Читаєте зараз
Антикорупційна прокуратура офіційно отримала керівника. Хто такий Олександр Клименко

Антикорупційна прокуратура офіційно отримала керівника. Хто такий Олександр Клименко

Markiian Oliiarnyk
  • САП не мала повноцінного керівника від серпня 2020 року, а у виконувача обов’язків були обмежені повноваження.
  • Цей орган має здійснювати контроль за перебігом розслідувань корупційних злочинів та відстоювати інтереси держави в спеціалізованному суді.
  • Клименко працював детективом НАБУ, розслідував справи Олександра Онищенка, Романа Насірова, Ігоря Гладковського та Олега Татарова.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура України нарешті отримала керівника. Ним став переможець конкурсу детектив Національного антикорупційного бюро Олександр Клименко. Призначення керівника одного з основних правоохоронних органів, який займається боротьбою з корупцією, є однією з ключових вимог Європейського Союзу до України для набуття членства.

Заборона розповідає про те, чим займається антикорупційна прокуратура, та про те, що відомо про її нового очільника.


Призначення керівника САП: конкурс

Генеральний прокурор України Андрій Костін 28 липня 2022 року затвердив переможця конкурсного відбору Олександра Клименка на посаду керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Це була велика епопея, яка затягувалася через різні причини, але нарешті, можливо, закінчилася. Після того, як G7 та Єврокомісія прямо сказали владі, що від цього пункту зокрема залежить членство України в ЄС. Як це було:

  • повноваження Назара Холодницького закінчувалися в листопаді 2020 року;
  • конкурс офіційно розпочинається у червні-2020;
  • оголошення самого відбору відбувається лише у січні 2021 року;
  • конкурс триває майже рік, а 21 грудня комісія віддає перемогу Олександру Клименку (246 голосів);
  • за день до фіналу Окружний адміністративний суд Києва скасовує порядок проведення конкурсу, але рішення не набуває чинності через апеляцію;
  • протягом наступних місяців комісія не затверджує переможця;
  • результати відбору офіційно оголошено і затверджено 19 липня 2022 року, наступного дня, як зняли з посади Ірину Венедиктову, генеральну прокурорку, що мала поставити прикінцево затверджувальний підпис;
  • Рада голосує за нового генпрокурора Андрія Костіна, який ставить поки що крапку в питанні.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура: функції

САП створена в межах антикорупційної реформи 2015 року як структурний підрозділ Генпрокуратури (нині Офіс генерального прокурора), але незалежний від неї. Діяльність регулюється законом України «Про прокуратуру».

Читати більше новин в Telegram

На САП покладено три основні функції:

  • супроводження антикорупційних справ, які розслідує НАБУ та здійснення нагляду за роботою самого бюро;
  • підтримання державного обвинувачення в антикорупційних провадженнях;
  • представництво інтересів громадянин України або держави у справах, пов’язаних із корупційними або пов’язаними з корупцією правопорушеннями.

Фактично САП потрібна для контролю перебігу розслідування великих корупційних злочинів чиновників, державних підприємств тощо. Без санкції антикорупційної прокуратури детективи НАБУ не можуть вручати підозри фігурантам своїх розслідувань. Тобто фактично неможливо доводити справи до кінця.

Інфографіка: Transperancy Ukraine

На адміністративні посади у САП призначеннями займається генпрокурор за результатами відкритих конкурсів, а самих антикорупційних прокурорів має призначати безпосередньо керівник відомства, також за результатами відборів.

Олександр Клименко: коротка біографія

Карʼєру у правоохоронних органах Олександр Клименко розпочав у 2010 році з посади слідчого в органах внутрішніх справ у Києві. До цього він вивчився на юриста у Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого, що у Харкові.

У 2015 році він обійняв посаду старшого слідчого у новоствореній Національній поліції (реформована міліція), де розслідував справи, які стосувалися розкрадання майна і державних коштів. Найвідомішою з цих справ став корупційний скандал в «Укрзалізниці» — чиновники ніби укладали фіктивні договори та виводили гроші з підприємства.

Навесні 2016 року він став детективом Національного антикорупційного бюро, а за рік дослужився до посади керівника Другого відділу — однієї з ключових структурних підрозділів НАБУ, який займається політичними справами. 

Як детектив Клименко розслідував справи депутата-регіонала Олександра Онищенка,  колишнього керівника фіскальної служби України (2015-2017) Романа Насірова та сина колишнього заступника секретаря РНБО при каденції Порошенка — Ігоря Гладковського.

Однією із його найгучніших справ стало розслідування махінацій із квартирами для співробітників Нацгвардії, до яких міг бути причетним заступник керівника Офісу президента України Олег Татаров. Підозру йому мав підписати керівник САП, але через те, що цю посаду ніхто не обіймав, справу передали до СБУ, де вона фактично зникла з порядку денного. 

Раніше Заборона розповідала про те, що відомо про новопризначеного генерального прокурора України Андрія Костіна, зокрема про його участь у конкурсі на посаду керівника САП та блокування судової реформи.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій