Читаєте зараз
Атака РФ застала посеред міста: як діяти

Атака РФ застала посеред міста: як діяти

Анастасія Могилевець
  • Якщо на вулиці розпочався обстріл і поряд немає спеціально облаштованого укриття, можна сховатися у паркінгу, метро тощо.
  • Чуєте звуки вибухів, а часу бракує — лягайте на землю, краще у заглиблення.
  • У разі, якщо ви опинилися під завалами, варто чекати на допомогу та не робити різких рухів.

Бувають ситуації, коли обстріл застає не вдома, а можливості знайти укриття немає. Проте не варто панікувати — є декілька важливих методів, які допоможуть зберегти життя, навіть якщо ви просто ляжете біля бордюру.

Заборона розповідає про правила поведінки під час ударів ракет чи дронів на вулиці.

Російський обстріл на вулиці: що робити

Найкраще укриття — спеціально облаштоване сховище. Але якщо такого немає поблизу чи ви не встигаєте дістатися його, можна використовувати інші приміщення. Це підземні переходи та паркінги, станції метрополітену, цокольні чи підвальні приміщення будинків, радять фахівці UNICEF та ДСНС України.

Якщо почули звуки вибухів поблизу, а в полі зору немає укриття — якомога швидше ляжте на землю і сховайтеся в будь-якому заглибленні у землі. Ефективним захистом також буде виступ, бордюр або канава.

Якщо ви з дитиною, спершу у заглиблення покладіть її, а потім прикрийте собою.

Читати більше новин в Telegram

Ляжте обличчям до землі, схрестіть ноги, прикрийте голову руками, заплющте очі та відкрийте рот. Це вбереже від контузії при близькому розриві снаряда. Не підіймайте голову без нагальної потреби. Якщо обстріл застав вас у маршрутці, тролейбусі або трамваї, слід негайно зупинити транспорт, відбігти від дороги якомога далі від будівель і споруд і залягти на землю.

В епіцентрі удару важливо не перешкоджати роботі ДСНС і правоохоронців, які прибувають на місце події, каже керівниця пресслужби надзвичайників Світлана Водолага. Для цього слід:

  • поступатися місцем на дорозі спецавтівці з маячками;
  • від’їхати від місця вибуху, щоб звільнити центральну дорогу — по ній їхатимуть рятувальники;
  • не сперечатися з поліцейськими, які приїжджають на місце удару та перекривають дорогу, натомість дослухатися до їхніх порад;
  • паркуючись, звертати увагу на пожежні гідранти — вони потрібні рятувальникам, щоб загасити вогонь при пожежі.

Як врятуватися з-під завалів будівлі: кроки

Опинившись під завалами зруйнованого росіянами будинку перше, про що слід згадати  — до місця події вже прямують всі екстрені служби. Людей закликають не панікувати та дотримуватись наступних порад:

  1. щоб дати про себе знати, подавайте сигнали ліхтариком від мобільного телефону або шматком тканини, стукайте по батареях, трубах, якщо вони є поруч і є така можливість. Рятувальники час від часу зупиняють роботи й влаштовують хвилину тиші, щоб почути людей. Тоді кричіть якомога голосніше, щоб вас знайшли;
  2. якщо поряд опинився мобільний телефон та є зв’язок, зателефонуйте рідним або на номер 101 і повідомте, де перебуваєте;
  3. якщо вас помітили, пам’ятайте, що потрібен час, щоб вас визволити, тож спробуйте заспокоїтися і чекати на допомогу;
  4. коли ніхто вас не чує, оцініть ситуацію навколо: чим вас притиснуло, що ви бачите перед собою, чи є поряд ще хтось;
  5. спробуйте обережно вивільнити руки та ноги. Якщо частину тіла сильно притиснуло уламком, розпочніть масажувати ділянку вище затиснутої. Це потрібно, щоб підтримати циркуляцію крові та врятувати кінцівку;
  6. якщо вам вдалося вибратися, придивіться, чи є травми та рани на тілі. За можливості надайте собі та іншим першу домедичну допомогу (затампонуйте кровотечу, перев’яжіть шматком тканини тощо);
  7. якщо не можете вибратися самотужки — продовжуйте кликати на допомогу та чекати на надзвичайників. Якщо поряд є якийсь одяг, спробуйте загорнутися в нього для уникнення обмороження.

Важливо! Перебуваючи під уламками будівлі, категорично не можна:

  1. використовувати сірники або запальнички — це може призвести до вибуху;
  2. самотужки розбирати завали довкола себе — так можна зрушити з місця перекриття та балки, на яких все тримається.

Раніше Заборона розповідала про сонячний та тепловий удар. Щоб мінімізувати ризик їх отримати, варто дотримуватися низки правил та знати, як допомогти постраждалому.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій