Читаєте зараз
AWACS НАТО допомагають ЗСУ відбивати атаки РФ: все так, але це роблять ще з 2022 року

AWACS НАТО допомагають ЗСУ відбивати атаки РФ: все так, але це роблять ще з 2022 року

Ilona Kivva
Автор:
  • Літаки оборонного блоку курсують над Східною Європою й Балтійським регіоном, тож радари захоплюють і небо над Україною.
  • Завдяки цьому ЗСУ отримають від Альянсу дані, які дозволяють швидше реагувати на російські повітряні атаки.
  • НАТО має засоби, які відстежують російську активність на відстані сотень кілометрів. 

Про заходи активно заговорили у ЗМІ у липні-2024, але їх використовували ще у 2022 році. Ймовірно, йдеться про посилення зусиль із розвідки, адже саме завдяки інформації від партнерів Україна отримує оперативні дані про зліт носіїв аеробалістичних «Кинджалів», вихід в море кораблів з «Калібрами» і навіть про підготовку до пуску та зліт літаків стратегічної авіації. 

Заборона розповідає про систему спостереження Альянсу, а також про те, які можливості вона дає Україні.

Airborne early Warning and Control System: моніторинг повітряного простору України

Члени НАТО передають Україні дані, отримані під час польотів розвідувальних літаків. Борти оснащені системами дальнього радіолокаційного стеження AWACS, пише UK Defence Journal

AWACS — це абревіатура, яка походить від англійських слів Airborne early Warning and Control System (авіаційна система раннього попередження та управління). За допомогою цих авіасуден, які літають над Східною Європою й Балтійським регіоном, Альянс стежить і за небом над Україною. Дані про повітряну активність Росії країни блоку передають ЗСУ. Це дозволяє швидше реагувати на атаки.

«Офіційно будь-які зібрані розвіддані надсилають тільки країнам НАТО, але всі знають, що деякі з цих країн швидко діляться інформацією з Україною. Це дає їй змогу протистояти атакам ззовні. Дані західної розвідки дають Україні можливість реагувати трохи швидше», — сказав в інтерв’ю UK Defence Journal колишній офіцер Королівських ВПС.

Читати більше новин в Telegram

Про те, що Альянс допомагає Україні з інформацією про майбутні повітряні атаки росіян, насправді відомо давно. НАТО ще в лютому 2022 року у відповідь на війну Росії в Україні посилило свою повітряну присутність у Східній Європі. З лютого 2022 року літаки AWACS здійснюють регулярне патрулювання над Східною Європою і регіоном Балтійського моря для відстеження російських військових літаків поблизу кордонів оборонного блоку.

«Інформація про те, що літаки AWACS (а також й розвідувальні безпілотники НАТО) збирають інформацію про російські війська — аж ніяк не новина, бо вони це роблять ще з лютого 2022 року. Ймовірно, британське видання наголошує на активізації цих зусиль із розвідки. Ба більше, те, що Альянс ділиться розвідувальними даними з Україною — теж аж ніяк не секретна інформація. Так, наприклад, у грудні минулого року повідомлялося, що партнери по НАТО бачать вглиб РФ на понад 1200 км та оперативно передають дані до ЗСУ», — кажуть у Defense Express.

Інформацію також підтверджували Повітряні сили ЗСУ. У грудні 2023 року тоді ще речник Юрій Ігнат зазначав, що саме завдяки інформації від партнерів Україна отримує оперативні дані про зліт носіїв аеробалістичних ракет «Кинджал», вихід в море кораблів з «Калібрами» і навіть про підготовку до пуску та зліт літаків стратегічної авіації. 

Система AWACS НАТО: як працює

НАТО, серед іншого, активно експлуатує парк літаків Boeing E-3A системи раннього попередження та управління (AWACS) з характерними радіолокаційними куполами дальнього радіусу дії, встановленими на фюзеляжі. Вони забезпечують Альянс повітряним спостереженням, управлінням бойовим простором і зв’язком. Окрім радарів, авіасудна також оснащені пасивними датчиками, здатними виявляти повітряні і наземні цілі на великих відстанях.

Система виконує широкий спектр місій: патрулювання повітряного простору в мирний час, підтримка боротьби з тероризмом, евакуаційні операції, реагування на кризи. Також вона адаптована до повного спектра місій воєнного часу.

За звичайних умов літак працює близько 8.5 год на висоті 9 150 м і покриває зону спостереження площею понад 310 798 квадратних кілометрів. Завдяки можливості дозаправлятися в повітрі літак здатен здійснювати триваліші польоти.

Цікаво! Система AWACS НАТО бере участь у заходах з гарантування безпеки. Вони були запроваджені після того, як Росія у 2014 році окупувала Крим, а також у спеціальних заходах з гарантування безпеки Туреччини. На додаток, після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, флот здійснює моніторинг повітряного простору НАТО з метою гарантування і захисту членів Альянсу.

Раніше Заборона розповідала про єдину систему Військово-повітряних сил, яку створили чотири держави Північної Європи. Це зробили для посилення стримування Росії у регіоні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій