'
Читаєте зараз
Чорні діри можуть викидатися з галактик: астрономи відкрили першу таку утікачку

Чорні діри можуть викидатися з галактик: астрономи відкрили першу таку утікачку

Ilona Kivva
Автор:
  • У 2022 році було доведено, що у центрі Чумацького шляху є надмасивна чорна діра. Вважається, що вони є у кожній галактичній системі.
  • Зорі утворюються завдяки сильному стисканню космічного пилу. Для цього потрібне потужне гравітаційне випромінювання, яке можуть створювати діри.
  • Астрономи досліджували галактику RCP 28, яка утворилася в результаті злиття двох інших. У ній могло бути одразу три такі об’єкти.

Чорні діри можуть викидатися з галактик. Це працює як гігантська космічна рогатка, тільки замість натяжної резинки виступає гравітація.  Підтвердженням цього є величезний зоряний слід, який випадково помітили астрономи.

Заборона розповідає про відкриття, яке зробили у Єльському університеті.


Hubble вперше сфотографував слід блукаючої чорної діри

Астрономи ще у першій половині 2022 року довели, що у центрі нашого Чумацького шляху знаходиться надмасивна чорна діра. Їй дали назву Стрілець А*. Це стало ще одним підтвердженням теорії, яка каже, що у кожній галактиці є такий об’єкт. Вони нібито і породжують зірки.

Група вчених з Єльського університету на початку 2023 року за допомогою телескопа Hubble проводила спостереження за карликовою галактикою RCP 28, розташованою приблизно в 7.5 млрд світлових років від Землі. Під час роботи вони випадково помітили слід надмасивної чорної діри, яка рухається у космосі у протилежний від неї бік, пише Space.

Знімки камери ACS телескопа Хаббл. Лінії є слідом блукаючої чорної діри. Фото: arXiv

Читати більше новин в Telegram

Аналіз даних свідчить, що її розмір у 20 млн разів більший за Сонце  і віддаляється від рідної галактики зі швидкістю 5.6 млн км/година, що приблизно в 4500 разів перевищує швидкість звуку.

Саму чорну діру вони не сфотографували, але відкриття все одно є першим спостережним доказом того, що надмасивні можуть викидатися зі своїх рідних галактик і блукати міжзоряним простором.

«Найвірогідніший сценарій, який пояснює все, що ми бачили, — це рогатка, спричинена взаємодією трьох тіл однакової маси. Коли вони гравітаційно взаємодіють, це призводить до нестабільної конфігурації і утворення подвійної системи. Тому відбувається викид третього тіла», — каже провідний автор дослідження професор Пітер ван Доккум.

Простішими словами, діра-втікачка колись була частиною подвійної надмасивної чорної діри. Під час злиття двох галактик туди потрапила третя чорна діра (бо теоретично вона є у кожній галактиці) і витіснила об’єкт.

Схема з п’яти кроків, що показує дві чорні діри в партнерстві перед тим, як вторгнеться третя чорна діра, порушивши баланс у центрі галактики та відправивши одну з чорних дір у міжгалактичний простір. На панелі 6 показано газоподібний слід, який спостерігався в новому дослідженні. Інфографіка: arXiv

«Викинуті надмасивні чорні діри передбачали протягом 50 років, але раніше жодної з них не було видно. Більшість теоретиків вважають, що їх має бути багато. Потрібні подальші спостереження за допомогою інших телескопів, щоб знайти прямі докази», — пояснив ван Доккум.

Зірки: як чорна діра їх утворює 

Зірки народжуються внаслідок гравітаційного колапсу гігантських хмар газу та космічного пилу. Фактично пил стискається з такою силою, що утворює цілісну структуру.

Під час спостережень за смугою, яка залишається за галактикою-утікачкою, вчені виявили, що сам промінь має довжину понад 200 000 світлових років — це приблизно вдвічі більше за ширину Чумацького шляху. Крім того, вздовж усієї лінії спостерігаються сотні нових зірок.

Ілюстрація, на якій зображено чорну діру, яка викидається з центру галактики, а за нею йде слід газу, у кому утворюються зірки. Арт: Університет Кейо

Вважається, що смуга складається зі стисненого газу, який активно формує зірки. Це відбувається через те, що надмасивна чорна діра проривається крізь газ, який оточує її галактику, одночасно стискаючи його настільки, щоб викликати утворення нових космічних тіл. 

Раніше Заборона розповідала про найочікуваніші прориви у вивченні космосу та грандіозні місії, які заплановані на 2023 рік. Може статися навіть перший політ туристів у глибокий космос.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій