Читаєте зараз
Астрономи заявили про новий супертелескоп: народження зірок дивитимемося онлайн

Астрономи заявили про новий супертелескоп: народження зірок дивитимемося онлайн

Іван Скорина
  • У 2027 році Європейська південна обсерваторія планує завершити розробку найбільшого оптичного телескопа на Землі, лінза якого сягатиме 39 метрів у діаметрі.
  • Група дослідників використала понад мільйон зображень із найпотужнішого дослідницького телескопа VISTA, щоб скласти деталізовану карту видимого всесвіту. 
  • Діаметр головного дзеркала Вісти складає 4.1 м, що рівноцінно потужності 67-мегапіксельного фотоапарата з 13 000 мм лінзою.

За допомогою надсучасних засобів учені вже можуть бачити найменші скупчення зоряного пилу, що містить ключ до розв’язання питань про зародження зірок. А за кілька років ми зможемо спостерігати за цим процесом із небаченою раніше деталізацією за допомогою пристрою, що буде потужнішим за усі наявні оптичні телескопи водночас. 

Заборона розповідає про екземпляри техніки для дослідження космосу.


Атлас VISIONS: мільйон фото космосу

Вчені Європейської південної обсерваторії заявили, що можуть спостерігати за раніше небаченими частинами космосу. Це вдалося завдяки детальній мапі зірок під назвою VISIONS, складеній із зображень із телескопа Visible and Infrared Survey for Astronomy або VISTA, пише Independent із посиланням на науковий журнал Astronomy & Astrophysics.

Його Інфрачервоні хвилі можуть зробити видимим те, що зазвичай приховано від очей дослідників. Протягом п’яти років вони вивчали п’ять сусідніх областей зореутворення та зібрали понад мільйон зображень, які потім склеїли в одну велику мозаїку. Ці регіони неба спостерігали кілька разів протягом відносно тривалого періоду, тому атлас показує не лише розташування зірок, а і їхній рух. 

«На цих фото ми можемо виявити навіть найслабші джерела світла, набагато менші за Сонце, та об’єкти, яких ніхто раніше не бачив. Це дозволить нам зрозуміти процес перетворення газу та пилу на зірки», — каже астроном Віденського університету Стефан Майнгаст.

Читати більше новин в Telegram

Зірки утворюються, коли газоподібні пилові хмари розпадаються під дією власної сили тяжіння. Цей процес важко спостерігати, тому багато речей про нього залишаються невідомими, наприклад, скільки світил може вийти з одного скупчення пилу та скільки з них матимуть власні планети. Перша у всесвіті зірка утворилась, ймовірно, близько 13.6 млрд років тому за межами нашої галактики.

Майнгаст каже, що в подальшому група спостерігатиме за космосом через іще більш потужний пристрій — Extremely Large Telescope (ELT), який мають ввести в експлуатацію в 2027 році. Він може наближати певні області неба з безпрецедентною деталізацією, даючи найбільш чисте та велике зображення зірок у процесі формування.

Телескопи VISTA та ELT: що відомо

VISTA (Visible and Infrared Survey for Astronomy) — це найбільший у світі дослідницький телескоп, що з 2009 року стоїть в обсерваторії Paranal, підрозділі Європейської південної обсерваторії (ESO). Він працює на довжинах хвиль ближнього інфрачервоного діапазону та має широкий кут огляду. Діаметр головного дзеркала складає 4.1 м, що можна порівняти з 67-мегапіксельним фотоапаратом із 13 000 мм лінзою. Всередині пристрою — величезна камера вагою три тонни з 16 найсучаснішими детекторами, чутливими до інфрачервоного випромінювання.

У ESO телескоп систематично картографує небо: починаючи від спостереження малих тіл у Сонячній системі та закінчуючи дослідженнями природи темної матерії та темної енергії. Використовуючи дані VISTA, астрономи зможуть створити тривимірну карту приблизно 5% всього доступного для спостереження всесвіту, виявляти віддалені квазари та вивчати еволюцію галактик і їхніх скупчень.

Крім того, European Southern Observatory працює над іншим амбітним проєктом — Надзвичайно Великим Телескопом (ELT). Його розробку призупинили всередині 2020 року через ковідні обмеження та відновили приблизно за півтора роки. За планом науковців, пристрій має провести перші наукові спостереження у вересні 2027 року.

ELT буде найбільшим оптичним телескопом на Землі та зможе збирати більше світла, ніж усі наявні на планеті восьми- чи 10-метрові оптичні пристрої разом узяті. Цей гігант оснащений головною лінзою з діаметром у 39 метрів і унікальною конструкцією з п’яти допоміжних дзеркал. Його найсучасніша технологія корекції атмосферних спотворень забезпечить зображення в 15 разів чіткіші, ніж робить космічний телескоп Хаббл.

Раніше Заборона розповідала про перший за 50 років політ людей до орбіти Місяця, запланований на кінець 2024 або початок 2025 року. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій