'
Читаєте зараз
Опинилися під завалами: у ДСНС України пояснили, як діяти

Опинилися під завалами: у ДСНС України пояснили, як діяти

Daniil Tsarevskyi
 • Від початку повномасштабного вторгнення працівники ДСНС понад 137 тисяч разів виїжджали на ліквідацію наслідків бойових дій. З-під завалів будинків вдалось врятувати 1300 українців.
 • У правилі двох стін йдеться про опорні стіни в будинку, як про найбезпечніше місце у квартирі.
 • Ванна кімната може бути безпечною не в усіх випадках.

Опинившись під завалами, варто намагатись давати сигнали про допомогу, але обережно, щоб не похитнути опорні конструкції. Також важливо не використовувати сірники та запальнички. Памʼятайте, що потрібен час, щоб вас визволити, навіть коли вас уже помітили.

Заборона розповідає про способи допомогти собі та іншим після руйнування будівлі внаслідок обстрілу.

Як врятуватися з-під завалів будівлі: кроки

Співробітники ДСНС від початку повномасштабного вторгнення до лютого 2024 року здійснили майже 137 тисяч виїздів для ліквідації наслідків бойових дій. З-під завалів вдалось врятувати понад 1300 українців. Опинившись під завалами зруйнованого росіянами будинку перше, про що слід згадати, це те що до місця події вже прямують всі екстрені служби, повідомляє ДСНС України.

Співробітники екстреної служби закликають не панікувати та дотримуватись наступних порад:

 1. щоб дати про себе знати, подавайте сигнали ліхтариком від мобільного телефону або шматком тканини, стукайте по батареях, трубах, якщо вони є поруч і є така можливість. Рятувальники час від часу зупиняють роботи й влаштовують хвилину тиші, щоб почути людей. Тоді кричіть якомога голосніше, щоб вас знайшли;
 2. якщо поряд опинився мобільний телефон та є зв’язок, зателефонуйте рідним або на номер 101 і повідомте, де перебуваєте;
 3. якщо вас помітили, пам’ятайте, що потрібен час, щоб вас визволити, тож спробуйте заспокоїтися і чекати на допомогу;
 4. коли ніхто вас не чує, оцініть ситуацію навколо: чим вас притиснуло, що ви бачите перед собою, чи є поряд ще хтось;
 5. спробуйте обережно вивільнити руки та ноги. Якщо частину тіла сильно притиснуло уламком, розпочніть масажувати ділянку вище затиснутої. Це потрібно, щоб підтримати циркуляцію крові та врятувати кінцівку;
 6. якщо вам вдалося вибратися, придивіться, чи є травми та рани на тілі. За можливості надайте собі та іншим першу домедичну допомогу (затампонуйте кровотечу, перев’яжіть шматком тканини тощо);
 7. якщо не можете вибратися самотужки — продовжуйте кликати на допомогу та чекати на надзвичайників. Якщо поряд є якийсь одяг, спробуйте загорнутися в нього для уникнення обмороження.

Важливо! Опинившись під уламками будівлі категорично не можна:

Читати більше новин в Telegram
 1. використовувати сірники або запальнички — це може призвести до вибуху;
 2. самотужки розбирати завали довкола себе — так можна зрушити з місця перекриття та балки, на яких все тримається.

Правило двох стін: в яких випадках можна використовувати

Під час повітряної тривоги рятувальники закликають завжди слідувати в укриття. У разі, якщо ви не встигли вийти у безпечне місце, а обстріл вже почався — необхідно скористатися правилом двох стін.

Важливо! Під правилом мається на увазі простір між двома опорними стінами, а не дві стіни від фасаду будинку. Навіть якщо впаде плита, у проміжку буде частина приміщення, безпечна від завалів будівельними матеріалами.

«Не в усіх житлових будинках ванні кімнати є безпечними. Зокрема в старих будинках блокового типу. Там ванна кімната — це чотири блоки, які вставлені всередину будівлі, тож при руйнації вони можуть скластися. Приміщення може бути безпечне, якщо це багатоквартирний будинок не блокового типу», — розповів начальник управління організації заходів цивільного захисту ДСНС Олег Стоволос.

Також, у разі, якщо до укриття дійти не вдалось, безпечно ховатись у дверному отворі. Важливо, щоб поряд не було скла, яке може розбитись під дією ударної хвилі та призвести до порізів. Найнебезпечніше місце під час обстрілу — це вікна (з тієї ж причини).

Важливо! Сховавшись у квартирі, варто обов’язково мати під рукою мобільний телефон. Якщо будівля частково чи повністю зруйнується, постраждала людина матиме шанс сповістити, що вона потребує порятунку.

Якщо під час інтенсивного ворожого обстрілу ви відчули, що будинок починає деформуватись, потрібно невідкладно діяти:

 • тікайте якнайшвидше. Біжіть виключно сходами, в жодному разі не використовуйте ліфт;
 • коли вдалось вибігти на вулицю, відбіжіть від будинку якомога далі. Зупиніть людей, які намагаються вистрибнути з вікон вище третього поверху.

У випадку, коли не можете залишити будівлю, Міністерство охорони здоровʼя радить:

 • сховатися в отворі дверей, у кутку під столом, у місця під балками та каркасами;
 • відійти якомога далі від вікон, не виходити на балкон, лоджію;
 • якщо є можливість, перекрити газ, воду та електрику.

Раніше Заборона розповідала про порядок оформлення в Україні опіки над дитиною, яка залишилась без батьківського піклування під час війни. Є перелік категорій людей, які не мають права на цей статус.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій