'
Читаєте зараз
Медики придумали, як подолати супербактерії: вони стійкі до антибіотиків 

Медики придумали, як подолати супербактерії: вони стійкі до антибіотиків 

Ilona Kivva
Автор:
  • Супербактеріями називають мікроби, які резистентні до антибіотиків. Це одна з найбільших небезпек для людства.
  • Найбільш стійкими вважаються грамнегативні бактеріальні збудники. Вони не мають міцної клітинної стінки, на яку націлені більшість антибактеріальних препаратів.
  • Половина ліків, які використовуються нині, є варіантами сполук, що були знайдені майже століття тому. Вчені досліджують одну з них повторно.

Стрептотрицин виділили ще у 1940-х роках. Він виявився вкрай ефективним проти найбільш резистентних бактерій, але був токсичним для людини, тому дослідження згорнули. У 2023 році команда вчених дослідила сполуку, з якої вилучили два підвиди цього антибіотику. Виявилося, що небезпечним для організму є тільки один з них.

Заборона розповідає про експеримент у Гарвардському університеті. 


Резистентні бактерії: які найстійкіші

Стійкість бактерій до антибіотиків, або резистентність — це глобальна криза охорони здоров’я та одна з найсерйозніших загроз, з якими стикається людство. Деякі штами бактерій набули стійкості майже до всіх існуючих препаратів, кажуть у Національному інституті здоров’я США.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) у 2017 році навіть опублікувала перелік патогенів, які становлять найбільшу загрозу та для яких терміново потрібні нові антибіотики. Більша частина списку присвячена грамнегативним бактеріальним збудникам. 

Список пріоритетних патогенів ВООЗ, згрупованих за трьома категоріями відповідно до їх стійкості до антибіотиків: критична, висока та середня. Інфографіка: WHO

Читати більше новин в Telegram

Це мікроби, які не мають міцної клітинної стінки, на яку націлені багато препаратів. Саме тому вони є вкрай стійкими до медикаментозного впливу і спричиняють значну захворюваність і смертність у всьому світі. Приміром, відповідають за більшість випадків пневмонії, інфекцій кровотоку, пов’язаних із застосуванням катетера, та іншого сепсису, набутого у відділенні інтенсивної терапії, наприклад, інфекції сечовивідних шляхів. 

Нурсеотріцин: у чому ноу-хау

Половина препаратів для знищення бактерій, які використовуються нині, є варіантами сполук, що були знайдені майже століття тому — під час так званого золотого віку антибіотиків, пише Science Alert.

Одним із таких був стрептотрицин, який виділили у 1940-х роках. Він ще тоді привернув увагу науковців, адже потенційно здатен боротися саме з грамнегативними бактеріями. Однак дослідження швидко згорнули: виявилося, що сполука надто токсична для людського організму.

Патологоанатом Джеймс Кірбі з Гарвардського університету та його колеги повторно дослідили антибіотик, але у трохи іншому форматі. Вони взяли за основу для експериментів нурсеотріцин. Це природна сполука, отримана з грампозитивних ґрунтових бактерій.

«Бактерії, що живуть у ґрунті, у своєму прагненні зберегти свої зони існування завдяки еволюції зрозуміли, як виробляти антибіотики, які можуть проникати через броню грамнегативних бактерій. Стрептотрицини є одним із результатів цієї гонки озброєнь, що триває. Вони пропонують унікальне рішення», — пояснив Кірбі.

Так, удосконалені методи очищення дозволили виділити з речовини два окремі антибіотики:

  • стрептотрицин F (SF);
  • стрептотрицин D (SD).

Дослідження показали, що токсичним є SD, а от SF практично не має шкідливого впливу на організм. Водночас F-сполука дуже ефективна у знищенні стійких до ліків бактерій.

Результати лабораторних тестів підтвердилися під час експериментів на мишах. SF вдалося знищити штам резистентних бактерій — в усіх випадках з мінімальною токсичністю або без неї.

Точні деталі механізмів дії стрептотрицину ще не зрозумілі, але схоже, що антибіотик зв’язується з грамнегативними бактеріями та впливає на механізм утворення білка інакше, ніж інші ліки. Це і робить його таким унікальним.

Відтворення допоможе розробити цілий новий клас ліків проти бактерій.

Раніше Заборона розповідала про випадок, який допоміг відкрити абсолютно новий клас лікарських препаратів, а також про міфи, що побутують про антибіотики.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій