Читаєте зараз
Антибіотики лікують усе, таблетки не мають терміну придатності: МОЗ України розвінчало топ-5 міфів про ліки

Антибіотики лікують усе, таблетки не мають терміну придатності: МОЗ України розвінчало топ-5 міфів про ліки

Анастасія Могилевець
  • Є чимало міфів про ліки та лікування. Віра у деякі з них може призвести до серйозних наслідків для здоров’я, іноді — непоправних. 
  • Серед найпоширеніших помилкові судження щодо дії антибіотиків. Безконтрольне вживання може призвести до резистентності, яка вже є глобальною кризою охорони здоров’я.
  • В разі появи симптомів будь-якого захворювання варто звернутися до компетентного фахівця.

Самолікування може серйозно зашкодити здоров’ю людини. Це стосується як випадків, коли пацієнт купує медикаменти за порадою знайомих чи інтернет-ресурсів, так і коли людина взагалі нехтує ліками через хибну інформацію про них. 

Заборона розповідає про 5 міфів щодо традиційної медицини.

Лікування медикаментами: 

Є чимало міфів про ліки та лікування. Віра у деякі з них може призвести до серйозних наслідків для здоров’я, іноді — непоправних. Міністерство охорони здоров’я України розвінчало одні із найпоширеніших фейків щодо медикаментів. 

Міф №1: Антибіотики — панацея від усіх хвороб

Насправді антибіотиками не можна вилікувати все. Ними проводять терапію лише захворювань, що мають бактеріальне походження. Натомість на віруси, як-от COVID-19 або грип, ці препарати просто не діють. 

Читати більше новин в Telegram

Міф №2: Нічого поганого не станеться, якщо випити таблетку після закінчення терміну придатності

Жодні ліки не слід вживати після закінчення терміну придатності. Річ у тім, що з часом під дією різних факторів хімічний склад медикаментів може змінюватися. Це призводить до зменшення чи втрати їхньої ефективності. 

Міф №3: Ділити на менші дози можна будь-які пігулки

Ні, ділити можна не всі пігулки. Розділяють на частини зазвичай лише ті з них, які містять спеціальну лінію. Якщо її немає, робити це, не порадившись із лікарем, не варто. Адже це може бути препарат, який містить, наприклад, спеціальну оболонку для захисту шлунка. 

Міф №4: Якщо самопочуття покращилося, призначене лікування можна припинити самостійно

Завчасне припинення терапії, наприклад, антибактеріальними медикаментами призведе до того, що мікроорганізми не загинуть, а просто адаптуються до дії антибіотика. Так вони зможуть виробити до нього стійкість.

Міф №5: Якщо ліки допомогли комусь іншому, значить, вони підійдуть вам

Чимало хвороб мають однакові симптоми. Навіть якщо ваші фізіологічні прояви дуже схожі на чиїсь, це може бути зовсім інша патологія. І лише лікар може визначити ваше захворювання та призначити лікування, що підійде саме вам. 

Резистентність до антибіотиків: що це і чому виникає

Стійкість бактерій до антибіотиків, або резистентність — глобальна криза охорони здоров’я. Її називають однією з найсерйозніших загроз, з якими стикається людство. Деякі штами бактерій набули стійкості майже до всіх наявних препаратів.

Основна причина появи стійкості до антибіотиків — безвідповідальне вживання цих препаратів без призначення лікаря. З кожним вживанням неправильно підібраного медикаменту якісь з бактерій будуть виживати. А нове покоління бактерій буде нечутливим до цього антибіотика та потребуватиме складнішого, тривалішого лікування, повідомляє Центр громадського здоров’я.

Ось перелік ключових причин поширення антибіотикорезистентності:

  • вживання антибіотиків без лікарського призначення;
  • недотримання пацієнтами курсу лікування;
  • надмірне використання антибіотиків у рибництві та тваринництві; 
  • неналежний інфекційний контроль у лікарнях;
  • погана гігієна та санітарія.

Антибіотикорезистентність не означає, що організм людини звикає до цих препаратів. Мікроорганізми просто перестають бути до них чутливими. Якщо антибіотики перестануть діяти, 3 з 10 випадків пневмонії можуть призвести до смерті, 5 з 1000 жінок не виживатимуть після пологів, менше як 25% людей, які хворіють на туберкульоз, матимуть шанс вилікуватися. 

За даними ВООЗ, антибіотикорезистентність входить до десяти найбільших загроз для людства. У 2019 році майже 5 млн смертей були пов’язані з бактеріальною стійкістю до антимікробних препаратів. Вже у 2050 році антибіотикорезистентність може забирати до 10 млн людських життів щорічно.

Раніше Заборона розповідала про пошук методів боротьби з хворобою Паркінсона. Заблокувати розвиток хвороби потенційно здатні препарати від раку.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій