Астрономи відкрили надмасивні ранні галактики: чому це вважалося неможливим
- Космологія базується на уявленні, що перші галактики сформувалися приблизно через 150 млн років після Великого вибуху і були відносно невеликими.
- У 2021 році NASA запустило у космос найдорожчий та найпотужніший у світі телескоп James Webb (JWST). Він здатен показати, якими були галактики 13.5 млрд років тому.
- Міжнародна команда астрономів провела велике дослідження, проаналізувавши перші дані, зібрані приладом.
Приблизно через 500-700 мільярдів років після утворення Всесвіту у ньому вже існували галактики, масою як нині наш Чумацький Шлях. Це приблизно у 100 мільярдів разів більше за масу Сонця, що суперечить 99% моделей космології. Дані перевірять, але якщо вони підтвердяться, низка фундаментальних знань про космос виявляться неправдивими.
Заборона розповідає про відкриття, зроблене завдяки JWST.
Шість ранніх галактик у Всесвіті
Вважалося, що перші галактики почали формуватися як невеликі хмари зірок і пилу приблизно через 150 млн років після Великого вибуху. З часом вони розширювалися і стали в рази масивнішими. На цих уявленнях базується 99% моделей космології (вчення про Всесвіт), пише Phys.
Міжнародна команда вчених досліджувала перший набір даних, зібраних телескопом Джеймса Вебба, який було запущено у 2021 році. Пристрій оснащено інфрачервоними датчиками, здатними виявляти світло, яке випромінювали найдавніші зірки та галактики. Тож він фактично дозволяє заглянути приблизно на 13.5 млрд років назад — майже на початок формування Всесвіту.
Під час аналізу астрономи помітили шість невідомих раніше галактик. Їх вік становив близько 500-700 млн років від Великого вибуху. При цьому вони вже тоді були такими ж масивними як наш Чумацький Шлях — приблизно у 100 млрд разів перевищували масу Сонця.
Читати більше новин в Telegram«Ці об’єкти набагато масивніші, ніж хтось очікував. Ми думали, що знайдемо лише крихітні, молоді галактики-дитинчата, але ми виявили такі ж зрілі галактики як наша, у період, який вважається зорею Всесвіту. Згідно з дійсними теоріями, це взагалі неможливо. Тож ми знайшли те, що створює великі проблеми для науки і ставить під сумнів всю картину раннього формування галактик», — сказав астрофізик з Пенсільванського університету Джоел Леджа, який брав участь у дослідженні.
Відповідно до всіх існуючих моделей космології, космічні об’єкти просто не встигли б настільки вирости за такий короткий за космічними мірками проміжок часу.
Це відкриття настільки приголомшливе, що астрофізики взялися шукати помилку у своїй роботі. Так виникла гіпотеза, що це насправді не галактики, а чорні діри. Але навіть у такому випадку це мають бути настільки надмасивні об’єкти, яких раніше не спостерігали, що також неможливо на тому етапі формування Всесвіту.
Вчені проводять додаткові дослідження, щоб остаточно переконатися у правдивості фактів. Якщо все підтвердиться, вчення про Всесвіт і наявні знання про формування галактик (або чорних дір) будуть переглянуті та змінені.
Раніше Заборона розповідала про відкриття, яке зробили у Єльському університеті. Виявляється, чорні діри можуть викидатися з галактик. При цьому вони залишають на своєму шляху слід із тисяч нових зірок.
Читати більше новин в Telegram