Читаєте зараз
Американського добровольця, якого звинувачують у вбивстві у Флориді, можуть екстрадувати до США. Там йому загрожує смертна кара

Американського добровольця, якого звинувачують у вбивстві у Флориді, можуть екстрадувати до США. Там йому загрожує смертна кара

Roman Stepanovych
Американського добровольця, якого звинувачують у вбивстві у Флориді, можуть екстрадувати до США. Там йому загрожує смертна кара

15 березня в Києві пройшов суд над американцем Крейгом Ленгом, який деякий час воював добровольцем на Донбасі. Ленга звинувачують у подвійному вбивстві й суд постановив, що екстрадиція в США можлива. Якщо Ленга екстрадують до Флориди, йому загрожуватиме смертна кара. У 2015 році Ленг служив добровольцем у «Правому секторі», а потім підписав контракт зі Збройними силами в складі так званого «Грузинського легіону». У 2017-му він повернувся в США, а наступного року у Флориді сталося подвійне вбивство, в якому пізніше звинуватили Ленга. Продюсер Заборони Роман Степанович сходив на суд і поговорив із Ленгом для видання Buzzfeed — ми публікуємо цей матеріал із важливими доповненнями.


Крейгу Ленгу 30 років. Він колишній американський військовий, який у 2015 році приїхав в Україну, записався в «Правий сектор» і поїхав воювати на Донбас. Олена Білозерська, яка служила з Ленгом, згадувала, що той не любив США й називав батьківщину «проклятою країною».

У «Правом секторі» Ленг пробув рік і у 2016-му підписав контракт зі Збройними силами України, вступивши в так званий «Грузинський легіон». Командир цього підрозділу Мамука Мамулашвілі відгукувався про Ленга стримано і компліментарно, називаючи його «хорошим солдатом».

На Донбасі Ленг познайомився з Алексом Цвіфельхофером, який теж воював у «Правому секторі». У 2017 році вони разом планували поїхати до Південного Судану, щоби воювати проти терористичної організації «Аль-Шабаб». Однак через брак потрібних документів кенійська влада затримала їх і депортувала в США.

У 2018 році під Флоридою вбили торговця зброєю Серафіно Лоренцо і його дружину. Того ж року Ленга й Цвіфельхофера звинуватили в цьому вбивстві. Окружний суд США Південного округу Флориди заявив, що вбивство було «частиною химерного і кривавого плану, розробленого Ленгом і його спільником для фінансування їхніх бойових дій за кордоном». Цвіфельхофера затримали в США, а Ленга — у Вінницькій області.

Можлива екстрадиція

Американські офіційні особи й дослідники, які вивчають екстремізм, дедалі більше стурбовані тим, що деякі американці їдуть на схід України, щоб отримати бойовий досвід із ультраправими угрупованнями бойовиків. У цьому сенсі очікувана екстрадиція Ленга — це потенційна перемога влади США, яка протистоїть зростанню екстремістського насильства і внутрішнього тероризму після повстання в Капітолії 6 січня 2021 року. Президент Джо Байден пообіцяв переслідувати прихильників вищості білої раси й наказав переглянути їхню загрозу національній безпеці.

Рішення України відправити американського ветерана додому також, ймовірно, допоможе налагодити відносини Києва з Вашингтоном, які були напруженими через колишнього президента Дональда Трампа і його соратників. Вони змушували країну виконувати свої політичні вимоги в спробі завдати шкоди передвиборчій кампанії Байдена.

США зажадали видачі Ленга. Його адвокати просили цього не робити, аргументуючи це тим, що на батьківщині йому загрожує смертна кара. Це можливо, якщо Ленга екстрадують до Флориди, де і стався злочин: там смертна кара застосовується досить часто. У 2020 році генеральна прокурорка України Ірина Венедиктова постановила екстрадувати американця, але вже в лютому суд скасував це рішення. А 15 березня Апеляційний суд Києва повернув рішення про екстрадицію й американця все-таки можуть видати до Флориди. Також міграційна служба Вінницької області відмовила йому в статусі біженця в Україні.

Ленг і його адвокат Дмитро Моргун розповіли Забороні в інтерв’ю, що просять Європейський суд із прав людини переглянути справу. Федеральні прокурори в США припускають, що домагатимуться страти для Цвіфельхофера. Це говорить про те, що, найімовірніше, так само вчинять і з Ленгом.

У бесіді з Забороною після винесеного в понеділок рішення Ленг заявив, що суд був до нього упередженим. Під час суду він неодноразово кричав на жінку, яка, за його словами, була агенткою ФБР.

Найближчим часом має пройти ще одне засідання, на якому Ленгу оберуть запобіжний захід. Далі його помістять у СІЗО й почнеться процес екстрадиції.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій