Читаєте зараз
Землю накриє потужна магнітна буря: які можуть бути наслідки

Землю накриє потужна магнітна буря: які можуть бути наслідки

Анастасія Могилевець
  • Центр прогнозування космічної погоди NOAA попереджає про геомагнітні бурі, які накриють Україну вже 10 травня.
  • Сонячні виверження можуть продовжити геомагнітне явище на всі вихідні 11-12 травня.
  • Магнітні бурі класифікують за рівнем потужності, або К-індексом. Його показники коливаються від 2 до 9.

Активність збурення магнітного поля Землі може досягнути 5 та 6 балів К-індексу відповідно. Очікується, що три спалахи, які покинули Сонце, зіллються в один та зіткнуться із нашою планетою.

Заборона розповідає про космічне явище та його вплив на людину.

Магнітні бурі: що це таке

На Сонці весь час проявляється електромагнітна активність, інколи вона посилюється. Так, гаряча плазма на поверхні космічного тіла взаємодіє з чужорідними тілами або протилежною полярністю. Тоді відбувається термоядерна реакція – спалах, повідомляє Геологічна служба США.

Корональні діри (великі ділянки поверхні зірки, де магнітне поле однополярне і виривається у міжпланетний простір), викиди корональної маси та спалахи призводять до потрапляння в космос великої кількості заряджених частинок.

Їх підхоплює сонячний вітер і від Сонця на величезній швидкості несе в усіх напрямках, зокрема і в напрямку нашої планети. Земля має сильне магнітне поле, що відіграє роль купола. Він захищає життя на планеті від комічних небезпек. Коли заряджені частинки, які рухаються з боку Сонця, досягають Землі, вони стикаються з цим щитом. Магнітне поле починає збурюватися, змінюватися, коливатися – саме ці процеси й називаються магнітними бурями.

Читати більше новин в Telegram

Це природне періодичне явище, фактично захисна реакція магнітного поля планети на зовнішні чинники. Такі явища здебільшого відбуваються навесні й восени – це пов’язано з градусом нахилу Землі до Сонця. Під дією магнітних бур можна спостерігати зміни тиску й температура повітря.

Космічне явище 11-13 травня: як проявлятиметься

Серія спалахів на Сонці, що призведе до космічного впливу на Землю, розпочалась 8 травня. Велике скупчення сонячних плям спричинило кілька помірних і сильних спалахів на зірці 9 травня. Принаймні п’ять із них були пов’язані з вибухами плазми та магнітних полів із сонячної корони, зазначають у NOAA.

Особливу увагу науковців привернула одна з плям на Сонці під назвою AR3664. Зранку 9 травня вони зафіксували потужний вибух класу X, що став найбільш інтенсивним. Ця сонячна пляма простягнулась на 200 000 кілометрів. Це у 15 разів перевищує ширину Землі, пише Space.

Магнітна буря класу G4 сколихне Землю орієнтовно пізно ввечері 10 травня. Очікується, що її потужність сягне 6 балів з 9 (йдеться про К-індекс). Особливо сильний вплив очікується 11 травня, проте наслідки цього явища можуть відчуватися і в суботу-неділю 12 і 13 травня.

Фахівці попереджають, що це порушить роботу системи супутникової навігації (GPS) або повністю виведе її з ладу протягом кількох годин. Бурі можуть вплинути на зв’язок, електромережу, радіо та роботу супутників. А мешканці штатів Алабама та Північна Каліфорнія зможуть побачити полярне сяйво.

Магнітні бурі: чи впливають на самопочуття

Лікарі не дійшли єдиної думки щодо того, чи впливають магнітні бурі на здоров’я людей. Відомо, що під час геомагнітних бур атмосфера Землі може ставати менш щільною. Це викликає перепади тиску і може вплинути на організм, як раптова зміна погоди. Деякі дослідження свідчать про те, що у групі ризику знаходяться люди, які мають патології серцево-судинної системи, пише The Universe Space Tech.

Що стосується безпосереднього впливу змін магнітного поля на нервову систему людини, то воно дуже незначне. Відхилення від звичайних показників занадто малі, щоб викликати відчутні зміни в нашому організмі. На них можуть реагувати більш чутливі тварини, але поки що жодні спостереження не підтвердили цю теорію.

Якщо під час магнітних бур ви відчуваєте втому, головний біль, мігрень або прискорене серцебиття, можна допомогти собі подолати ці симптоми. Перш за все, слід постаратися не напружуватися. Одне з пояснень незадовільного стану в такі періоди – ефект ноцебо (негативне передчуття від очікуваного явища, протилежність ефекту плацебо). Тобто, ви можете просто навіяти собі, що ваше самопочуття погіршилося. Про всяк випадок медики радять у такі дні не піддаватись сильному стресу, висипатися, пити чай, а за потреби – заспокійливі та ліки проти високого тиску.

Раніше Заборона розповідала про місячне затемнення, яке можна буде побачити восени 2024 року. Для цього не знадобляться спеціальні прилади.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій