази в регіоні. Співпраця з РФ теж може бути частиною плану з посилення впливу.

Флот РФ у Тихому океані: потужності

Загалом Тихоокеанський флот РФ складає 31 надводний корабель та ракетний катер середній вік яких становить 29.5 років:

  • ракетний крейсер;
  • ракетний фрегат;
  • два великі протичовнові кораблі;
  • чотири корвети;
  • чотири малі ракетні кораблі;
  • 11 ракетних катерів;
  • вісім малих протичовнових кораблів;
  • 14 підводних човна.

Флагманом угрупування РФ у регіоні є ракетний крейсер «Варяг», проєкту 1164 (Атлант), який має подібні характеристики до потопленого крейсера Москва, пише Defense Express.

Також можуть діяти три великі протичовнові кораблі проєкту 1155:

  • «Маршал Шапошников»;
  • «Адмирал Трибуц»;
  • «Адмирал Пантелеев».

Вони встали у стрій у період з 1986 по 1992 роки. До 2023 року з них лише перший пройшов модернізацію та отримав нове озброєння — 16 пускових шахт для крилатих ракет Калібр або протикорабельних Оніксів, а також вісім пускових для протикорабельних ракет Х-35. Модернізований корабель також отримав оновлені радіолокаційні системи та корабельну систему управління артилерійським вогнем. Два інші мають обмежені бойові можливості й спираються на застаріле озброєння, наприклад, комплекс Раструб, призначений для боротьби з підводними човнами.

Відносно новими є три корвети проєкту 20380 та один проєкту 20385 — введені в експлуатацію у 2017-2020 роках. Вони озброєні Х-35, тобто дальність атаки по кораблях противника складає 130 км або 260 км (залежить від того, чи модернізовані снаряди до рівня Х-35У). Не більшу дальність мають й малі ракетні кораблі.

Розміщення Тихоокеанського флоту РФ. Інфографіка: «Аргументы и Факты»

А от вісім малих протичовнових кораблів проєкту 1124 «Альбатрос» взагалі не мають потрібного озброєння для боротьби з надводними кораблями й можуть боротися тільки з субмаринами противника. 

Десантні можливості РФ також обмежені. До складу Тихоокеанського флоту входять лише чотири великі десантні кораблі:

  • один проєкту 1171 Тапір від 1971 року — аналог Саратова, знищеного у Бердянську;
  • три проєкту 775.

«Фактично ліквідація лише п’яти кораблів [Варяг та чотири корвети проєктів 20380 та 20385] перетворює весь надводний Тихоокеанський флот РФ у мішені для авіації, яка, якщо буде мати відповідний час та натхнення, може навіть практикувати потоплення кораблів вільнопадаючими бомбами. Те саме, але зі значно більшими зусиллями, стосується й підводних човнів», — кажуть експерти з озброєння.

Тож РФ, ймовірно, більшою мірою покладається на сили Китаю для збільшення впливу у регіоні.

Раніше Заборона розповідала про рішення адміністрації Байдена щодо військової допомоги Тайваню, а також про кілька поїнтів, які спричинили плутанину.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій