Австралія поміняла плани на БМП та САУ: це і добре, і погано для України
- Основу бронепарку Австралії складають два типи машин. Уряд ще у 2019 році представив проєкт, який передбачав заміну частини техніки на більш сучасну та міцну.
- У 2023 році оборонні плани раптово переорієнтували. Акцент зробили на посиленні флоту і закупівлі ракет.
- Корейська компанія Hanwha — один із претендентів на контракт — вже інвестувала гроші у виробництво САУ, від яких країна відмовилася разом із частиною нових БТР.
Збройні сили України отримали від Канберри півтора десятки гусеничних бронестранспортерів М113. Планувалося продовжити поставки (мова йшла про більше сотні штук), адже Австралія хотіла замінити цих ‘американців’ новими БМП від Південної Кореї. Однак, схоже, плани змінилися: австралійці від повного об’єму відмовилися, і це водночас є шансом для України отримати не списані, а новенькі машини.
Заборона розповідає про переорієнтування ВПК країни.
LAND 400: Австралія урізає програму
Уряд ще у 2019 році представив багатомільярдний проєкт LAND 400 з поповнення бронепарку високотехнологічними транспортними засобами, пише ABC.
У рамках програми держава мала:
- виготовити 30 самохідних гаубиць (САУ) і 15 машин для перевезення боєприпасів;
- укласти контракт на купівлю 450 бойових машин піхоти (БМП) на суму $18-$24 мільярди — велися переговори з німецьким концерном Rheinmetall та південнокорейською компанію Hanwha.
У квітні 2023 року було оголошено про перегляд програми. Остаточне рішення ще не прийнято, але точно проведуть масштабні скорочення. Так, замовлення на броньовики мають скоротити на 2/3 — до 129 машин. Полк САУ взагалі не вироблятимуть.
Читати більше новин в TelegramЗа рахунок цього скорочення планують профінансувати низку інших оборонних проєктів:
- закупівля реактивних систем залпового вогню HiMARS і боєприпасів до них;
- збільшення флоту середніх і важки десантних катерів;
- суттєве збільшення арсеналу протикорабельних ракет наземного базування.
Поставки M113 ЗСУ можуть скоротитися
Основу бронепарку Австралії складають БМП Bushmaster власного виробництва та американські бронетранспортери М113, частину яких країна виготовляє за американською ліцензією. Останні мали замінити на більш сучасні зразки.
«Для України рішення Канберри насправді має дещо більше значення, ніж здається. Саме М113 Австралія передає до Збройних сил України у якості допомоги. Зокрема, першу партію з 14 БТР направили ще влітку 2022 року. Можливо, вона була далеко не єдиною, бо нещодавно засвітилась доволі специфічна версія M113AS4 ALV у вантажній версії Ute», — пояснюють у Defense Express.
Станом на 2021 рік Австралія мала на озброєнні 431 бронетранспортер цієї моделі. Практично всі машини мали зняти з озброєння та списати. Тобто ресурс для майбутніх передач без шкоди для армії Канберри був досить значним. Однак після скорочення закупівель план виведення їх з експлуатації, найімовірніше, буде відкоригований.
Водночас таке рішення країни може мати і позитивний наслідок для України. Річ у тім, що корейська компанія Hanwha — один із претендентів на контракт з Австралією — вже інвестувала гроші у виробництво САУ K9, від яких країна відмовилася разом із частиною нових БТР. Тобто потужності для виробництва повністю підготовлені, гроші витрачені, а замовника немає.
«Ситуація зі зменшенням замовлення, коли у світі є дефіцит озброєння, означає вивільнення виробничих потужностей. При цьому президент Південної Кореї Юн Сок Йоль вже повідомив, що в цілому країна відкрита для постачання летального озброєння для України», — резюмували у Defense Express.
Раніше Заборона розповідала про тактику використання РСЗВ HIMARS, яку з 2025 року застосовуватиме Австралія. У такій концепції мобільність та ефективність комплексів стає в рази вищою, а заразом підвищується рівень виживання техніки.
Читати більше новин в Telegram