Лондонське агентство Forensic Architecture досліджує злочини, пов’язані з порушенням прав людини, і за допомогою доступних технологій доводить їх, змінюючи хід гучних розслідувань. Головна редакторка Заборони Катерина Сергацкова поговорила з командою і розповідає, чому вивчати досвід судової архітектури корисно всім, хто бореться за справедливість і розслідує злочини проти вразливих спільнот.
Forensic Architecture – дослідницьке агентство, що виникло на базі Центру дослідження архітектури в лондонському університеті Голдсмітс. Його заснував британський професор архітектури Еяль Вейцман, а підштовхнув до цього судовий процес над письменником Девідом Ірвінгом у кінці 1990-х. Письменник заперечував Голокост, ґрунтуючись на розмитих супутникових фотографіях зруйнованого концтабору в Освенцімі. В’язні, які вижили, стверджували, що в даху крематорію, де спалювали тіла загиблих, утворилася діра від падіння каністри з ціанідом. На нечітких знімках отвору не було видно, тому Ірвінг зробив висновок: «Не було діри – не було Голокосту» (No hole, no Holocaust). Вейцман досліджував цю справу в контексті супутникових знімків як один із прикладів для розробки інструментів архітектурної криміналістики.
Робота Forensic Architecture, в якій задіяні дизайнери, кінематографісти, психологи, програмісти, археологи та журналісти, схожа на роботу детективного агентства. Міждисциплінарне бюро спеціалізується на дослідженні просторової інформації для судово-медичної експертизи. Команда Вейцмана змінила звичне розуміння меж архітектурних знань і практик, впровадивши нові інструменти в розвиток криміналістики і дослідницького процесу. Робота агентства часто включає в себе дослідження з відкритим кодом, побудову цифрових і фізичних моделей, 3D-анімацію, створення віртуальної реальності та картографічних платформ.
Одна з останніх праць на сайті Forensic Architecture присвячена реконструкції недавніх подій в США: це платформа, на якій зібрані і класифіковані випадки застосування поліцією сили під час протестів Black Lives Matters. А підхід був розроблений під час роботи над великим проєктом «Битва за Іловайськ», який агентство презентувало торік.
Зібрати докази з відкритих джерел
Ми розмовляємо з учасником колективу FA, дослідником архітектури й аніматором Ніколасом Зембаші по відеозв’язку через Zoom. Через спалах пандемії коронавірусу, яка триває в Великій Британії, він працює з дому. За рахунок великих навушників-гарнітури Ніколас схожий на астронавта, що веде мовлення з орбіти. Насправді, те, чим займається Ніколас у FA, за складністю цілком можна порівняти з дослідженням космосу. Зембаші – один із творців інтерактивної онлайн-платформи «Битва за Іловайськ», що присвячена вторгненню російських танків на окуповані території Донбасу. Проєкт являє собою карту, на яку нанесені точки – локації, де були записані пов’язані з Іловайською битвою відео. Це понад 2500 записів, знятих професійними журналістами, аматорами, солдатами і місцевими жителями, які стали свідками вторгнення. Також можна подивитися 8-хвилинний фільм, який команда змонтувала з цих відео і власних 3D-розробок.
Платформу створили на замовлення групи юристів з Європейського центру захисту прав людини EHRAC як наочний аргумент російського військового втручання. Це, по суті, база візуальних доказів вторгнення.
«Ми змогли незалежно верифікувати, що і де відбувалося, в який час, в якому місці, – розповідає Ніколас Зембаші. – Головна складність була в тому, щоб показати взаємозв’язки між інформацією, щоб масив даних бачився чимось осмисленим. Потрібно було, щоб судді не загубилися в морі інформації».
«Іловайськ» був першим розробленим «форенсіками» проєктом, в якому дослідження поєднувалися з AI-інструментами. Наприклад, Зембаші разом із командою створив 3D-модель танка, який застосовували російські війська, і навчив розпізнавати цю модель на зображеннях і відео. Таким чином, із величезного масиву динамічних зображень та іншої інформації, створеної людьми в ході одного з найжорстокіших епізодів в сучасній історії Європи, вдалося отримати сліди присутності конкретних танків на українській території. Розроблені Forensic Architecture інструменти доступні для всіх за посиланням.
Раніше складно було уявити, що набір відеозаписів і 3D-моделінг може постати як свідчення воєнних злочинів у суді. Однак розвиток технологій змінює природу подій і доказів, так само як «гібридні» події вимагають «гібридних» досліджень.
Команді Forensic Architecture неодноразово вдавалося розкривати злочини, які намагалися приховати влада. Наприклад, у 2014 році архітектори допомогли реконструювати сцену вбивства двох палестинських підлітків на Західному березі річки Йордан, в околицях Бейтунії. Міністр оборони Ізраїлю заявляв, що підлітки кидали «коктейль Молотова» в ізраїльських солдатів, тому їх застрелили. На основі відеозаписів і зображень, зроблених журналістами під час трагедії, які показували зовсім іншу картину того, що відбувалося, дослідники створили 3D-моделі місцевості і дійових осіб та провели звуковий аналіз. «Форенсікам» вдалося визначити, де перебував солдат, який стріляв в дітей, і марку гвинтівки. Зрештою вони дійшли висновку, що в підлітків стріляли НЕ гумовими кулями, як стверджувала влада, а бойовими патронами. Після публікації розслідування ізраїльські військові визнали провину солдата в ненавмисному вбивстві.
Перезібрати простір, якого більше немає
В архітектурної криміналістики з’являється дедалі більше послідовників по всьому світу. У 2019 році в Україні виникло агентство Center for Spacial Technologies, що спеціалізується на архітектурних дослідженнях, рішеннях для зеленої економіки й інфраструктури та виявленні проблем у будівельному середовищі, що впливають на зміни клімату. Директор Максим Рохманійко каже, що агентство здебільшого виконує технічно складну роботу, пов’язану з 3D-моделюванням.
Рохманійко архітектор за фахом, але перейшов із професії у міждисциплінарну дослідницьку сферу. «Набагато цікавіше вивчати, які сили формують наші міста, ніж зводити будинки, будучи просто сервісом, – каже він. – Жодна архітектурна історія-теорія не допоможе зрозуміти, чому у нас з’являються всі ці «людинники», оскільки це продукт не архітектури, а вільного ринку, який ліг на поганий соціальний консенсус і український урбаністичний простір. Це спосіб отримати надприбуток».
Найбільш помітний проєкт українських «форенсіків», над яким вони зараз працюють, – це створення 3D-моделі Бабиного Яру на території Києва, де відбувалися масові розстріли євреїв і ромів нацистами у вересні 1941 року. Архітектори за наявними фотографіями, архівними матеріалами і топографічними картами моделюють рельєф яру станом на момент трагедії. Таким чином, каже Рохманійко, вони «перезбирають» територію, яку радянська влада слідом за нацистами десятиліттями намагалася стерти з колективної пам’яті.
«Від Бабиного Яру 1940-х років залишилося фізично дуже мало простору, – пояснює Рохманійко. – Зараз він виглядає зовсім не так, як тоді – в тому числі тому, що його засипали і залили рідким грунтом. Згодом ми збираємось розібратися і з тим, як територію забудовували, і як сталася Куренівська трагедія, – і візуалізувати це».
Дивитися на чужі страждання
«Ми постійно працюємо з травмою, – каже Ніколас Зембаші. – Розглядаючи тонни зображень, ми бачимо безліч травмованих людей. Наприклад, у відеозаписах з Іловайська – спалені тіла солдатів, харрасмент, крики, багато травмуючих речей демонструється. І те, що ти дивишся на них через екран, не означає, що ти нічого не відчуваєш».
Зембаші каже, що одне із завдань Forensic Architecture – за допомогою технологій показувати не тільки зв’язки між елементами інформації, а й надавати всьому цьому сенс. Без візуалізації масив зображень залишається незв’язаним масивом, а FA знаходять способи, як організувати його в зрозумілий наратив. Часом така робота триває місяцями. Наприклад, дослідження відеозаписів і зображень, моделювання та створення інструментів для «Битви за Іловайськ» охопило півроку, і ще близько трьох місяців пішло на створення платформи.
«Досить часто державні структури, чиї злочини проти прав людини ми викриваємо, кажуть, що те, що ми робимо, – це «фейк ньюз», – каже Зембаші. – Але ми не претендуємо на істину в останній інстанції. Ми не авторитети правди, не авторитети академічного дискурсу. Ми лише пропонуємо інструменти та техніки, щоб вивчати важливі для суспільства події».