'
Читаєте зараз
Для стримування Росії на Півночі: скандинавські країни об’єднали ВПС

Для стримування Росії на Півночі: скандинавські країни об’єднали ВПС

Ilona Kivva
Автор:
  • Концепцію об’єднаного аерофлоту активно використовує НАТО. Країни-членкині надають літаки для патрулювання. Ті, хто не може, знаходяться під захистом сусідніх.
  • Найпотужніші авіапарки у Європі мають Франція та Велика Британія.
  • Скандинавські країни підписали окремий договір про співробітництво ВПС.

Чотири держави Північної Європи створили єдину систему Військово-повітряних сил. Фактично вони об’єднали свої аерофлоти в один, який налічуватиме близько 250 літаків. Це посилить стримування Росії у регіоні на додачу до зусиль Північноатлантичного Альянсу.

Заборона розповідає про план скандинавських держав захисту від держави-терористки.


Літаки у спільне користування: план країн Північної Європи

Командувачі Військово-повітряних сил Швеції, Фінляндії, Норвегії та Данії підписали декларацію щодо поглиблення співпраці. Співробітництво охоплюватиме інтегроване командування та контроль, оперативне планування та виконання місій, гнучке розгортання сил, спільний нагляд за повітряним простором держав та навчання, пише Bloomberg.

Угода фактично передбачає спільне використання бойової та розвідувальної авіації. Сумарно це близько 250 літаків, які будуть функціонувати як один великий аерофлот. Це співставно потужностям ВПС Франції або Великої Британії, які є європейськими лідерами у цій сфері.

Якщо говорити саме про винищувачі, то Фінляндія має на озброєнні 55 літаків F-18, Швеція — понад 70 Gripen (власного виробництва), Норвегія озброєна 27 cучасними F-35, а Данія має в авіапарку 33 літаки F-16. Також у країн є багато транспортних, розвідувальних та навчальних літаків і гелікоптерів, які також увійдуть у об’єднані ВПС.

Читати більше новин в Telegram
Винищувальний флот країн Північної Європи. Інфографіка: Bloomberg на основі даних IISS Military Balance

Військово-повітряні сили такого калібру, як зазначають у Aftenposten з посиланням на опитаних експертів, матимуть сильний стримуючий ефект проти Росії в усьому Північному регіоні.

«Кінцева мета полягає в тому, щоб мати можливість безперебійно діяти разом, як одна сила, розробивши скандинавську концепцію спільних повітряних операцій на основі вже відомої методології НАТО», — пояснили у командуванні Військово-повітряних сил Данії.

Суть концепції Air Policing у тому, аби колективно зберігати безпеку повітряного простору блоку. Місія передбачає постійну цілодобову присутність винищувачів та екіпажів, які готові оперативно реагувати на можливі порушення повітряного простору, пояснили у НАТО.

Країни-членкині надають необхідні літаки та засоби для забезпечення повітряного патрулювання, а ті держави, які не мають необхідних засобів, знаходяться під захистом сусідніх:

  • НАТО захищає небо Балтії з 2004 року. Країни-членкині НАТО добровільно беруть участь у місії, міняючись кожні чотири місяці. Винищувачі розміщують авіабазах Шяуляй у Литві та Емарі в Естонії;
  • повітряний простір Словенії постійно покривають Угорщина та Італія;
  • Албанія, Чорногорія та Північна Македонія спільно охоплені Грецією та Італією;
  • Ісландію до 2006 року охороняли ВПС США, а після цього місію замінили системою, за якою союзники періодично розгортають винищувачі на авіабазі Кефлавік;
  • Бельгія, Люксембург і Нідерланди (країни Бенілюксу) підписали угоду про проведення спільного повітряного контролю у 2015 році. Захист на ротаційній основі здійснюють ВПС Бельгії та Нідерландів.

Раніше Заборона розповідала про плани блоку щодо посилення можливостей космічної розвідки, а також про те, які країни активно користуються супутниками-шпигунами. У рамках ініціативи створять міжнародну супутникову систему.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій