Читаєте зараз
Астрономи відкрили найдавнішу галактику: як це вдалося

Астрономи відкрили найдавнішу галактику: як це вдалося

Анастасія Могилевець
  • JADES-GS-z14-0 з’явилася менш ніж через 300 млн років після Великого вибуху. Це найбільш рання галактика з усіх відомих людству.
  • Вона перебуває на відстані понад 1600 світлових років, але є яскравою. Світло випромінюють молоді зорі по сусідству з надмасивною чорною дірою.
  • Така кількість зоряного світла означає, що маса галактики в кілька сотень мільйонів разів перевищує масу Сонця.

Науковці поки не можуть пояснити, як у космосі менш ніж за 300 млн років утворилася настільки яскрава, масивна й велика галактика. Судячи зі спостережень, JADES-GS-z14-0 зовсім не схожа на теоретичні моделі космічних об’єктів раннього Всесвіту, які очікували знайти дослідники.

Заборона розповідає про галактику JADES-GS-z14-0.

JADES-GS-z14-0: що за космічне тіло

Найвіддаленішу відому систему у Всесвіті під назвою JADES-GS-z14-0 знайшли за допомогою космічного телескопа NASA імені Джеймса Вебба, пише Science.Alert.

Розташування JADES-GS-z14-0 у космосі. Фото: Center for Astrophysics Harvard & Smithsonian

«Це відкриття стало не просто новим рекордом відстані для нашої команди. Найважливішим аспектом JADES-GS-z14-0 було те, що враховуючи таку відстань, ця галактика має бути за своєю суттю дуже яскравою. На знімках видно, що вона знаходиться на відстані понад 1600 світлових років. Це доводить, що світло, яке ми бачимо, походить переважно від молодих зір, а не від випромінювання поблизу надмасивної чорної діри, що зростає. Така кількість зоряного світла означає, що галактика в кілька сотень мільйонів разів перевищує масу Сонця», — розповіли учасники дослідження.

Втім, науковці спантеличені питанням: як природа могла створити таку яскраву, масивну і велику галактику менш ніж за 300 мільйонів років Зафіксовані довжини хвиль світла засвідчують наявність іонізованого газу, що може бути зумовлено великою кількістю водню і кисню.

Читати більше новин в Telegram

«Наявність кисню на такому ранньому етапі життя цієї галактики є несподіванкою. Вона свідчить про те, що кілька поколінь дуже масивних зірок вже прожили своє життя до її появи», — кажуть фахівці NASA.

Спектр далекої галактики, що допоміг визначити її вік. Фото: Center for Astrophysics Harvard & Smithsonian

Всі ці спостереження свідчать про те, що JADES-GS-z14-0 дуже особлива, додають науковці. Вона не схожа на ті типи галактик, які, як передбачали теоретичні моделі та комп’ютерні симуляції, існували в дуже ранньому Всесвіті.

Раніше Заборона розповідала про струмені (або джети) чорних дір. Виявилося, що вони смертоносні та можуть швидко змінювати свою траєкторію.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій