Астрономи знайшли планету, де рік минає за день: чим вона схожа на Землю
- Космічне тіло помітили біля невеликої та холодної зірки.
- Планета отримала назву Speculoos-3b. Вона віддалена від нас на відстань понад 50 світлових років.
- Speculoos-3b здійснює оберт навколо своєї зірки за 17 годин, тобто рік на ній коротший, ніж земний день.
Це друга планетна система біля тьмяної зірки-карлика, знайдена вченими. Всього людству відомо про існування понад 5 000 позасонячних планет. Деякі з них дуже схожі на Землю, але щоб на їхній поверхні зародилося життя, вони повинні відповідати важливим характеристикам.
Заборона розповідає про екзопланету Speculoos-3b.
Speculoos-3b: що за космічне тіло
Космічне тіло, що знаходиться на відстані 55 світлових років від нас, вдалося виявити, коли планета проходила перед батьківською зіркою – ультрахолодним червоним карликом. Він вдвічі гарячіший за Сонце і в 100 разів менш яскравий, пише The Guardian.
Астрономи розповіли, що Speculoos-3b практично такого самого розміру як Земля. Вона здійснює повний оберт навколо своєї зірки за 17 годин, тобто рік на ній коротший, ніж земний день.
«Ми вважаємо, що планета обертається синхронно, так що до зірки завжди звернена одна і та ж сторона, яка називається денною стороною, так само як Місяць звертається до Землі. З іншого боку, нічний бік завжди буде занурений у нескінченну пітьму», – каже провідний автор дослідження Мішель Гіллон із Льєжського університету в Бельгії.
Читати більше новин в TelegramЗнахідка стала другою відомою планетною системою, знайдена біля ультрахолодної зірки – червоного карлика. Перша – Trappist-1, яка знаходиться на відстані 40 світлових років від Землі – налічує сім планет.
Такі тьмяні зірки складають близько 70% від загального числа у галактиці та живуть близько 100 млрд років. Оскільки зірки неяскраві та розкидані небом, астрономам доводиться спостерігати їх протягом кількох тижнів, щоб помітити транзит планети (він відбувається, коли планета проходить перед диском своєї зірки).
Тривалість життя червоних карликів означає, що космічні тіла, які обертаються навколо них, можуть отримувати достатньо тепла для появи життя. Але у випадку зі Speculoos-3b будь-які живі істоти зіткнуться з дуже суворими умовами, вважають вчені.
«Вузька орбіта планети означає, що вона бомбардується радіацією, отримуючи майже в 16 разів більше енергії на секунду, ніж Земля. У такому середовищі наявність атмосфери навколо планети вкрай малоймовірна, – сказав планетолог з Массачусетського технологічного інституту Жюльєн де Віт.
Екзопланети: чи придатні вони для життя людей
Будь-яку планету за межами сонячної системи, що обертається навколо своєї зірки, називають екзопланетою. Втім, є і планети-сироти, не прив’язані гравітаційно ані до зорі, ані до коричневого карлика, ані до іншої планети. Науковцям відомо про більш як 5 000 планет поза Сонячною системою. Фахівці вважають, що кожна зірка Чумацького Шляху має принаймні одну екзопланету.
Потенційно життя можливо лише на тих космічних тілах, що знаходяться у придатній для цього зоні. За сприятливих умов на поверхні екзопланети може існувати вода у рідкому вигляді. Ширина цієї зони залежить від температури та розміру зорі у системі. Тому перш за все астрономи шукають тіла, що обертаються довкола схожих на Сонце світил.
Лише одна з п’яти сонцеподібних зірок має у своїй придатній для життя зоні екзопланету, розмір якої приблизно дорівнює земному. У нашій галактиці кілька десятків мільярдів зірок можуть мати екзопланети, що підпадають під ці критерії. Щоб припустити, чи зможе людство жити на іншій планеті, звертають увагу на її індекс подібності Землі. Він базується на кількох параметрах:
- розмір екзопланети;
- її маса;
- щільність;
- відстань від зірки;
- температура на поверхні.
Що вище значення індексу, то більші шанси існування на планеті живих організмів. Лабораторія життєпридатності планет при Університеті Пуерто-Рико в Аресібо на основі цього індексу створила каталог, який розширили до каталогу населених світів (HWC). Після оновлення 21 березня 2024 року перелік містить до 70 потенційно придатних для життя середовищ із понад 5 000 вже відкритих екзопланет. З них 29, ймовірно, вкриті скелями та можуть мати на поверхні рідку воду. Інші 41 можуть бути подібними до міні-Нептунів, де шанси на існування чогось живого значно менші.
Раніше Заборона розповідала про магнітну бурю, яка накрила Землю 10 травня. Космічне явище вивело з ладу сільськогосподарську техніку в США.
Читати більше новин в Telegram