'
Читаєте зараз
Атаки хуситів в Червоному морі можуть вплинути на ціни ледь не на все: як це можливо

Атаки хуситів в Червоному морі можуть вплинути на ціни ледь не на все: як це можливо

Daniil Tsarevskyi
  • Єменські хусити в середині листопада почали атакувати міжнародні кораблі у Чорному морі на знак підтримки Смуги Гази у війні з Ізраїлем.
  • Суецький канал — головний шлях в Європу з Азії.
  • Найбільші судноплавні компанії світу змінили свої маршрути, щоб обходити небезпечну зону.

Через Червоне море проходить майже 15% світової морської торгівлі. Майже 30% світових споживчих товарів та контейнерів проходять через Суецький канал. Затримки та довші строки доставлення, викликані зміною маршрутів, викличуть здорожчання продукції та навіть можуть призвести до дефіциту.

Заборона розповідає про вплив атак Єменських хуситів на міжнародні кораблі в Червоному морі.

Що відбувається в Червоному морі

Єменські хусити почали атакувати комерційні кораблі в Червоному морі з середини листопада 2023 року. Бойовики стверджують, що таким чином відповідають на дії Ізраїлю в Газі. З 18 листопада вони здійснили 25 нападів на торговельні судна, які проходили південною частиною моря та Аденською затокою, повідомляє Міністерство оборони США.

Через небезпеку великі перевізники припинили ходити через Червоне море. Так, в середині грудня, після чергового нападу на свій корабель, заяву про призупинення зробила найбільша судноплавна компанія світу — Mediterranean Shipping Company (MSC). Відповідні оголошення зробили ще три з пʼяти провідних фірм.

Хусити заявляють, що атакують кораблі, які прямують до Ізраїля. Так, у сторону корабля під прапором Ліберії MSC Palatium III випустили дві балістичні ракети. Попадання однієї з них, спричинило пожежу на судні. Також бойовики використовують безпілотники: один із них уразив судно Al Jasrah. Проте, Palatium III вказував Джидду в Саудівській Аравії, як пункт призначення.

Читати більше новин в Telegram

«Ми продовжуватимемо перешкоджати всім кораблям, які прямують до ізраїльських портів, доки не буде доставлено їжу та ліки, які потрібні нашому народу в секторі Газа. Ми запевняємо, що всі кораблі, які прямують до всіх інших портів світу, що вони не зазнають жодної шкоди. Тримайте свій ідентифікаційний пристрій увімкненим», — йдеться в заяві Хуситів.

Суецька протока: наскільки важлива

Після того, як світові судноплавні компанії почали обходити Червоне море і йти через мис Доброї надії, зʼявились застереження щодо збільшення цін на звичайні товари. Меблева IKEA вже заявила, що через зміну маршруту може виникнути дефіцит певних продуктів для її виробництва, пише Time.

Транспортування товарів новим маршрутом, через мис Доброї Надії в Південній Африці призводить до двотижневої затримки та додаткових витрат. Так, ціна на контейнерні перевезення з Азії до Європи вже зросла на 175-250%.

Річ у тім, що через Червоне море проходить майже 15% світової морської торгівлі: 8% зерном, 12% нафтою та 8% зрідженим газом. Маршрут використовується для сполучення Азії та частини Африки з Європою, але також везе нафту з Перської затоки в Північну Америку. 

«30% світових споживчих товарів і контейнерних перевезень проходять через Суец. Це все: від одягу до пральних машин і електроніки. Це також танкерні перевезення — нафта, газ, пальмова олія, пшениця, кукурудза, чай, кава», — каже генеральний директор Інституту Експорту та Міжнародної торгівлі Марко Форгіоне.

Від нових маршрутів перевезення найбільше постраждають саме європейські підприємства та споживачі, а середземноморські та північноафриканські порти стикнуться з відсутністю кораблів. Проте зміни у найближчі кілька тижнів відбудуться і на світовому ринку. Якщо це не буде збільшення цін, то це буде зменшення кількості товарів, або взагалі їх дефіцит.

«Вплив на виробничі системи буде значним. Можливо, ми цього ще не бачили, але дуже скоро почнемо бачити. Якщо один маршрут ланцюга постачання порушується, виправити це неймовірно складно та спричиняє проблеми для кожного іншого елемента в кожному іншому вузлі цього ланцюга. Тож це матиме вплив на Африку, США, Південну Америку та Європу, а також Азію», — каже Форгіоне.

Хусити: хто вони такі 

Хусити — це частина клану, що походить із північно-західної провінції Саада в Ємені. Вони є послідовниками заїдської гілки шиїтського ісламу, до якої належить приблизно 25% населення країни. Після об’єднання Північного та Південного Ємену в 1990 році хусити підняли серію повстань, а у 2014 році успішно взяли під свій контроль столицю Сану, розпочавши громадянську війну, яка триває досі. Їх активно підтримує Іран.

Після початку війни між Ізраїлем та ХАМАСом вони висловили підтримку палестинцям та погрожували Ізраїлю. У столиці Ємену та ряді провінцій під їхньою координацією пройшли масові демонстрації на підтримку арабського населення Палестини. Також 30-31 жовтня відбулися зіткнення між саудівськими військовими та єменськими повстанцями-хуситами на кордоні Ємену з Саудівською Аравією.

Раніше Заборона розповідала про сценарії завершення конфлікту між Ізраїлем та ХАМАС. З території можуть зробити буферну зону, Ізраїль збереже контроль над Смугою або світ утворить державу Палестину.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій